US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,49 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,61 %
ČEZ+0,00 %
KB+1,26 %
Erste+1,29 %

ČR: Meziroční růst průmyslu v červenci zpomalil na sedm procent

Průmysl v červenci zpomalil meziroční růst na sedm procent z červnových 11,1 %. Produkce se zvýšila ve většině odvětví, nejvýraznější to bylo v hutním zpracování kovů a slévárenství. Hodnota nových zakázek se zvýšila o 18,9 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s letošním červnem vzrostla průmyslová výroba o 2,1 %.

Ve výsledcích se stále projevuje epidemie covidu-19, která loni průmysl výrazně ovlivnila. "Relativně vysoká tempa růstu byla ještě zčásti ovlivněna nižší srovnávací základnou. Projevila se však i zvýšená poptávka po některých výrobcích zpracovatelského průmyslu, například oceli," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.

Slévárenství a hutní zpracování kovů si meziročně polepšilo o více než 28 %. Výroba elektrických zařízení vzrostla o 14,3 %, podobný růst zaznamenala i produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Proti loňskému červenci klesla naopak výroba aut, byla nižší o 0,8 %.

"Stejně jako v předchozích měsících průmyslovým podnikům výrazně rostla zakázková náplň. Meziměsíčně se objem nových průmyslových zakázek zvýšil již potřetí v řadě a dosahuje nejvyšších hodnot ve sledované časové řadě," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová. Nové zakázky ze zahraničí se v červenci zvýšily o 18,3 %, zatímco tuzemské zakázky vzrostly o 20,2 %.

V případě automobilového průmyslu byly zakázky vyšší o 13,5 %. Slévárenství a hutní zpracování kovů zaznamenaly růst o více než polovinu. Zakázky na výrobu strojů a zařízení pak stouply téměř o čtvrtinu. Naopak menší zájem byl o počítače nebo oděvy.

Na pondělní tiskové konferenci ČSÚ Doležalová řekla, že růst v letošním roce vykázala naprostá většina průmyslových odvětví, při podrobnějším pohledu jsou mezi nimi ale značné rozdíly. "Mezi odvětví, která pandemie výrazně neomezila či je dokonce posílila, patřily například ostatní zpracovatelský průmysl, výroba papíru a výrobků z papíru a farmaceutický průmysl. Výroba nápojů a výroba oděvů naproti tomu patří mezi odvětví, která úrovně před covidem ještě zdaleka nedosáhla," uvedla.

Zaměstnanců v průmyslu v červenci proti loňsku ubylo o 0,6 %. Jejich průměrná mzda se zvýšila o 5,3 %.

Analytici: Průmyslu se daří, letošní růst by mohl být dvouciferný

Českému průmyslu se přes problémy v dodávkách surovin a komponentů daří, shodli se analytici. Vývoj zakázek podle nich nasvědčuje tomu, že letošní růst by mohl být dvouciferný.

"S přihlédnutím k napjatým podmínkám, které nyní panují v dodavatelských řetězcích, kde je lítý boj o každý kamion či paletu materiálu, lze červencový výsledek interpretovat jako poměrně povzbudivý," řekl analytik Raiffeisenbank. Zdůraznil ale, že největšími přispěvateli k příznivému meziročnímu vývoji byly ty obory, které trpěly loni touto dobou pandemickým útlumem, a jejich statistický výkon tak táhla nízká srovnávací základna. Její efekt bude v příštích měsících slábnout.

Kondice tuzemského průmyslu zůstává velmi příznivá, doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Prostor pro další růst odvětví však podle něj omezuje problematická mezinárodní logistika a celosvětový nedostatek některých součástek. Celkově se průmysl musí vypořádávat s rychle rostoucími cenami vstupů (surovin a energií), které více či méně úspěšně promítá do svých cen, dodal.

Přes problémy v dodavatelských řetězcích a rychle rostoucí ceny některých komodit a ceny v mezinárodní dopravě zůstává výhled na další měsíce pozitivní, míní analytik Deloitte David Marek.

Za celý loňský rok tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 %, letos to velmi pravděpodobně bude dvouciferný růst, odhadl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Aktuálně pro letošek očekává celoroční růst průmyslové výroby tempem o něco vyšším než 11 %.

Výkon průmyslu bude podle něj těžit ze silných objednávek a v meziročním vyjádření po většinu druhého pololetí vypomůže statistický efekt i nadále příznivé srovnávací základny. Na druhou stranu ale platí, že komplikace v dodávkách surovin a potřebných komponent mohou v dalších měsících vést k výkyvům výroby a brzdit celkový růst zejména v automobilkách a s nimi provázaných odvětvích, poznamenal Jáč.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaPrůmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

7. 7.-Andrej Rády
Americké akcie