Dun & Bradstreet snížila rating Slovenska na DB3d, nevylučuje propad země do recese
Vypuknutí války na sousední Ukrajině a zavádění sankcí vůči Rusku ohrožují Slovensko, když představují hrozbu jak pro společnost, tak pro ekonomiku země. S ohledem na současnou situaci snižujeme rating Slovenska na úroveň DB3d se zhoršujícím se výhledem, uvádí v nové zprávě společnost Dun & Bradstreet, lídr v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení.
Rating Slovenska byl snížen v kategorii mírného rizika o jeden kvartil z DB3c z důvodu možných ekonomických a sociálních dopadů na zemi kvůli probíhající válce mezi Ruskem a Ukrajinou. Očekává se, že světové dodavatelsko-odběratelské řetězce budou nadále pod tlakem a ceny potravin a paliv zůstanou na několikaletých maximech. Slovenská ekonomika zároveň už delší dobu zápasí s růstem inflace, poklesem poptávky po úvěrech či zvýšenou opatrností bank při poskytování půjček.
Obecně lze podle Dun & Braadstreet považovat výhled pro slovenskou ekonomiku z důvodu aktuální geopolitické situace v Evropě jako komplikovaný. Nad Slovenskem je vidět zdvižený varovný prst z důvodu hrozící energetické krize, která pramení z vysoké závislosti na dodávkách plynu, roky a jaderného paliva z Ruska. Právě prudký růst cen energií a inflace zhoršují krátkodobý ekonomický výhled, přičemž vysoké ceny přispějí k snížení nákupní schopnosti slovenských domácností a vymažou efekt postpandemického oživení. V důsledku války se očekává ekonomické zpomalení, přičemž není vyloučený propad až do recese na přelomu let 2022 a 2023.
V rámci zemí V4 mají aktuálně nejpříznivější hodnocení podle Dun & Braadstreet Slovensko a Česko na stupni DB3d. Maďarsko a Polsko jsou hodnoceny DB4c. Německo, nejvýznamnější obchodní partner Česka, má rating DB2d.
Zdroj: Dun & Braadstreet