Evropské akcie v pátek přišly o předchozí zisky a většina indexů skončila týden v červených číslech

Dalšímu růstu evropských akcií se v pátek postavila do cesty zpráva o neslavné situaci na americkém trhu práce, kde nevznikla ani třetina z očekávaného počtu tři čtvrtě milionu pracovních míst, i výsledky indexů nákupních manažerů ve službách, které vesměs dopadly hůře, než se očekávalo.
Celoevropský index Stoxx 600 v pátek ztratil 0,56 % na 471,93 bodu, což za týden znamená ztrátu 0,09 %, německý DAX odepsal 0,37 % na 15 781,20 bodu (za týden -0,45 %), britský FTSE 100 ubral 0,36 % na 7 138,35 bodu (za týden -0,14 %) a francouzský CAC 40 klesl o 1,08 % na 6 689,99 bodu (za týden +0,12 %).
Páteční události na evropských trzích
- Nadcházející parlamentní volby v Německu budou klíčové nejen pro samotnou zemi, ale i pro stabilitu Evropské unie. Myslí si to ekonomové, které na fóru The European House - Ambrosetti oslovila televize CNBC. Někteří se také domnívají, že podle toho, jak volby dopadnou, je ve hře i možnost, že sedmadvacítka unijních zemí už zůstane u společných dluhopisů. Ty přitom výjimečně zavedla kvůli koronavirové krizi.
- Evropská komise a farmaceutická firma AstraZeneca se dohodly na dodávce zbývajících vakcín proti koronaviru od britského výrobce léčiv. Soudní spor před prvoinstančním soudem v Belgii tak skončil dohodou. AstraZeneca slíbila, že ke 100 milionům dávek, které doručí během druhého čtvrtletí letošního roku, poskytne do konce roku 2021 dalších 135 milionů dávek. Zbývajících 65 milionů dávek doručí do konce března 2022 a dostane se tak na 300 milionů dávek, na kterých se s Evropskou unií dohodla.
- Nedostatek řidičů kamionů ohrožuje zotavování britské ekonomiky po pandemii. Podle informací britské asociace silniční přepravy (RHA) je jich k uspokojení poptávky potřeba najmout na 100 000. Firmy proto zvedají nástupní mzdy a přicházejí s náborovým bonusem až 5 000 liber (téměř 148 000 Kč). Ohroženy jsou dodávky do restaurací i do obchodů s potravinami, uvedla agentura Reuters.
- Rusko chce v příštím roce zahájit námořní kontejnerovou dopravu severní cestou přes Arktidu. Na ekonomickém fóru ve Vladivostoku to v pátek řekl prezident Vladimir Putin. Rusko investuje do infrastruktury, aby připravilo severní námořní cestu, která povede kolem Vladivostoku přes Beringův průliv dál až do Petrohradu v evropské části Ruska. K pravidelné kontejnerové dopravě chce Moskva využít globálního oteplování, které zpřístupní i velmi chladné vody severních moří. Moskva chce z projektu udělat hlavní námořní trasu.
- Průměrná mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38 275 korun. V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 3 893 korun více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o 8,2 procenta. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Ekonomové výrazný nárůst očekávali, je způsoben nízkou srovnávací základnou a vyplácením mimořádných odměn zdravotníkům, uvedl ČSÚ.
- Srpnový index nákupních manažerů ve službách v eurozóně klesl na 59 bodů z červencových 59,8 bodu při odhadu 59,7 bodu
- Červencové maloobchodní tržby v eurozóně meziměsíčně klesly o 2,3 % po červnovém růstu o 1,8 % a při odhadu +0,1 %, meziročně stouply o 3,1 % (červen +5,4 %, odhad +4,8 %)
Výsledková sezóna
Stalo se v Evropě v uplynulém týdnu
- Cena emisních povolenek v Evropské unii v pondělí poprvé překročila 60 eur za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů a byl zprovozněn v roce 2005.
- Český poskytovatel platebních a technologických služeb pro autodopravce Eurowag by mohl zahájit primární nabídku akcií v Londýně již v září. Nabídka v hodnotě 1,7 miliardy liber by se mohla stát jednou z největších na londýnském trhu v letošním roce. Uvedl to zpravodajský server The Times. O chystaném vstupu Eurowagu na londýnskou burzu v květnu informovaly zdroje agentury Reuters a i ty hovořily o září jako o možném datu. Česká firma v pondělí odmítla tyto informace komentovat.
- Ekonomická nálada v Evropské unii se po červencovém výstupu na rekord v srpnu zhoršila. Její index klesl o 1,5 bodu na 116,5 bodu, oznámila v pondělí Evropská komise (EK). V České republice index ekonomické nálady klesl na 94,2 bodu z červencové hodnoty 96,1 bodu.
- Britská maloobchodní společnost Marks & Spencer (M&S) už ve více než polovině ze svých 254 větších obchodů neprodává pánské obleky. Důvodem je pandemie nemoci covid-19, která zrychlila trend k přechodu k volnočasovému oblečení.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v srpnu zrychlil na 3,4 % z červencových 3,1 %. Znamená to nejvyšší inflaci za 13 let. V předběžné zprávě harmonizované s metodikou výpočtu v Evropské unii to v pondělí uvedl spolkový statistický úřad. Údaje podtrhují rostoucí cenové tlaky v době, kdy se německá ekonomika zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 a kdy se firmy potýkají s problémy v dodavatelských řetězcích.
- Míra inflace v eurozóně v srpnu prudce vzrostla - dosáhla tří procent a dostala se nejvýše za téměř deset let. Ve svém rychlém odhadu to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat. Růst cen tak výrazně překročil dlouhodobý cíl Evropské centrální banky (ECB), který je na dvou procentech. V červenci činila inflace v eurozóně 2,2 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině září.
- Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,1 procenta, oznámil v úterý ve zpřesněné zprávě francouzský statistický úřad. Je to o 0,2 procentního bodu rychlejší růst, než jaký ukazovaly předběžné údaje. V prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) stagnoval. Na vzestupu je ale i míra inflace, která v srpnu vystoupila skoro na tříleté maximum.
- Inflace v Polsku v srpnu poprvé za dvě desetiletí překročila hranici pěti procent. Rychlý růst cen, k němuž přispívá oživení ekonomiky z útlumu po pandemii covidu-19, podle agentury Reuters podporuje očekávání některých analytiků, že polská centrální banka by mohla již v letošním roce zahájit zvyšování úroků, a připojit se tak k centrálním bankám v Česku a Maďarsku.
- Počet nezaměstnaných v Německu se v srpnu díky pokračujícímu oživení ekonomiky dál snižoval. Celkem bylo bez práce 2,58 milionu lidí, což je podle sezonně neupravených údajů skoro o 12 000 méně než v červenci a zhruba o 377 000 méně než ve stejném měsíci loni. Míra nezaměstnanosti pak zůstala na 5,6 procenta.
- Investiční fond Pershing Square amerického investora Billa Ackmana koupí za 1,15 miliardy USD od společnosti Vivendi dalších 2,9 procenta akcií ve firmě Universal Music Group (UMG). Celkem tak bude mít v této mediální firmě deset procent. Pershing koupil 7,1 procenta akcií v UMG tento měsíc a nákup dalších akcií má být dokončen do 9. září. Transakce přichází před rozdělením 60 procent kapitálu UMG mezi akcionáře Vivendi a uvedení firmy na burzu v Amsterodamu. To je plánováno na 21. září.
- Nizozemská společnost Prosus, která investuje do technologických firem, koupí za 4,7 miliardy USD indickou platební platformu BillDesk. Akvizice má doplnit její vlastní podnik PayU, přes který Prosus indickou platformu podle své úterní zprávy převezme. Služeb firmy PayU využívají při zpracování plateb i některé české společnosti.
- Americký internetový gigant Google investuje do roku 2030 miliardu eur do rozvoje svých datových center v Německu. Rozšíří datové středisko ve Frankfurtu nad Mohanem a zřídí nové cloudové centrum poblíž Berlína. Mimo jiné bude také nepřímo podporovat německé solární a větrné farmy, protože začne ve velkém nakupovat zelenou energii od kolínského dodavatele Engie. Google, patřící americké společnosti Alphabet, to uvedl ve svém úterním sdělení.
- Česká ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí stoupla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně o 8,2 procenta a mezičtvrtletně o rovné procento. Proti prvnímu odhadu z konce července ukazují dnešní údaje ekonomiku v lepším světle. Předběžný odhad uváděl meziroční růst o 7,8 procenta a mezičtvrtletní o 0,6 procenta. Meziroční růst ekonomiky je sice nejvyšší v české historii, je to ale dáno nízkou srovnávací základnou po loňském nástupu pandemie covidu-19. Analytici počítali s růstem o zhruba devět procent. Úprava hrubého domácího produktu (HDP) směrem nahoru ze strany Českého statistického úřadu (ČSÚ) je pozitivní zpráva, ale i po zlepšení růst domácí ekonomiky ve druhém čtvrtletí zaostal za tržním odhadem i za červencovou prognózou České národní banky. Shodli se na tom v úterý analytici oslovení ČTK. Za nenaplněnými odhady HDP stojí podle nich slabší růst vývozu. Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stoupla podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně o 8,2 procenta a mezičtvrtletně o procento.
- Ruský internetový gigant Yandex koupí od americké technologické firmy Uber podíly v jejich několika společných podnicích zaměřených na doručování jídla a na technologie samořízení. Zároveň zvýší podíl ve společném podniku zaměřeném na mobilitu. Ruský podnik v úterý oznámil, že za podíly zaplatí jednu miliardu USD. Podle dohody získá Yandex od Uberu jeho 33,5 procenta akcií v Yandex.Eats, Yandex.Lavka a Yandex.Delivery a také 18,2 procenta v Yandex Self-Driving Group. Yandex pak bude mít ve všech těchto podnicích 100procentní vlastnictví.
- Německý výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche v příštím roce otevře svou první továrnu mimo Evropu. Malý montážní závod v Malajsii bude uspokojovat poptávku rostoucího počtu fanoušků značky Porsche v této asijské zemi, kteří jsou nyní kvůli vysokým clům a daním nuceni platit za dovážené sportovní vozy téměř dvojnásobné ceny.
- Developer průmyslových a logistických center CTP stanovil konverzní poměr pro výplatu mezitímní dividendy za první polovinu roku 2021 v akciích na 108. Akcionáři, kteří zvolili možnost výplaty dividendy v akciích, tak obdrží jeden nový cenný papír na každých 108 akcií, jež drží. Akcionáři, kteří si zvolili možnost výplaty v hotovosti, obdrží 0,17 eura na akcii. Celkový počet vydaných akcií firmy se tak po výplatě dividendy v akciích zvýší asi o 0,85 %. Datem výplaty a přidělení akcií je 22. září.
- Ekonomika eurozóny roste rychlejším tempem, než se předpokládalo, což Evropská centrální banka (ECB) zohlední ve svých nových prognózách i při rozhodování o své měnové politice. V rozhovoru se španělským listem El Confidencial to řekl viceprezident ECB Luis de Guindos. ECB bude o své měnové politice jednat příští týden ve čtvrtek, kdy zveřejní také aktualizované hospodářské prognózy. Někteří představitelé ECB vyzvali, aby banka už příští týden rozhodla, že začne omezovat rozsáhlé nákupy dluhopisů, kterými se snaží podporovat hospodářský růst. De Guindos se k načasování začátku omezování nákupů dluhopisů přímo nevyjádřil, upozornil však, že silné hospodářské oživení vytváří prostor pro normalizaci měnové politiky.
- V zemích Evropské unie nadále ubývá lidí bez práce. V červenci klesla míra nezaměstnanosti na 6,9 procenta z červnových 7,1 procenta, a snížila se tak už třetí měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nezaměstnanost je výrazně nižší než loni v červenci, kdy během rychlého růstu způsobeného první vlnou pandemie dosáhla 7,6 procenta. Nejmenší zastoupení lidí bez práce zůstává podle Eurostatu v Česku, kde jich v červenci bylo stejně jako o měsíc dříve 2,8 procenta.
- Francouzský miliardář Bernard Arnault, který vlastní firmu na prodej luxusního zboží LVMH, prodal svůj podíl v řetězci supermarketů Carrefour, do kterého poprvé investoval před 14 lety. Arnault vlastnil v Carrefouru 5,7 procenta akcií prostřednictvím holdingové firmy Financière Agache a patřil mezi tři největší akcionáře firmy, spolu s rodinou Moulinových a s brazilským podnikatelem Abiliem dos Santosem Dinizem. Z prodeje akcií na trhu získal 724 milionů eur.
- Srpnový index nákupních manažerů v eurozóně od společnosti Markit klesl na 61,4 bodu z červencových 62,8 bodu při odhadovaném snížení na 61,5 bodu
- Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v srpnu dále zlepšovaly, nicméně index nákupních manažerů (PMI) klesl na 61 bodů z červencových 62 bodů. Informovala o tom ve středu společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.
- Německé maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně klesly o 5,1 % (červen +4,5 %, odhad -0,9 %), meziročně se snížily o 0,3 % (červen +6,5 %, odhad +3,7 %)
- Společnost Google omezí cílení reklamy na mladistvé na základě rysů, jako je věk, pohlaví a zájmy. Omezení, které zadavatelům reklamy ztíží možnosti, jak oslovit osoby mladší 18 let, má začít platit od 2. září. V tiskové zprávě to ve středu uvedla Asociace komunikačních agentur (AKA). Nová opatření pravděpodobně nejvíce pocítí firmy, které se zaměřují na věkovou skupinu do 18 let, což jsou například prodejci herních příslušenství a další elektroniky. Omezení by se mělo dotknout i společností, které nabízejí alkohol a tabák či podnikají v hazardních hrách.
- Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku se v srpnu už šestý měsíc za sebou snížil a ocitl se nejníže od doby před vypuknutím pandemie nemoci covid-19. Zmírnění restrikcí podpořilo hlavně oživení v důležitém cestovním ruchu. Bez práce je tak nyní 3,3 milionu lidí, což je nejméně od února 2020. Ve srovnání s předchozím měsícem se počet lidí bez práce snížil o 2,4 procenta, což je o 82 583 lidí.
- Německá automobilka BMW chce do roku 2030 nejméně o 40 procent ve srovnání s úrovní v roce 2019 snížit emise uhlíku, které její automobily generují po celý svůj životní cyklus. Firma to oznámila před mnichovským autosalonem, který se koná příští týden. Výrobce luxusních aut měl původně v plánu emise uhlíku redukovat ve zmíněném období o třetinu. Aby automobilka nového cíle dosáhla, zvýší podíl recyklovaných a opětovně použitelných materiálů při výrobě svých aut ze 30 na 50 procent.
- Provozovatel komunikační aplikace WhatsApp dostal v Irsku rekordní pokutu 225 milionů eur. Oznámila to ve čtvrtek tamní Komise pro ochranu dat (DPC). Ta vyšetřovala, jak transparentně platforma sdílí data s ostatními aplikacemi, které společně spadají pod americkou společnost Facebook. WhatsApp oznámenou pokutu považuje za nepřiměřenou a chce se proti ní odvolat.
- Do Evropy již nebudou posílány vakcíny firmy Johnson & Johnson (J&J) zabalené v Jihoafrické republice, oznámil ve čtvrtek podle agentury Reuters představitel Africké unie Strive Masiyiwa. Ujednání o tomto dodávání vakcín, které kritizoval šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus kvůli nepoměru proočkovanosti populace v bohatých a chudých zemí, bylo podle něj pozastaveno.
- Americké fondy soukromého kapitálu Advent International a Aurora Investment učinily nabídku na převzetí švédské farmaceutické společnosti Swedish Orphan Biovitrum (SOBI). Nabídka tohoto výrobce léků na vzácná onemocnění oceňuje zhruba na 69,4 miliardy švédských korun (172,5 miliardy Kč). Jeho správní rada doporučila akcionářům nabídku přijmout.
- Erste Group Bank ve středu oznámila akvizici maďarské on-line brokerské firmy Random Capital s 22 tisíci klientských účtů a asi 200 miliony eur vkladů. Podle vyjádření firmy by se tak měl zvýšit tržní podíl na objemech obchodování na budapešťské akciové burze o asi šest procentních bodů na 30 %, čímž Erste zaujme na tamějším trhu přední pozici.
- Výrobní inflace (PPI) v eurozóně v červenci meziměsíčně +2,3 % (červen +1,4%, odhad +1,1%), meziročně +12,1 % (červen 10,2 %, odhad 11 %)
Výsledková sezóna
- Ruská vlajková letecká společnost Aeroflot v druhém čtvrtletí prudce snížila čistou ztrátu na 2,59 miliardy rublů (764 milionů Kč) z 35,79 miliardy rublů před rokem, a to díky ožívání osobní letecké dopravy z útlumu způsobeného pandemií covidu-19.
- Ruská státní plynárenská společnost Gazprom v druhém čtvrtletí meziročně více než ztrojnásobila čistý zisk na 521,2 miliardy rublů (asi 152 miliard Kč). Těžila z oživení trhu s energiemi. V třetím čtvrtletí by výsledek ale mohl být slabší kvůli požáru zařízení na severu Ruska.
- Kofole v letošním prvním pololetí stouply tržby meziročně o 200,8 milionu korun (7,3 procenta) na 2,95 miliardy korun. Ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) vzrostl o 120,8 milionu (34,6 procenta) na 469,9 milionu korun. Hlavním důvodem je především výrazný červnový růst poptávky po otevření trhu včetně segmentu gastronomie. Odhady finálního výsledku ukazatele EBITDA za rok 2021 firma zpřesnila na rozmezí 1,08 až 1,15 miliardy korun.
Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch, TradingEconomics