Evropské akciové indexy v úterý sílily, inflace v největších ekonomikách naplňuje očekávání

V úterý oznámené hodnoty růstu spotřebitelských cen v Německu, Francii i Itálii naplnily očekávání analytiků a na akciové trhy nepřinesly výraznější změnu opatrně pozitivní nálady. Sektory výrobců chemikálií a pojišťovnictví shodně dosáhly 0,8% růstu, zatímco společnosti produkující základní suroviny zlevnily o 2,3 %, mezi nimi pak nejvíce německé ocelárny thyssenkrupp o 7 %. Investoři tento týden čekají především na výsledky dnes započatého dvoudenního zasedání americké centrální banky.
Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,11 % na 458,81 bodu, německý DAX posílil o 0,36 % na 15 729,52 bodu, britský FTSE 100 nabyl 0,36 % na 7 172,48 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,35 % na 6 639,52 bodu.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Míra inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 procenta z dubnové hodnoty dvou procent. v úterý to v konečné zprávě oznámil německý statistický úřad, který tak potvrdil svůj předběžný odhad. Květnový růst spotřebitelských cen výrazně překračuje dlouhodobý cíl Evropské centrální banky (ECB), což vyvolává spekulace o dalším nepříznivém vývoji. Německé ministerstvo hospodářství je ale ve své měsíční zprávě optimistické, i když upozorňuje na možnost, že inflace přechodně vystoupí až ke třem procentům.
- Francouzská ekonomika tento rok poroste rychleji, než se čekalo. Francouzská centrální banka zvýšila výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) druhé největší ekonomiky eurozóny na 5,8 procenta z březnového odhadu 5,4 procenta. Oživení hospodářství podle finančního ústavu nabere ve druhém pololetí na obrátkách díky ubývání protipandemických omezení a pokroku v očkování proti covidu-19.
- Vývojář antivirového softwaru Avast oznámil navázání spolupráce s asociací Enterprise Nation, která sdružuje malé společnosti ve Velké Británii. Enterprise Nation je každý měsíc v kontaktu s asi 60 000 malými firmami, kterým poskytuje obchodní podporu včetně kybernetické bezpečnosti. Tu nyní pro toto sdružení bude poskytovat exkluzivně Avast.
- Míra nezaměstnanosti v Británii se v tříměsíčním období do konce dubna snížila na 4,7 procenta ze 4,8 procenta ve třech měsících do konce března. Zaznamenala tak už čtvrtý pokles za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od loňského srpna. Oznámil to v úterý britský statistický úřad. Pokles míry nezaměstnanosti byl v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters.
- Ruské akcie v úterý vystoupily na rekord, pomohl jim zejména růst cen ropy na světových trzích. Před schůzkou mezi americkým a ruským prezidentem Joem Bidenem a Vladimirem Putinem zpevňuje i rubl. Dolar k němu ztrácel asi 0,4 procenta na 71,80 rublu za dolar a byl v těsné blízkosti maxima od konce loňského července. Obchodníci se zaměřují i na zasedání americké centrální banky (Fed), která ve středu oznámí další postup ve své měnové politice.
- O první dluhopisy, které vydává Evropská unie na obnovu ekonomiky po pandemii, je značný zájem. Investoři si zatím objednali cenné papíry v objemu více než 107 miliard eur, uvedla v úterý agentura Reuters, která se odvolává na hlavního manažera emise. Jde zároveň o klíčový krok na cestě k ustavení Evropské unie jako hlavního společného dlužníka.
- Viceguvernér České národní banky Marek Mora se přiklání ke zvýšení úrokových sazeb již na zasedání bankovní rady 23. června. ČNB by podle něj měla dát signál, že permanentní zvyšování cenové hladiny nepřipadá v úvahu. Mora to uvedl na úterní on-line konferenci pořádané zprostředkovatelem devizových obchodů SAB Finance.
- Podle člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba by ČNB měla zvýšit úrokové sazby už na nejbližším zasedání (2. června), aby předešla tomu, že globální inflační tlaky pošlou tuzemskou inflaci mimo kontrolu. Podle Holuba se současné nabídkové inflační tlaky mohou promítnout do zvýšení inflačního očekávání a na to už by centrální banka měla reagovat.
- Silný růst cen bydlení i nově poskytovaných hypoték je podle členů bankovní rady České národní banky (ČNB) překvapivý. To přitom podle rady platí pro Česko i pro většinu vyspělých zemí. Zároveň se ale domnívají, že v následujících čtvrtletích s vysokou pravděpodobností růst zpomalí. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ČNB 27. května k otázkám finanční stability. Podobně vyzněl již i záznam z jednání rady po projednání problematiky finanční stability loni v listopadu.
- Úřady jakékoliv země evropské sedmadvacítky mohou zahájit proti provozovatelům sociálních sítí řízení kvůli porušování pravidel ochrany soukromí, potvrdil v úterý Soudní dvůr Evropské unie. Rozhodnutí padlo ve sporu belgických úřadů a společnosti Facebook, která v Belgii rozporovala pravomocem tamního regulátora, píše agentura Reuters.
- Francouzská inflace v květnu rostla dle očekávání: meziročně o 1,4 % z dubnových 1,2 % a meziměsíčně o 0,3 % z dubnových 0,1 %.
- Vývoj italské inflace v květnu naplnil očekávání. Meziročně +1,3 % z dubnových +1,1 %, meziměsíčně 0 % z dubnových +0,4 %.
- Obchodní bilance eurozóny v dubnu +10,9 miliardy eur (březen +22,3 miliardy eur).
Zdroj: ČTK, CNBC, TradingEconomics, MarketWatch
Aktuality

