Americké akcie v pátek díky technologickým firmám vzrostly, v plusu skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu
Americké akcie na závěr týdne posílily. Dařilo se hlavně technologickým společnostem v čele s firmou Apple. Tento týden poznamenalo výrazné kolísání trhu, protože náladu investorů ovlivňovaly smíšené hospodářské výsledky firem, geopolitické napětí a agresivnější postoj centrální banky USA.
Index Dow v pátek vzrostl o 1,65 % na 34 725,47 bodu, širší S&P 500 stoupl o 2,43 % na 4 431,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 3,13 % na 13 770,57 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,28 % na 27,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,778 %.
"Je tu velká nejistota, která přispěla k výkyvům," uvedl analytik firmy Baird Ross Mayfield. "Základy firem a ekonomiky jsou stále poměrně silné, koluje tu však spousta otázek, jako jsou zisky, inflace, Fed a geopolitické napětí," dodal.
Páteční americká statistika ukázala, že výdaje spotřebitelů v prosinci klesly. Index výdajů na osobní spotřebu (PCE), což je indikátor, kterému dává při sledování vývoje inflace přednost Fed, pak činil 4,9 %, více, než se čekalo. Cílem Fedu je držet inflaci kolem dvou procent.
Nyní je v plném proudu sezóna zveřejňování čtvrtletních výsledkových zpráv firem. Celkem 168 společností z indexu S&P 500 už zveřejnilo výsledky hospodaření, z toho 77 % z nich překonalo očekávání analytiků. Investoři se však spíše zaměřují na výhledy a na to, jak výsledky firem dále ovlivní problémy v dodavatelských řetězcích.
Výrobce zařízení pro ukládání dat Western Digital (-7,32 %) oslabil, protože jeho tržby kvůli problémům v dodavatelském řetězci zaostaly za očekáváním. Akcie firmy Caterpillar (-5,19 %) klesly kvůli varování firmy, že vyšší výrobní a mzdové náklady budou mít negativní dopad na její ziskovou marží. Slabší zisk pak stáhl dolů akcie firmy Chevron (-3,52 %).
Naopak se dařilo akciím firmy Apple (+6,98 %), která měla v uplynulém čtvrtletí rekordní tržby a prodej jejích iPhonů byl rovněž rekordní. Příznivé výsledky hospodaření pomohly k růstu rovněž akciím firmy Visa (+10,60 %).
Za celý týden index Dow posílil o 1,35 %, S&P 500 přidal 0,77 % a Nasdaq Composite stoupl o 0,01 %.
Dolar v pátek mírně oslabil k euru i koši měn
Americký dolar v pátek mírně oslabil. Za celý týden však vykázal nejvyšší růst za sedm měsíců díky vyhlídkám na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, v pátek klesl o 0,02 % na 97,24 bodu. Za celý týden si index připsal 1,7 %. Tento týden také index poprvé od července 2020 překonal hodnotu 97 bodů. Euro vůči dolaru v pátek posílilo o 0,1 % na 1,1153 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Společnost Google investuje až miliardu dolarů do druhého největšího indického mobilního operátora Bharti Airtel. Ve společné tiskové zprávě o tom v pátek informovaly dotčené společnosti. Americký internetový gigant hodlá posílit svou pozici na rychle rostoucím indickém telekomunikačním trhu, napsala agentura AFP.
- Americký výrobce počítačů HP, který se před lety jmenoval Hewlett-Packard, z větší části zvítězil ve sporu s britským technologickým magnátem Mikem Lynchem ohledně problematického převzetí firmy Autonomy. Uvedl to v pátek londýnský soud. Odškodné, které HP získá, nicméně podle soudu bude výrazně nižší než požadovaných pět miliard dolarů.
- Evropská komise schválila použití antivirální pilulky paxlovid firmy Pfizer určené k léčbě covidu-19 v Evropské unii. Na Twitteru to oznámila eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová. Lék se tak může začít podávat v členských státech včetně Česka. Léčivo doporučila ve čtvrtek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).
- Úřad evropského veřejného ochránce práv v pátek obvinil Evropskou komisi (EK) z pochybení kvůli tomu, že orgán nezveřejnil textové zprávy mezi šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou, které si vyměnili při vyjednávání obří dohody o nákupu vakcín proti covidu-19. O komunikaci informovala loni v dubnu von der Leyenová, EK však po žádosti novinářů uvedla, že o zprávách nezbyl žádný záznam. EK odmítla věc komentovat, úřad však podle mluvčího odpoví ombudsmance Emily O'Reillyové v řádném termínu.
- Lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity podle finálních dat klesl na 67,2 bodu z prosincových 70,6 bodu při odhadovaném snížení na 68,7 bodu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Colgate-Palmolive v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (v souladu s odhady), tržby 4,40 miliardy USD (odhad: 4,42 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,69 USD (odhad: 2,26 USD), tržby 13,80 miliardy USD (odhad: 13,17 miliardy USD).
- Výsledky Chevron v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,56 USD (odhad: 3,12 USD), tržby 45,86 miliardy USD (odhad: 45,34 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký investiční fond KKR koupí za 1,6 miliardy eur nizozemského výrobce jízdních kol Accell Group. Ten v pondělní tiskové zprávě uvedl, že za akcie jejich držitelům nabídne prémii 26 %. Obliba jízdních kol se za pandemie zvýšila na úkor veřejné dopravy, například akcie firmy Accell od března 2020 svou hodnotu více než ztrojnásobily.
- Výzkumný tým firmy Meta Platforms (v pondělí +1,83 %), mateřské společnosti sociální sítě Facebook, staví nový superpočítač pro výzkum umělé inteligence. Dokončen má být v polovině letošního roku, oznámila společnost. Meta věří, že její superpočítač bude nejrychlejším provozovaným superpočítačem pro umělou inteligenci (AI).
- S hrozbou ruské invaze na Ukrajinu se většina západních spojenců snaží podpořit Kyjev a uklidnit zranitelné členy Severoatlantické aliance. Německo se ale vydalo jinou cestou a dává přednost ruským zájmům před zájmy Západu, napsal Tom Rogan na stránkách amerického deníku The Wall Street Journal. Preferencemi Berlína jsou podle něj levný plyn, vývoz aut do Číny a klidný ruský prezident Vladimir Putin.
- Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech na začátku roku prudce zpomalil. Předběžný kompozitní index nákupních manažerů sestavovaný společností IHS Markit spadl na 50,8 bodu z 57 bodů v prosinci, čekal se jen nepatrný pokles na 56,9 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- Index aktivity chicagského Fedu v prosinci klesl na -0,15 bodu (listopad: 0,44 bodu).
- Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 4,4 %. To je o půl procentního bodu méně, než čekal v říjnu. Důvodem je zejména slabší růst ve dvou největších ekonomikách, tedy ve Spojených státech a Číně. Na příští rok MMF počítá se zpomalením tempa růstu na 3,8 %, což je však o 0,2 procentního bodu více, než čekal v podzimním výhledu.
- Největší americká automobilka General Motors (v úterý -1,41 %) chce do roku 2025 vyrábět v Severní Americe přes milion elektromobilů ročně. V úterý oznámila, že do elektromobility ve státě Michigan investuje sedm miliard dolarů. Tato investice zahrnuje i budování nového závodu na výrobu bateriových článků s korejským partnerem LG Energy Solution (LGES). Na tiskové konferenci o tom informovala šéfka automobilky Mary Barraová. Konstatovala, že GM hodlá "učinit ze svého domovského státu epicentrum průmyslu elektrických aut".
- LG Energy Solutions plánuje s americkou automobilkou General Motors postavit ve Spojených státech továrnu na výrobu baterií pro elektromobily za 2,1 miliardy USD. Ve zprávě pro regulační orgány to uvedla společnost LG Chem, která je mateřskou firmou LGES.
- Americký výrobce čipů NVIDIA (v úterý -4,48 %) se v tichosti připravuje, že upustí od dohodnutého převzetí britské čipové společnosti Arm. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. NVIDIA totiž podle nich nedosáhla žádného výraznějšího pokroku ve snaze o získání souhlasu regulátorů.
- Společnosti Pfizer (v úterý +1,90 %) a BioNTech v úterý oznámily, že zahájily klinické testy nové verze své vakcíny proti covidu-19, která je zaměřená na vysoce nakažlivou variantu omikron. Ta podle studií dokáže do určité míry obejít ochranu, kterou proti covidu-19 poskytovaly dvě dávky stávající vakcíny.
- Tři americké státy a federální okrsek kolem metropole Washingtonu podaly v pondělí žalobu na americkou technologickou společnost Google (Alphabet v úterý -2,96 %), která podle nich zasahuje do soukromí svých zákazníků. Uživatelé podle stížnosti v podstatě nemají možnost zamezit tomu, aby firma sledovala jejich polohu. Google, který provozuje největší internetový vyhledávač stejného názvu, podle žaloby uživatele klame. Dává jim totiž falešný dojem, že se mohou rozhodnout, které informace o nich Google shromažďuje, informuje agentura AP. Google se hodlá bránit a tvrdí, že žaloba vychází ze zastaralých a nepřesných informací.
- Spotřebitelská důvěra v lednu klesla na 113,8 bodu z prosincových 115,2 bodu při odhadovaném snížení na 111,8 bodu.
- Měnový výbor americké centrální banky na lednovém zasedání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení ale výbor uvedl, že vzhledem k inflaci vysoko nad 2% cílem a silnému trhu práce předpokládá, že bude brzy namístě sazby zvýšit. Centrální banka také potvrdila, že plánuje začátkem března ukončit program skupování aktiv, v únoru objem kvantitativního uvolňování sníží na 30 miliard dolarů z lednových 60 miliard.
- Schodek zahraničního obchodu Spojených států se zbožím loni poprvé překonal bilion dolarů. Díky ožití ekonomiky Američané nakoupili rekordní množství dováženého zboží, například hraček, mobilních telefonů a spotřebičů. Americké ministerstvo obchodu ve středu uvedlo, že schodek obchodu se zbožím za celý rok vystoupil na 1,08 bilionu USD z předchozího rekordu 893,5 miliardy USD v roce 2020.
- Americká společnost Apple se v loňském čtvrtém čtvrtletí po šesti letech vrátila v Číně do čela trhu s chytrými telefony. Informovala o tom ve středu výzkumná společnost Counterpoint Research. Apple podle ní zvýšil čtvrtletní prodej svých telefonů iPhone na čínském trhu meziročně o 32 procent, zatímco celkový prodej smartphonů v Číně o devět procent klesl.
- Tribunál Soudního dvora EU ve středu částečně zrušil pokutu 1,06 miliardy eur, kterou v roce 2009 vyměřila americkému výrobci čipů Intel Evropská komise. Tribunál uvedl, že komise pokutu řádně nezdůvodnila. Intel dostal tehdy rekordní pokutu za to, že se pokusil vytlačit z trhu svého konkurenta.
- Velkoobchodní zásoby v USA v prosinci meziměsíčně stouply o 2,1 % po listopadovém zvýšení o 1,7 %. Analytici očekávali růst jen o 1,3 %.
- Hrubý domácí produkt Spojených států se loni zvýšil o 5,7 %, což je nejvíce od roku 1984. V rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst zrychlil v přepočtu na celý rok na 6,9 % z 2,3 % v třetím kvartálu. Překonal tak odhad analytiků, kteří očekávali zvýšení růstového tempa na 5,5 %.
- Americká společnost Facebook - nyní Meta Platforms - prohrála u německého soudu spor o používání pseudonymů na své sociální síti. Soudní rozhodnutí se ale vztahuje pouze na ty uživatele, kteří jsou ke službě už dlouho přihlášeni. Vyplývá to z rozsudku Spolkového soudního dvora (BGH).
- Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek doporučila ke schválení v Evropské unii lék proti covidu-19 paxlovid od firmy Pfizer. Jde o první medikament proti covidu-19 podávaný ve formě tabletek, který EMA doporučila.
- Evropská komise (EK) ve čtvrtek americké internetové společnosti Meta Platforms povolila převzetí startupu Kustomer, který působí v oblasti softwaru pro řízení vztahů se zákazníky. Mateřská společnost Facebooku přislíbila, že svým konkurentům poskytne po dobu deseti let bezplatný přístup ke svým kanálům pro zasílání zpráv. Tento závazek podle EK řeší dřívější obavy z dopadu akvizice na hospodářskou soutěž.
- Konsorcium Diem Association, které v roce 2019 založila společnost Facebook s cílem vytvořit novou kryptoměnu, postupně ukončuje činnost a své technologie prodává zhruba za 200 milionů dolarů malé kalifornské bance Silverage. Informovaly o tom deníky The Wall Street Journal (WSJ) a Financial Times (FT), které se odvolávají na zdroje obeznámené se situací. Americký internetový obr tak podle FT přiznává porážku ve svých kdysi rozsáhlých ambicích v oblasti digitálních plateb.
- Americká společnost Apple plánuje novou službu, která umožní malým podnikům přijímat platby přímo prostřednictvím jejich iPhonu, bez nutnosti připojovat další hardware, jako jsou terminály Square společnosti Block. Nová funkce tak promění iPhone v platební terminál a umožní obchodníkům přijímat platby přiložením karty nebo jiného iPhonu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na osoby obeznámené s touto záležitostí.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 22. ledna v souladu s odhady klesl na 260 tisíc (předchozí týden: 290 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 15. ledna stoupl na 1,675 milionu (odhad: 1,650 milionu, předchozí týden: 1,624 milionu).
- Index výrobní aktivity kansaského Fedu v lednu stoupl na 20 bodů z prosincových 11 bodů.
- Rozjednané prodeje domů v USA v prosinci meziměsíčně klesly o 3,8 % (odhad: -0,2 %, listopad: -2,3 %), meziročně spadly o 6,9 % (listopad: -2,7 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v prosinci klesly o 0,9 % (odhad: -0,5 %, listopad: +3,2 %). Objednávky bez započtení odvětví dopravy se zvýšily o 0,4 % (odhad: +0,5 %, listopad: +1,1 %) a objednávky bez započtení sektoru obrany byly vyšší o 0,1 % (listopad: +2,7 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Halliburton (v pondělí +3,77 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,36 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 4,28 miliardy USD (odhad: 4,09 miliardy USD).
- Výsledky IBM (v pondělním after-marketu +4,4 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 3,35 USD (odhad: 3,30 USD), tržby 16,7 miliardy USD (odhad: 15,96 miliardy USD).
- Americký výrobce léků, zdravotnických zařízení a kosmetiky Johnson & Johnson (v úterý +2,69 %) ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšil čistý zisk meziročně o 173 % na 4,74 miliardy USD. Hospodaření podpořil rostoucí prodej léků. Firma také uvedla, že letos čeká z prodeje své vakcíny proti covidu-19 růst tržeb až o 46 %.
- Americkému průmyslovému konglomerátu 3M (v úterý +0,60 %) vzrostl v loňském roce zisk o devět procent na 5,9 miliardy USD. Firmě pomohla poptávka po respirátorech N95 a dalších ochranných prostředcích. Tržby stouply o deset procent na 35,4 miliardy USD.
- Výsledky General Electric (v úterý -5,98 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,92 USD (odhad: 0,85 USD), tržby 20,30 miliardy USD (odhad: 21,31 miliardy USD).
- Výsledky Verizon Communications (v úterý -0,15 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 34,1 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky American Express (v úterý +8,87 %) v 4Q: Zisk na akcii 2,18 USD (odhad: 1,86 USD), tržby 12,15 miliardy USD (odhad: 11,5 miliardy USD).
- Výsledky Lockheed Martin (v úterý +3,58 %) v 4Q: Zisk na akcii 7,47 USD (odhad: 7,16 USD), tržby 17,73 miliardy USD (odhad: 17,66 miliardy USD).
- Výsledky Microsoft (v úterním after-marketu -4,8 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,48 USD (odhad: 2,31 USD), tržby 51,73 miliardy USD (odhad: 50,88 miliardy USD).
- Americký výrobce letadel Boeing v čtvrtém čtvrtletí snížil ztrátu na 4,16 miliardy USD z 8,44 miliardy USD předloni, kdy letecký průmysl těžce zasáhla koronavirová krize. Podnik ale musel zaúčtovat mimořádné náklady kvůli delšímu zpoždění dodávek letounů 787. Díky dodávkám letounů 737 MAX se mu ale podařilo vytvořit v čtvrtletí kladný peněžní tok, a to poprvé od začátku roku 2019.
- Výsledky AT&T v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 41 miliard USD (odhad: 40,3 miliardy USD).
- Výsledky ServiceNow v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,46 USD (odhad: 1,43 USD), tržby 1,61 miliardy USD (odhad: 1,60 miliardy USD).
- Výsledky Intel v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 0,90 USD), tržby 19,53 miliardy USD (odhad: 18,30 miliardy USD).
- Výsledky Tesla v 4Q: Zisk na akcii 2,54 USD (odhad: 2,36 USD), tržby 17,7 miliardy USD (odhad: 17,1 miliardy USD).
- Čistý zisk společnosti Apple v prvním fiskálním čtvrtletí vzrostl o 20,4 % na 34,63 miliardy USD a tržby stouply na nový rekord. Pandemie urychlila zavádění digitálních nástrojů pro komunikaci, učení a zábavu, což firmě umožnilo zvýšit tržby na rekord v téměř všech segmentech, včetně služeb, počítačů, příslušenství a tabletů. Apple těžil také z vysoké poptávky po iPhonech v Číně. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení společnosti. Tržby se za tři měsíce do 25. prosince firmě zvýšily o 11 % na 123,9 miliardy USD. Analytici v průměru očekávali tržby jen 118,7 miliardy USD a zisk 31 miliard USD.
- Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's v čtvrtém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 18,8 % na 1,64 miliardy dolarů. Trh ale čekal více. Zisky, které generoval růst ve Spojených státech, nestačily kompenzovat slabší tržby ze zhruba 4 500 restaurací v Austrálii a Číně. Na ty dolehla přísná protipandemická omezení.
- Americké investiční skupině Blackstone stoupl v čtvrtém čtvrtletí zisk o 55 % na rekordních 2,3 miliardy USD. Největší světový správce alternativních aktiv využil rostoucího trhu k prodeji majetku za nejvyšší cenu. Zisk firmy je tzv. distribuovatelný, což je hotovost, kterou použije k výplatě dividend. Zisk na akcii činil 1,71 dolaru, analytici čekali zisk jen 1,37 dolaru na akcii.
- Výsledky McCormick & Co. v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 1,73 miliardy USD (odhad: 1,71 miliardy USD).
- Výsledky Southwest Airlines v 4Q: Zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,07 USD), tržby 5,05 miliardy USD (odhad: 4,97 miliardy USD).
- Výsledky Altria Group v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 1,08 USD), tržby 6,26 miliardy USD (odhad: 5 miliardy USD).
- Výsledky Comcast v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 30,3 miliardy USD (odhad: 29,6 miliardy USD).
- Výsledky Visa v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,81 USD (odhad: 1,70 USD), tržby 7,06 miliardy USD (odhad: 6,79 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,35 USD (odhad: 2,21 USD), výnosy 5,22 miliardy USD (odhad: 5,17 miliardy USD).
- Výsledky Mondelēz International v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,73 USD), čisté tržby 7,66 miliardy USD (odhad: 7,59 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
