US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,06 %
NASDAQ+0,35 %
S&P 500+0,12 %
ČEZ+0,32 %
KB+0,00 %
Erste-0,08 %

Čtyři země EU vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu Ukrajiny

Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou unií. Chtějí, aby jimi bylo možné financovat obnovu Ukrajiny po ruské invazi. S odvoláním na společný dopis těchto čtyř zemí to v pondělí uvedla agentura Reuters.

Redakce IW
Redakce IW
23. 5. 2022 | 16:13
Evropská unie

Ukrajina 3. května odhadla částku potřebnou k obnově infrastruktury a nápravě ekonomiky na přibližně 600 miliard dolarů. Tato částka ale pravděpodobně ještě vzroste vzhledem k tomu, že válka je stále v plném proudu, uvádí se v dopise.

"Podstatnou část nákladů na obnovu Ukrajiny, včetně odškodnění obětí ruské vojenské agrese, musí uhradit Rusko," píší čtyři země v dopise, který v úterý předloží ministrům financí členských zemí. V dokumentu, s nímž se agentura Reuters seznámila, je rovněž výzva, aby unijní sedmadvacítka začala připravovat další sankce vůči Kremlu.

"Pokud Rusko nezastaví vojenskou agresi proti Ukrajině, neměly by mezi EU a Ruskem zůstat žádné ekonomické vazby, aby žádné naše finanční zdroje, výrobky či služby nepodporovaly ruskou válečnou mašinérii," uvádí se v prohlášení.

Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v dopise poznamenávají, že EU a její podobně smýšlející spojenci již zmrazili aktiva ruských fyzických a právnických osob a rezervy centrálních bank ve výši přibližně 300 miliard dolarů.

"Nyní musíme najít legální způsoby, jak maximalizovat využití těchto zdrojů pro financování pokračujícího úsilí Ukrajiny čelit ruské agresi i pro poválečnou obnovu země," uvedli.

"Zabavení státního majetku, jako jsou rezervy centrálních bank, nebo aktiv společností vlastněných státem, má v tomto ohledu přímou souvislost a dopad," píší čtyři členské státy v dopise.

Evropská komise minulý týden uvedla, že by mohla prověřit, zda je možné podle vnitrostátních právních předpisů a zákonů EU zabavit zmrazená ruská aktiva k obnově poválečné Ukrajiny. Nezmínila se ale o rezervách centrálních bank. Různí představitelé EU upozornili, že zabavení ruského majetku je problematické, protože k tomu neexistuje vhodná unijní právní úprava.

"V případech, kdy nebudou nalezeny legální způsoby konfiskace majetku, by měl být tento majetek použit jako páka a měl by být uvolněn až poté, co Rusko nahradí Ukrajině všechny způsobené škody," uvádějí podle Reuters čtyři unijní země v dopise.

Zdroj: ČTK

Evropská unieRuskoUkrajina
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Průzkum Bank of America: Nálada na trhu se zlepšuje, fondy ale vysílají prodejní signál

Průzkum Bank of America: Nálada na trhu se zlepšuje, fondy ale vysílají prodejní signál

17. 7.-Andrej Rády
Světové akcie