Český průmysl po třech měsících poklesu v listopadu meziročně vzrostl
Český průmysl po třech měsících poklesu v listopadu meziročně vzrostl. Produkce se zvýšila o 1,6 %. Stále se však nedařilo automobilovému průmyslu, který byl hlavním důvodem poklesu v předchozích měsících. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla v listopadu průmyslová produkce vyšší o 4,9 %.
"Listopadový růst průmyslové produkce představuje dobrý výsledek. Šlo po dubnu zatím o druhý nejsilnější měsíc roku 2021, a to i přes přetrvávající problémy ve výrobě automobilů," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Výroba automobilů se proti předloňskému listopadu snížila o 7 %. Vedle covidové pandemie se potýká také s nedostatkem čipů. To byly také hlavní příčiny předchozího říjnového poklesu. "Říjnový pokles českého průmyslu o 4,9 % způsobený čipovou krizí byl třetí největší v rámci EU. Více průmyslová produkce klesla už jen v Portugalsku a Rumunsku," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
V listopadu meziročně rostla například výroba strojů a zařízení, a to o více než 11 %. Výroba a rozvod energií si polepšily o 5,2 %, výroba potravinářských výrobků se zvýšila o 10,5 %. Horší výsledek než v listopadu 2020 naopak zaznamenalo zpracování dřeva, klesla také výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení.
Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 9,3 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 10,5 %, tuzemské vzrostly o 6,8 %. Například ve výrobě kovů, hutnictví a slévárenství zakázky vzrostly o více než polovinu. Výroba chemických látek a přípravků měla zakázky vyšší o 40 %. Téměř o čtvrtinu ale byly nižší zakázky ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení.
Počet zaměstnanců v průmyslu se proti předloňskému listopadu nezměnil. Jejich průměrná hrubá mzda se ale zvýšila o 5,5 %.
Analytici: Průmysl v listopadu rostl díky zlepšení dodávek dílů a materiálů
Český průmysl se loni v listopadu dostal do plusu díky ukončení odstávek v největší automobilce Škoda Auto a zmírňování potíží v dodavatelských řetězcích. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Za celý rok poroste podle nich o zhruba sedm procent.
"Za poslední loňský měsíc zřejmě průmysl ukáže obdobný nebo ještě o něco lepší výsledek než v listopadu, což by nasměrovalo celoroční růst produkce k zhruba sedmi procentům," řekl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Šanci na zrychlení růstu produkce v prosinci zvyšují podle něj silnější hodnoty ukazatelů nálady ve zpracovatelském průmyslu i oživení růstu nových zakázek, včetně zakázek ve výrobě aut.
Problémy průmyslu týkající se nedostatku dílů či problémů v subdodavatelských vztazích sice nekončí, ale již prosincové předstihové indikátory naznačily, že se situace postupně zlepšila, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. To bylo podle něj patrné nejen v šetření mezi německými, ale i tuzemskými firmami v průmyslu. To nejhorší z pohledu problémů v dodavatelských vztazích by tak měl mít podle dosavadních ukazatelů tuzemský průmysl již za sebou, dodal.
V závěru roku se situace průmyslu začala zase zlepšovat, souhlasil ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Očekává, že celkový objem průmyslové výroby za rok 2021 by se nakonec mohl přiblížit úrovni z předkrizového roku 2019.
"Za zlepšením údajů z průmyslu v listopadu stála především produkce aut, která se díky zvýšeným dodávkám komponent opět trochu nadechla," upozornil analytik Komerční banky Michal Brožka. V meziročním srovnání byla výroba motorových vozidel stále o sedm procent níže, nicméně ještě v říjnu činil tento pokles 33 %. Pozitivní dopad tohoto vývoje je patrný i na přidružených odvětvích, jako je výroba plastů či textilií, podotkl.
Ačkoliv konec odstávky ve výrobě hlavní české automobilky dal českému automobilovému průmyslu šanci se aspoň trochu nadechnout, listopadový pokles výroby aut je podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské důkazem, že problémy zdaleka nepřekonal. Otěže českého průmyslu převzaly strojírenský průmysl, výroba a rozvod energií a také potravinářský průmysl, doplnila.
"Výhled do dalších měsíců stále zatěžují výrazné problémy v dodávkách materiálů a dílů, a to napříč celým průmyslem, ačkoli je to nejvíce viditelné ve výrobě automobilů," míní analytik Deloitte David Marek. Poptávka v zahraničí i na domácím trhu ovšem zůstává silná. Celkový objem nových zakázek se v meziročním srovnání zvýšil o 11,7 %, exportní objednávky stouply o 12,9 %, domácí zakázky o 9,4 %. Za celý rok 2021 počítá se zvýšením průmyslové výroby o osm procent. V letošním roce očekává růst výroba o dalších šest až sedm procent.
Zdroj: ČTK