Glosa: Raketové zdražování bytů v ČR pokračuje a ECB oznámila revizi cílování inflace

Nemovitosti v Česku na začátku roku 2021 dále zdražovaly, a to ještě rychleji než ke konci roku 2020. Podle čísel z Eurostatu se zvýšily ceny od začátku roku o 4,6 % a meziročně skoro o 12 %. Čísla Českého statistického úřadu ukazují na ještě rychlejší růst cen bytů o 15,1 %. A to zejména kvůli rychlému růstu cen starších bytů mimo Prahu. Za zrychlováním cenového růstu stojí bezesporu nesoulad mezi poptávkou a nabídkou - na jedné straně rostoucí zájem o nemovitosti daný nízkými úrokovými sazbami, na straně druhé zaostávající bytová výstavba.
A slabou nabídku v nejbližších kvartálech asi nic zásadního úplně nerozhýbe. Počet dokončených rezidenčních projektů sice po hlubokých loňských propadech letos roste, na druhou stranu nové projekty pokračují v poklesu. Současně (nejen) stavební firmy hlásí problémy s drahými vstupy a nedostatkem pracovníků (ten je hlavním problémem pro více než 40 % stavebních firem). Z pohledu centrální banky znamená pokračující rychlý růst cen bytů jediné - budou ještě více nadhodnocené (podle posledních odhadů ČNB na základě dat do konce roku 2020 byly nadhodnocené o čtvrtinu). A to může být časem signál pro utažení kohoutů měnových i makroprudenčních (kterými banka reguluje dostupnost financování pro domácnosti).
To globální trhy žily v mezičase trochu jiným tématem - revizí měnové politiky ECB. Ta přechází k symetrickému chápání 2% inflačního cíle, což by v praxi mělo znamenat podobně jako v USA dočasnou toleranci vyšší inflace. Praktická implementace bude však pravděpodobně daleko flexibilnější a pragmatičtější než v případě amerického cílování "průměrné inflace". Trhy teď budou upírat veškerou pozornost k červencovému setkání ECB (22. 7.), na kterém bude klíčové sledovat, jak revize měnové politiky dopadne na stávající komunikaci centrálních bankéřů a jak ovlivní připravovaný ústup z mimořádných pandemických programů (čekáme, že postupný útlum programu PEPP začne na podzim).