Americké akciové indexy vstoupily do listopadového obchodování novými rekordy, hvězdou dne byla Tesla
Americké akcie v pondělí zpevnily. Indexy Nasdaq Composite a S&P 500 táhl vzhůru energetický sektor a automobilka Tesla. Trhy vyhlížejí zasedání americké centrální banky, na němž se bude v úterý a ve středu probírat měnová politika. Index Dow během seance poprvé překonal 36 000 bodů.
Index Dow Jones Industrial Average, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,26 % na 35 913,84 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,18 % na 4 613,67 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,63 % na 15 595,92 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,92 % na 16,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o půl bazického bodu na 1,559 %. Ceny ropy se zvedly zhruba o půl procenta, stejně tak zpevnily zlato a stříbro a posílily i nejsledovanější kryptoměny (bitcoin +1 %, ether +2,5 %).
Očekává se, že Fed schválí plán omezení svého programu nákupů dluhopisů ze současných 120 miliard dolarů měsíčně zavedeného na podporu ekonomiky. Investoři se soustředí také na komentáře ohledně úrokových sazeb a toho, jak trvalý je nedávný nárůst inflace. "Listopadové zasedání bude poměrně velkou událostí," prohlásil analytik Paul Nolte ze společnosti Kingsview Asset Management. Fed podle něj oznámí postupné snižování objemu nákupů dluhopisů.
"Zásadní pro růst cen akcií je podle mého názoru sílící globální hospodářské oživení. Je potřeba sledovat postup ve vakcinaci, třetí dávka a rozšíření očkování na mladší věkové skupiny vylepšují výhled na rok 2022," uvedl tradičně optimisticky naladěný Thomas Lee z Fundstrat Global Advisors.
Spíše slabší vývoj zaznamenaly akcie FAANG, dařilo se ale Tesle (+8,49 %) nebo například výrobci motocyklů Harley-Davidson (+9,07 %), jehož cenné papíry byly podpořeny ukončením sporů USA a EU o cla na ocel a hliník. Spotify (+3,91 %) byla zařazena mezi hlavní tipy Morgan Stanley a AMC Entertainment (+4,78 %) čerpala sílu z nejlepších měsíčních tržeb ve svých kinech od loňského února.
Na devizových trzích dolar po pátečním silném růstu oslabil. Dolar na konci minulého týdne vykázal nejvyšší denní nárůst za více než čtyři měsíce a trh v další silný růst před zasedáním Fedu mnoho důvěry již nemá, uvedla agentura Reuters.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21.20 SEČ odepisoval téměř 0,2 % na 93,88 bodu. Euro vůči dolaru vykazovalo růst o 0,4 % a pohybovalo se kolem 1,1606 USD. Dolar k japonskému jenu měl k dobru několik setin procenta a pohyboval se kolem 114,00 JPY, euro vůči jenu pak přidávalo 0,4 % na 132,30 JPY.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Zaměstnanci v některých logistických centrech amerického internetového prodejce Amazon (v pondělí -1,61 %) v Německu v pondělí zahájili stávku. Informoval o tom odborový svaz Verdi. Protest je součástí dlouhodobého boje odborů za zvyšování mezd a zlepšování pracovních podmínek v Amazonu.
- Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (v pondělí -0,35 %) získal plnou kontrolu nad značkou nápojů pro sportovce BodyArmor. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě. 15% podíl koupila už v roce 2018, za zbývajících 85 % nyní zaplatí 5,6 miliardy dolarů. Podle serveru CNBC jde o největší převzetí značky, jaké dosud Coca-Cola uskutečnila.
- Kuvajtské aerolinky Jazeera Airways jednají o nákupu 30 letadel, a to buď Airbus A320neo, nebo Boeing 737 MAX (Boeing v pondělí +3,65 %). Cena kontraktu by mohla činit až dvě miliardy dolarů, řekl v pondělí předseda správní rady aerolinek Marván Marzúk Búdaí.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v pondělí +8,49 %) v pilotním programu poprvé zpřístupní svou nabíjecí síť elektroautům jiných značek. Projekt se bude testovat na deseti místech v Nizozemsku, informovala americká společnost. Řidiči získají na dobíjecí stanice Supercharger přístup pomocí aplikace americké automobilky.
- Růst aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v říjnů podle finálních indexů nákupních manažerů zpomalil. Ukazatel sestavovaný organizací IHS Markit klesl na 58,4 bodu z 60,7 bodu v září, flash údaj byl 59,2 bodu. Výrobní index nákupních manažerů od ISM pak klesl na 60,8 bodu z 61,1 bodu v září. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem expanze aktivity a pásmem její kontrakce.
- Stavební výdaje v USA v září meziměsíčně klesly o půl procenta (odhad: +0,4 %, srpen: +0,1 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky ON Semiconductor (v pondělí +14,33 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 1,74 miliardy USD (odhad: 1,71 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC