V úterý se evropským akciím podařilo umazat půl procenta z pondělních ztrát

Sentiment na evropských akciových trzích se po pondělním výprodeji obrátil v opatrný optimismus a všechny významné západoevropské indexy připsaly zisky do jednoho procenta. Dařilo se mimo jiné švýcarské bance UBS, která po oznámení skvělých výsledků ve druhém čtvrtletí posílila o více než pět procent. Sektor základních zdrojů posílil o procento a půl, zatímco akcie z oborů cestování a služeb oslabily o 0,2 %.
Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,52 % na 446,61 bodu, německý DAX zpevnil o 0,55 % na 15 216,27 bodu, britský FTSE 100 zavřel výš o 0,54 % na 6 881,13 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,81 % na 6 346,85 bodu.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním pololetí ztrojnásobil odbyt elektromobilů ve světě na 170 939 vozů. Přispěla k tomu zejména poptávka v Evropě, uvedla v úterý agentura Reuters. Evropská komise (EK) minulý týden navrhla, aby nová auta od roku 2035 nemohla produkovat žádné emise oxidu uhličitého.
- Švédsko-švýcarská strojírenská společnost ABB kupuje skupinu ASTI Mobile Robotics, předního světového výrobce autonomních mobilních robotů (AMR). ABB o tom v úterý informovala na svém webu. Smlouvu firmy podepsaly v pondělí a očekává se, že akvizice bude uzavřena ještě v létě. Obě strany se rozhodly nezveřejňovat žádné podrobností týkající se ceny.
- Ceny průmyslových výrobců v Česku letos v červnu stouply meziročně o 6,1 procenta, což byl nejvýraznější růst od května roku 2011. Rostly i ceny v dalších odvětvích. Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 5,8 procenta, ceny stavebních prací o 4,1 procenta a tržní služby pro podniky zdražily o 0,9 procenta. Ceny v zemědělství rostly nejvýrazněji od července 2019 a ceny ve stavebnictví od loňského června.
- Investoři, kteří utrpěli ztráty v důsledku propadu akcií německého automobilového koncernu Volkswagen po vypuknutí skandálu kolem manipulací s testy emisí, nemají žádný nárok na odškodné od německého dodavatele automobilových součástek Bosch. Rozhodl o tom v úterý podle agentury DPA Spolkový soudní dvůr (BGH).
- Německé výrobní ceny v červnu meziměsíčně +1,3 % (květen +1,5 %, odhad +1,1 %), meziročně +8,5 % (květen +7,2 %, odhad +8,4 %).
- Přebytek běžného účtu eurozóny v květnu 4,3 miliardy eur (duben 30,6 miliardy).
Výsledková sezóna
- Švýcarské bance UBS vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 62,8 procenta na 2,01 miliardy USD. Pokračující růst akciových trhů pomohl největšímu světovému správci aktiv k vyšším ziskům ze správy peněz pro bohaté. Vyplývá to z úterního prohlášení UBS. Analytici v průzkumu samotné banky očekávali čtvrtletní zisk jen 1,34 miliardy USD. Výnosy stouply o 21 procent na téměř devět miliard USD. Hodnota aktiv ve správě banky vzrostla o čtyři procenta na 3,2 bilionu USD.
- Švédský výrobce nákladních aut AB Volvo ve druhém čtvrtletí meziročně téměř ztrojnásobil provozní zisk na 9,73 miliardy švédských korun (24,3 miliardy Kč) z loňských 3,27 miliardy SEK. Společnost, která vedle nákladních aut vyrábí i stavební stroje, autobusy a motory, ale v úterý také varovala před dalšími výpadky a odstávkami produkce vlivem globálního nedostatku polovodičů. Ten v uplynulém kvartálu firmě znemožnil plně využít silné poptávky.
- Švédská společnost Electrolux, která je největším výrobcem domácích spotřebičů v Evropě, hospodařila ve druhém čtvrtletí s provozním ziskem 1,98 miliardy švédských korun (zhruba pět miliard Kč) po ztrátě 62 milionů švédských korun před rokem. Varovala však před prohlubujícími se problémy s dodávkami součástek v příštích měsících, což vedlo k výraznému poklesu ceny jejích akcií.
Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch, TradingEconomics