US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,25 %
KB-0,69 %
Erste-0,08 %

Po sankcích nemůžeme zaručit zásobování střední Evropy, míní rafinerie Slovnaft

Nový balík sankcí proti Rusku včetně zákazu dovozu většiny ruské ropy postupně ohrozí zásobování středoevropského trhu včetně Česka a následně také slovenského trhu produkty bratislavské rafinerie Slovnaft. Oznámil to ve čtvrtek podnik v reakci na dohodu velvyslanců zemí EU o podrobnostech šestého balíku protiruských sankcí vyvolaných ruskou invazí na Ukrajinu. Slovnaft zpracovává hlavně ruskou ropu a značnou část své produkce exportuje. Podle experta České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václava Louly situaci v současné době není třeba dramatizovat. Na přípravu je osm měsíců, což je podle něj doba, za kterou lze udělat spoustu práce.

Redakce IW
Redakce IW
2. 6. 2022 | 17:33
Pohonné hmoty

"Po osmi měsících od platnosti sankcí nedokážeme zaručit zásobování trhu v regionu střední Evropy. Současné znění sankcí nám totiž neumožní vývoz klíčových produktů na naše tradiční trhy, jako je Česko, Rakousko a Polsko," sdělil mluvčí rafinerie Anton Molnár.

Podle Slovnaftu na jeho zmíněném stanovisku nic nemění skutečnost, že Česko bude mít až osmnáctiměsíční výjimku na dovoz produktů z rafinerií používajících ruskou ropu. Slovenský podnik, který ročně zpracuje kolem 5,5 milionu tun ropy, exportuje dvě třetiny výroby. Do Česka z celkové produkce Slovnaftu míří 27 % nafty a 23 % benzinu.

Slovnaft už dříve vedle dovozu ruské ropy testoval vícero druhů jiných ropných směsí, které v roce 2020 tvořily rekordních téměř pět procent spotřeby podniku.

Zmíněný dopad sankcí na export podle Slovnaftu, který patří do maďarské skupiny MOL, následně omezí zpracovatelskou kapacitu rafinerie v Bratislavě pod úroveň technologického minima. "V důsledku toho nebude garantována bezpečnost dodávek na Slovensko," uvedl Molnár.

Podle Slovnaftu návrh sankcí nedává této rafinerii původně požadovanou tříletou výjimku v souvislosti s realizací technologických úprav a zajištění dodávek jiného druhu ropy.

"Nelze zastírat, že bilance nafty v Evropě je deficitní," uvedl Loula. Varianty, jak se vypořádat s novou situací, podle něj ale existují a za osm měsíců je možné mnohé vyjednat. Slovnaft by například mohl usilovat o udělení výjimky z opatření. Dále se podle Louly mluví o tom, že země EU budou solidární, nabízí se tak možnost dovozu nafty z jiných zemí, třeba z Polska. Bylo by také vhodné prověřit zvýšení kapacity rafinerie v Kralupech a jednat by se rovněž mělo o zvýšení zásob motorové nafty ve státních hmotných rezervách, řekl Loula.

EU by na základě embarga měla koncem roku přestat dovážet 90 % ruské ropy, výjimku bude mít jižní větev Družby zásobující Česko, Slovensko a Maďarsko. Slovnaft může dovážet ropu také prostřednictvím ropovodu Adria, který do země vede z Chorvatska přes Maďarsko. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dříve v tomto týdnu řekl, že Chorvatsko je připraveno rozšířit kapacitu jadranského ropovodu, aby mohlo zásobovat Maďarsko a Slovensko v případě přerušení dovozu ropovodem Družba z Ruska.

Zdroj: ČTK

Pohonné hmotyRafinerieRopaRusko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně