Americké akcie v pátek po datech z trhu práce vzrostly, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily, podpořeny zisky technologických firem. Slabší zpráva o vývoji nezaměstnanosti zmírnila obavy investorů z toho, že by centrální banka USA mohla brzy omezit měnové stimuly.
Index Dow stoupl o 0,52 % na 34 756,39 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,88 % na 4 229,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,47 % na 13 814,49 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,98 % na 16,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 1,557 %.
Američtí zaměstnavatelé v květnu pokračovali v najímání zaměstnanců a zvyšování mezd. Celkem v USA vzniklo 559 000 pracovních míst, analytici oslovení agenturou Reuters ale čekali vznik až 650 000 míst. Investoři se strachovali, že silná zpráva o zaměstnanosti by mohla přimět Fed ke zmírnění stimulů.
Nejlépe si v závěru týdne vedly akcie technologických společností, protože klesly výnosy dluhopisů s delší splatností. Technologické a další růstové akcie jsou považované za zvlášť zranitelné, pokud inflace zvyšuje výnosy státních dluhopisů.
Investoři také sledují pokrok v jednání o návrhu infrastrukturních výdajů. Prezident Joe Biden se v pátek setkal s hlavním republikánským vyjednavačem s cílem vytvořit dohodu o infrastrukturních výdajích, která by uspokojila rozdělené tábory.
Za celý týden si Dow připsal 0,66 %, S&P 500 se zvýšil o 0,62 % a Nasdaq Composite posílil o 0,48 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Americký dolar po zprávě o nezaměstnanosti v USA oslabil. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, klesl o 0,4 % na 90,12 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,3 % na 1,2171 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v květnu vzniklo 559 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 650 tisíc míst po vzniku přibližně 278 tisíc míst v dubnu (revidováno z 266 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti se snížila na 5,8 %, čekal se pokles na 5,9 % z dubnových 6,1 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
- Ruská ekonomika a zaměstnanost se blíží úrovni před pandemií covidu-19, řekl v pátek ruský prezident Vladimir Putin na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF). Za prodej ropy a plynu bude Rusko možná nuceno požadovat euro či národní měny, a ne dolar, který podle Putina Spojené státy používají jako prostředek ekonomické a politické války.
- Americký provozovatel kin AMC Entertainment ve čtvrtek už podruhé využil enormního zájmu drobných investorů, kteří koordinací přes sociální sítě přispívají k prudkému růstu cen akcií vybraných firem, a za vysoké ceny jim prodal další své akcie. Firma svůj záměr v rychlosti oznámila Komisi pro cenné papíry (SEC) a krátce nato prodej akcií dokončila. Investory zároveň varovala, že nynější vysoká cena akcií AMC je odtržena od reality.
- Evropská komise (EK) začala vyšetřovat, zda americká internetová společnost Facebook nezneužívá svého postavení na reklamním trhu. Komisi především zajímá, jak Facebook nakládá s daty zadavatelů reklamy a zda získané informace pak nezneužívá k tomu, aby jim konkuroval na trzích, kde sám působí. Komise jako příklad zmiňuje inzeráty uživatelů na nákup a prodej zboží přes Facebook Marketplace. Podobné vyšetřování zahájila i Británie.
- V Británii začala dvoudenní schůzka ministrů financí skupiny nejvyspělejších zemí G7, která se mimo jiné věnuje daním. Jde o první podobné setkání, které se koná osobně, zatímco ta dosavadní se za poslední rok vinou pandemie konala virtuálně. Ministři se budou snažit načrtnout obrysy dohody, která by stanovila minimální daň ze zisku globálních firem - podle Spojených států by mohla činit 15 procent. Evropské země chtějí, aby se dohoda týkala i všech velkých technologických firem z USA, nejen Facebooku, Amazonu či Googlu.
- Německý antimonopolní úřad vyšetřuje platformu Google News Showcase, v rámci které americký internetový gigant Google platí médiím za zobrazování jejich zpravodajského obsahu. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Google tuto platformu spustil loni na podzim.
- Společnost Pershing Square Tontine Holdings (PSTH) amerického miliardáře Williama Ackmana jedná s francouzskou mediální skupinou Vivendi o koupi desetiprocentního podílu v nahrávací společnosti Universal Music Group zhruba za čtyři miliardy dolarů. Informují o tom v pátek zahraniční média. Universal Music je největší nahrávací společností na světě. Mezi umělce spolupracující s touto firmou patří například zpěvačky Taylor Swiftová a Lady Gaga.
- Společnost Facebook v reakci na lednové stanovisko svého dozorčího panelu změnila časově neohraničené blokování účtů amerického exprezidenta Donalda Trumpa na dvouletý trest. Ten se podle pátečního prohlášení společnosti počítá od data původního uzamčení účtů na Facebooku a Instagramu, a potrvá tedy do ledna 2023. V závislosti na okolnostech ale může být prodloužen, uvedl Facebook, který zároveň představil nový přístup k aktivitám veřejných osobností. Trump postup společnosti kritizoval.
- Průmyslové objednávky v dubnu meziměsíčně -0,6 % (březen +1,4 %, odhad -0,2 %).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká potravinářská společnost Kraft Heinz (v úterý +0,60 %) plánuje v příštích čtyřech letech investovat 140 milionů liber do svého závodu na výrobu potravin v Británii. Investice představuje největší rozšíření zahraničního závodu této firmy za více než 20 let, informovala v úterý agentura Reuters.
- Americká vláda podle mluvčí Bílého domu komunikuje s Ruskem v souvislosti s hackerským útokem, který ohlásila americká část brazilského potravinářského gigantu JBS (v úterý +4,16 %). Společnost údajně uvedla, že útok byl pravděpodobně veden z Ruska. Podle informací agentury Bloomberg kvůli němu přerušilo zpracovávání masa pět největších závodů JBS na území Spojených států.
- Australský mediální gigant Nine Entertainment podepsal několikaletou smlouvu o poskytování obsahu se společnostmi Google (v úterý +1,03 %) a Facebook (+0,12 %). Firma, která v zemi vlastní několik novin a televizní kanál, to uvedla ve svém úterním sdělení. Smlouvu uzavřela podle nového australského mediálního zákona, který v zemi začal platit začátkem roku. Dohodu s velkými technologickými společnostmi z USA tak nyní mají uzavřenou všechny tři největší australské mediální domy.
- Americký nejvyšší soud se v úterý odmítl zabývat odvoláním farmaceutické firmy Johnson & Johnson (v úterý -2,20 %) v kauze jejích produktů, které byly podle předchozího rozhodnutí soudu nižší instance karcinogenní. J&J má podle něj vyplatit 2,12 miliardy ženám, které tvrdí, že jim výrobky firmy způsobily rakovinu vaječníků.
- Index nákupních manažerů od společnosti Markit v květnu 62,1 bodu (duben: 60,5 bodu, odhad: 61,5 bodu). Index aktivity ISM v průmyslu 61,2 bodu (duben: 60,7 bodu, odhad: 60,9 bodu).
- Výdaje ve stavebnictví v dubnu meziměsíčně +0,2 % (březen: +1 %, odhad: +0,5 %).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v květnu 34,9 bodu (duben 37,3 bodu).
- Rusko je v kontaktu se Spojenými státy kvůli hackerskému útoku, který v pondělí oznámila americká část brazilského potravinářského gigantu JBS. Novinářům to ve středu řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Za útokem, jenž narušil produkci masa v Severní Americe a Austrálii, stojí zločinecká skupina, která pravděpodobně sídlí v Rusku, podotkla agentura Reuters s odvoláním na Washington a firmu JBS. Bílý dům v úterý uvedl, že je kvůli incidentu v přímém kontaktu s Moskvou.
- Čína a Spojené státy, které spolu vedou obchodní válku, podruhé hovořily o vzájemných obchodních vztazích. Videohovor spolu ve středu vedli americká ministryně financí Janet Yellenová a čínský vicepremiér Liou Che. Podle sdělení čínského ministerstva obchodu probírali "otázky, které zajímají obě strany". Peking ale neuvedl, kdy se obě země chystají oficiálně obnovit rozhovory o ukončení sporu o cla.
- Spojené státy ve středu oznámily 25% cla na dovoz v hodnotě přes dvě miliardy dolarů z šesti zemí, a to kvůli jejich digitálním daním. Platnost těchto cel však okamžitě pozastavily až na 180 dnů, aby tak poskytly čas na dokončení širších rozhovorů o mezinárodních daňových pravidlech.
- Americký internetový prodejce Etsy koupí za 1,63 miliardy USD aplikaci pro nákup a prodej nošeného oblečení Depop, která je oblíbená zvláště mezi mladými. Akvizicí chce přilákat více mladších zákazníků, uvedla Etsy ve středečním prohlášení.
- Americká centrální banka ve středu oznámila, že plánuje zahájit odprodej firemních dluhopisů, jež nakoupila na začátku pandemie covidu-19 ve snaze podpořit fungování finančního trhu. Jde o méně významný program nazvaný Secondary Market Corporate Credit Facility, který ve své době podpořil náladu na trhu.
- Počet žádostí o udělení hypotéky klesl v týdnu do 28. května o 4 % (předchozí týden -4,2 %).
- Americká internetová společnost Twitter (ve čtvrtek -0,26 %) spustí první službu pro předplatitele, zatím v Kanadě a Austrálii. Chce tak rozrůznit zdroje příjmů, protože zatím závisí především na reklamě. Twitter Blue je určena pokročilým uživatelům, kteří budou ochotni připlatit si každý měsíc za exkluzivní funkce.
- Americké automobilce Tesla (ve čtvrtek -5,33 %) klesly v květnu meziměsíčně objednávky v Číně téměř o polovinu na 9 800 z dubnových 18 000 aut. S odvoláním na interní data o tom informoval server The Information. Americký výrobce elektromobilů se v posledních měsících potýká s pozorností čínských regulačních úřadů kvůli bezpečnosti a stížnostem zákazníků.
- Americká letecká společnost United Airlines (ve čtvrtek -4,25 %) sází na nadzvukové cestování. Od firmy Boom Technology koupí 15 letadel Overture s opcí na dalších 35 strojů. Počítá se s tím, že nadzvuková letadla s prvními pasažéry vzlétnou v roce 2029, uvedly ve čtvrtek společnosti ve společném prohlášení. Katalogová hodnota jednoho stroje činí 200 milionů dolarů, cena kontraktu tedy je tři miliardy dolarů, uvedl Blake Scholl, zakladatel a šéf Boom. Výrobce letadel neposkytuje slevy.
- Automobilka General Motors (ve čtvrtek +6,39 %) uvedla, že čeká za první pololetí nově výrazně lepší hospodářské výsledky, než původně předpokládala.
- Známý investor Bill Ackman se podle zdrojů obeznámených se situací blíží uzavření největší akvizice prostřednictvím SPAC. Na veřejný trh by se díky obchodu mohla dostat společnost Universal Music Group. Její tržní kapitalizace se má pohybovat okolo 40 miliard USD. Ackmanova společnost Pershing Square Tontine Holding ztrácela v poobchodní fázi okolo 12 %.
- Rusko zcela odstraní dolarová aktiva ze svého státního investičního fondu a posílí v něm podíl eura, čínského jüanu a zlata. Na okraj mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu to ve čtvrtek řekl ministr financí Anton Siluanov. Změny, které počítají i s nižším zastoupením britské libry, podle něj nastanou do měsíce.
- V americkém soukromém sektoru si v květnu našlo práci 978 tisíc lidí, oznámila ve čtvrtek organizace ADP. Po dubnovém přírůstku 654 tisíc míst (revidováno ze 742 tisíc) čekali analytici přírůstek 650 tisíc pozic.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 29. května klesl na 385 tisíc z 405 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 406 tisíc). Čekal se pokles na 395 tisíc. Čtyřtýdenní průměr klesl na 428 tisíc (předchozí údaj revidován na 458,5 tisíce z 458,75 tisíce). Počet pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 22. května vzrostl na 3,771 milionu z 3,602 milionu (revidováno z 3,642 milionu), když se čekal růst na 3,615 milionu.
- Tempo růstu podnikatelské aktivity v květnu ve Spojených státech prudce stouplo. Index nákupních manažerů ve službách vyskočil podle finálních dat IHS Markit na 70,4 bodu z 64,7 bodu. Kompozitní ukazatel, který zahrnuje služby i výrobu, pak vystřelil na 68,7 bodu z dubnových 63,5 bodu. Ukazatel od ISM pro sektor služeb pak stoupl na 64 bodů z 62,7 bodu v dubnu.
- Produktivita práce mimo zemědělství v prvním čtvrtletí stoupla o 5,4 % (odhad: +5,5 %, 4Q2020: +5,4 %), náklady na práci se zvýšily o 1,7 % (odhad: -0,4 %, 4Q2020: -0,3 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Splunk v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,91 USD (odhad: -0,70 USD), tržby 502,1 milionu USD (odhad: 491,7 milionu USD).
- Poskytovatel videohovorů Zoom Video Communications dále těží z masivních změn na trhu práce a ve výuce způsobených pandemií. Za tři měsíce do konce dubna meziročně zvýšil zisk na 227,4 milionu z 27 milionů dolarů a překonal odhady. Firma po úterním burzovním obchodování uvedla, že díky práci z domova a on-line výuce očekává další stabilní růst. Její akcie přidávaly po závěru až tři procenta.
- Výsledky JM Smucker (ve čtvrtek +1,38 %) ve 4QFY2021: Upravený zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,67 USD), tržby 1,92 miliardy USD (odhad: 1,88 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK