Pandemie zvyšuje podíl supermajetných na globálním bohatství
Pandemie je zlatým věkem pro miliardáře, jejich podíl na celosvětovém majetku domácností se během krize způsobené covidem-19 zvýšil na rekord. Podle zprávy o světové nerovnosti vypracované skupinou World Inequality Lab, kterou založil francouzský ekonom Thomas Piketty, mají domácnosti 2 750 miliardářů na celosvětovém bohatství domácností podíl 3,5 %. Na počátku roku 2020 to byla jen 2 % a v roce 1995 procento.
Nejrychlejší nárůst podle studie přišel po vypuknutí pandemie. Deset procent nejbohatších lidí planety vlastní 76 % bohatství. Nejchudší polovina obyvatel planety pak jen asi 2 % celkového bohatství.
"Covidová krize prohloubila nerovnosti mezi velmi bohatými a zbytkem populace," uvedl hlavní autor Lucas Chancel. Poznamenal, že bohaté ekonomiky využily masivní fiskální podporu, aby zmírnily prudký růst chudoby, který byl pozorován jinde. Vzhledem k tomu, že bohatství je hlavním zdrojem budoucích ekonomických zisků a také moci a vlivu, znamená to další růst nerovnosti.
Skupina 520 000 lidí, kteří tvoří 0,01 % nejbohatších lidí světa, má na celosvětovém bohatství podíl 11 %. Loni tento podíl činil 10 %.
Analytici uvádějí, že někteří superbohatí vydělali na přesunu velké části světové ekonomiky na internet v době omezení pohybu. Další jednoduše vydělali na růstu cen akcií, protože finanční trhy sázely na rychlé globální oživení.
Chancel uvedl, že miliardáři v době krize nahromadili 3,6 bilionu eur. Světová banka přitom odhaduje, že v této době se 100 milionů lidí propadlo do extrémní chudoby.
Zjištění potvrzují i některé další zprávy, jako seznam světových miliardářů časopisu Forbes. Ten letos zahrnoval rekordních 2 755 dolarových miliardářů. Celková hodnota jejich majetku stoupla na 13,1 bilionu USD z loňských osmi bilionů dolarů.
Zdroj: ČTK