Americké akcie v pátek po zprávě o růstu počtu pracovních míst uzavřely na rekordech
Akcie ve Spojených státech po zprávě o červnovém růstu počtu pracovních míst posílily. Širší index S&P 500 a index Nasdaq Composite uzavřely na nových maximech. Nejvíce se dařilo technologiím a komunikačním službám.
Index Dow stoupl o 0,44 % na 34 786,35 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,75 % na nové zavírací maximum 4 352,42 bodu (rekord posunul na 4 355,43 bodu) a posílil už sedmý den v řadě a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,81 % na nové zavírací maximum 14 639,33 bodu (rekord posunul na 14 649,11 bodu). Index volatility VIX klesl o 2,65 % na 15,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,43 %.
Růst počtu pracovních míst ve Spojených státech v červnu zrychlil, ekonomika jich vytvořila přibližně 850 000 po květnovém počtu 583 000. Výrazně se přitom zvyšovala tvorba míst ve službách. Míra nezaměstnanosti se ale zvýšila na 5,9 % z květnové hodnoty 5,8 %. Trhy věří v ožívání trhu práce, ale údaje zároveň nejsou takové, aby vyvolaly obavy z dřívějšího utahování měnové politiky ze strany americké centrální banky.
Zisk 4,05 % vykázaly akcie společnosti Virgin Galactic. Zakladatel a majitel firmy Richard Branson v noci na pátek oznámil, že se ke stokilometrové hranici vesmíru vydá při testovacím letu raketoplánu své společnosti VSS Unity už 11. července. O devět dní tak předstihne hlavního konkurenta Jeffa Bezose, zakladatele společnosti Blue Origin.
Akcie čínské alternativní taxislužby Didi Global, které debutovaly ve středu na burze v New Yorku silným růstem, oslabily o 5,30 % po zprávě, že se ji chystají vyšetřovat čínské úřady.
Investory zaujala i informace, že přihlášku ke vstupu na burzu podala makléřská společnost Robinhood Markets. V dokumentu, který je určen Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), firma mimo jiné uvádí, že by chtěla od investorů získat 100 milionů dolarů.
Za celý týden index Dow přidal procento, S&P 500 se zvýšil o 1,7 % a Nasdaq Composite posílil o 1,9 %.
Dolar v pátek mírně oslaboval
Na devizovém trhu v pátek mírně oslaboval dolar. Důvodem jsou některé slabší údaje ze zprávy o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech za červen. Objem obchodování byl před pondělním volnem v USA slabý.
Krátce před 22.00 SELČ ztrácel dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,4 % na 92,24 bodu. Euro mělo k dolaru k dobru 0,1 %, prodávalo se za 1,1864 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v červnu vzniklo 850 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 700 tisíc míst po vzniku přibližně 583 tisíc míst v květnu (revidováno z 559 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti se však zvýšila na 5,9 %, čekal se pokles na 5,7 % z květnových 5,8 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
- Americká makléřská společnost Robinhood Markets ve čtvrtek podala přihlášku ke vstupu na burzu. V dokumentu, který je určen Komisi pro cenné papíry a burzy, mimo jiné uvádí, že by chtěla od investorů získat 100 milionů dolarů. Firma provozuje on-line obchodní platformu Robinhood, podrobnosti k cílovému ocenění ani datum primární veřejné nabídky akcií ale zatím nesdělila. Uvedla nicméně, že prostřednictvím své platformy spravuje přibližně 80 miliard dolarů a že má kolem 18 milionů uživatelů. Více než polovina z nich má investiční účet poprvé.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla v druhém čtvrtletí dále zvyšoval odbyt, který posunul na další rekord. Automobilka podle pátečního sdělení dodala 201 250 vozidel, čímž překonala rekord z prvního čtvrtletí, kdy jich dodala 184 800. Překonala také očekávání analytiků, přestože její generální ředitel Elon Musk varoval před nedostatkem čipů a surovin, které mohou mít negativní dopad na výrobu.
- Elektromobil Tesla Model S Plaid se za jízdy ve Spojených státech vzňal, jen tři dny po dodání. O úterním požáru auta za 129 900 dolarů v pátek informovala agentura Reuters. Majitel auta se z hořícího vozu musel dostal silou, protože elektronický systém otevírání dveří selhal. Automobilka věc zatím nekomentovala.
- Farmaceutická společnost Johnson & Johnson oznámila, že její jednodávková vakcína proti covidu-19 vykázala silnou a dlouhodobou účinnost vůči variantě delta a dalším rozšířeným variantám koronaviru. Data firmy ukazují, že byl imunní systém lidí očkovaných její vakcínou odolný vůči viru po nejméně osm měsíců.
- Květnová obchodní bilance -71,2 miliardy dolarů (duben -69,1 miliardy, odhad -71,4 miliardy).
- Tovární objednávky v květnu meziměsíčně +1,7 % (duben -0,1 %, odhad +1,6 %).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Federální soud ve Washingtonu vyhověl žádosti společnosti Facebook (v pondělí +4,18 %) a zamítl antimonopolní žaloby, které na něj v prosinci podala Federální obchodní komise (FTC) a skupina amerických států v čele s New Yorkem. Dvojice verdiktů publikovaná na internetu ukazuje, že FTC v očích soudu neprokázala, že Facebook má monopolní postavení v oblasti sociálních sítí. Státy zase podle soudce Jamese Boasberga až příliš pozdě napadly kontroverzní akvizice platforem Instagram a WhatsApp.
- Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) v zemi omezil činnost největší světové kryptoměnové burzy Binance. Varoval i před reklamou, která slibuje vysoké zisky z investic do kryptoměn a podobných aktiv. Informoval o tom v pondělí zpravodajský server BBC. Proti kryptoměnám v poslední době zasahují regulační úřady po celém světě, ty čínské například zakázaly jejich těžbu.
- Vakcíny využívající technologii takzvané mediátorové RNA (mRNA) poskytnou naočkovaným lidem ochranu před vážnou formou onemocnění covidu-19 na řadu let. K takovému závěru dospěla nová studie amerických vědců, jež v pondělí vyšla v časopise Nature. Britští vědci pak zjistili, že další dávka vakcíny od společnosti AstraZeneca ještě posiluje odezvu imunitního systému u již plně naočkovaných osob.
- Soukromý investiční fond Thoma Bravo koupí za dvě miliardy USD výrobce podnikového softwaru QAD. Thoma Bravo je jedním z největších soukromých investorů zaměřených na software. Ve správě má majetek za 78 miliard USD a vlastní firmy jako poskytovatele informačních technologických služeb SolarWinds a firmu zabývající se kybernetickou bezpečnostní McAfee.
- Index výrobní aktivity dallaského Fedu v červnu 31,1 bodu (květen: 34,9 bodu).
- Americká letecká společnost United Airlines v úterý oznámila svou dosud největší objednávku. Chce růst na domácím trhu, a koupí proto 270 letadel od firem Boeing a Airbus, jejichž katalogová cena přesahuje 30 miliard dolarů. Objednávka sestává z 200 strojů Boeing 737 MAX a 70 letadel Airbus A321neo. Ty v letech 2022 až 2026 nahradí starší menší stroje používané na hlavních linkách a nejméně 200 malých letadel regionálních linek.
- Americká společnost PLBY Group, která je majitelem značky Playboy, kupuje za 333 milionů dolarů australského prodejce dámského prádla Honey Birdette. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Honey Birdette vlastní zhruba 60 obchodů v Austrálii a několik prodejen ve Spojených státech a Británii. Společnost PLBY Group chce podle zdrojů využít reputace značky Playboy k expanzi firmy Honey Birdette na různé trhy, a to prostřednictvím internetových i kamenných obchodů. V příštích měsících by tak měly zahájit provoz nové obchody v Dallasu, Miami a New Yorku.
- Spotřebitelská důvěra od Conference Board v červnu 127,3 bodu (květen 120 bodů, odhad 119 bodů).
- Index cen domů S&P/Case-Shiller v dubnu meziročně +14,9 % (březen +13,4 %, odhad +14,5 %), meziměsíčně +2,1 % (březen +2,2 %).
- Čínská společnost Didi Global (ve středu -13,73 %) získala z primární veřejné nabídky akcií (IPO) v New Yorku 4,4 miliardy dolarů. Je to více, než předpokládala, a znamená to největší prodej akcií čínské firmy na burze v USA od roku 2014. Didi je největším provozovatelem alternativní taxislužby v Číně, s jejími akciemi se ve středu začalo obchodovat na burze NYSE.
- Hospodářské dopady pandemie covidu-19 jsou mimořádně nerovnoměrné. Zatímco statisíce či miliony malých firem utrpěly strašlivé škody, většina velkých společností si vede převážně dobře. V rozhovoru s televizí CNBC to řekl slavný americký investor Warren Buffett. Nejistota spojená s pandemií podle něj zdaleka neskončila.
- Americká těžební společnost ExxonMobil (ve středu +0,73 %) prodá za 1,15 miliardy USD svůj podnik Santoprene. Ten vyrábí elastické polymery, které se používají v automobilovém a dalším průmyslu a ve spotřebitelských produktech. Novým vlastníkem bude výrobce chemikálií Celanese (+3,07 %).
- Internetové společnosti Google (Alphabet ve středu -0,15 %) hrozí v Rusku pokuta až šest milionů rublů (zhruba 1,8 milionu Kč) za to, že v rozporu se zákonem neuchovává osobní data ruských uživatelů na ruských serverech. Agentuře Interfax to ve středu sdělilo tiskové oddělení ruského vládního úřadu Roskomnadzor, který vykonává dohled v oblasti komunikačních a informačních technologií.
- Internetová makléřská společnost Robinhood musí zaplatit 70 milionů dolarů kvůli "systematickým selháním v dohledu", která poškodila tisíce klientů. Informoval o tom ve středu americký úřad pro regulaci finančního sektoru (FINRA). Zmíněná částka je zatím nejvyšší postih, který úřad udělil.
- Americká začínající firma Turntide Technologies získala od investorů 225 milionů USD. Firma vyrábí energeticky úsporné elektromotory bez použití kovů vzácných zemin. Investice potvrzuje rostoucí zájem investorů o startupy zaměřené na "klimatické" technologie.
- V americkém soukromém sektoru v červnu získalo práci 692 tisíc lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po květnovém přírůstku 886 tisíc zaměstnaných (revidováno z 978 tisíc) čekali analytici přírůstek 600 tisíc míst.
- Rozjednané prodeje domů v květnu meziročně stouply o 13,1 % (odhad: +49,2 %, duben: +51,7 %), meziměsíčně narostly o 8 % (odhad: -0,8 %, duben: -4,4 %).
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v červnu spadl na 66,1 bodu (odhad: 70 bodů, květen: 75,2 bodu).
- Růst zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v červnu podle indexu nákupních manažerů sestavovaného společností IHS Markit pokračoval květnovým tempem - ukazatel podle finálních dat stagnoval na 62,1 bodu, čekal se ale růst na 62,6 bodu. Ukazatel od ISM se snížil na 60,6 bodu z 61,2 bodu, čekal se pokles jen na 61 bodů. Oba PMI zůstávají vysoko nad klíčovou 50bodovou hranicí, která je předělem mezi pásmem expanze aktivity a pásmem její kontrakce.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 26. června klesl na 364 tisíc z 415 tisíc (revidováno z 411 tisíc). Čekal se pokles na 393 tisíc. Čtyřtýdenní průměr se snížil na 392,75 tisíce z 398,75 tisíce. Pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 19. června přibylo na 3,469 milionu z 3,413 milionu (revidováno z 3,390 milionu), čekal se pokles na 3,382 milionu.
- Většina zemí, které na on-line zasedání pořádaném Organizací zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jednaly o globální minimální firemní dani, ve čtvrtek podpořila plán sazby 15 %. Tato minimální sazba by podle OECD mohla celosvětové daňové příjmy zvýšit o přibližně 150 miliard dolarů ročně.
- Hodnota fúzí a akvizic ve světě druhým čtvrtletím za sebou vystoupila na rekord. Firmy si nadále mohly levně půjčovat a hotovostní rezervy vynakládaly na výhodné transakce, které jim mají pomoct přizpůsobit se světu po skončení pandemie. Za tři měsíce do konce června byly oznámeny obchody za 1,5 bilionu dolarů, což je rekord pro jakékoli druhé čtvrtletí. Proti rekordu z prvního čtvrtletí je tato hodnota vyšší o 13 %, ukazují záznamy společnosti Refinitiv. Zpomalila nicméně aktivita společností specializovaných na akvizice, tzv. SPAC.
- Stavební výdaje v květnu klesly o 0,3 % (odhad: +0,4 %, duben: +0,1 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky General Mills (ve středu +1,52 %) v 4QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,85 USD), čisté tržby 4,5 miliardy USD (odhad: 4,4 miliardy USD).
- Výsledky Bed Bath & Beyond (ve středu +11,30 %) v 1QFYFY2022: Upravený zisk na akcii 0,05 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 1,95 miliardy USD (odhad: 1,87 miliardy USD).
- Výsledky Constellation Brands (ve středu +1,26 %) v 1QFY2022: Upravený zisk na akcii 2,33 USD (odhad: 2,35 USD), tržby 2,03 miliardy USD (odhad: 2,02 miliardy USD).
- Výsledky Micron Technology (ve středečním after-marketu -1,9 %) v 3QFY2021: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,72 USD), tržby 7,42 miliardy USD (odhad: 7,23 miliardy USD).
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 3QFY2021: Upravený zisk na akcii 1,51 USD (odhad: 1,16 USD), tržby 34,03 miliardy USD (odhad: 33,49 miliardy USD).
- Výsledky McCormick & Co ve 2QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 1,56 miliardy USD (odhad: 1,47 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK