Meziroční růst ekonomiky eurozóny v druhém čtvrtletí zpomalil na 4 %, inflace v červenci vystoupila na rekordních 8,9 %
Hrubý domácí produkt zemí Evropské unie se v druhém čtvrtletí zvýšil mezikvartálně o 0,6 %, což je stejné tempo jako v předchozím čtvrtletí. V rychlém odhadu to v pátek oznámil statistický úřad Eurostat. Meziroční růst pak zpomalil na 4 % z 5,5 % v období od ledna do března. V zemích eurozóny mezičtvrtletní růst zrychlil na 0,7 % z 0,5 % v prvním kvartálu, meziroční tempo růstu v zemích platících eurem ovšem kleslo na 4 % z 5,4 %. Dále Eurostat oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 % z červnové hodnoty 8,6 %. Inflace tak vystoupila na další rekord. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. Červencový nárůst inflace byl překvapením pro analytiky, kteří podle agentury Reuters předpokládali, že tempo růstu cen zůstane na červnové úrovni.
Ze zemí, kde už jsou data o HDP k dispozici, byl nejvýraznější růst ve Švédsku (+1,4 %), Španělsku (+1,1 %) a v Itálii (+1,0 %). Pokles HDP registrují Lotyšsko (-1,4 %), Litva (-0,4 %) a Portugalsko (-0,2 %). V meziročním srovnání vzrostly ekonomiky všech členských zemí.
Česká ekonomika v druhém čtvrtletí vzrostla mezikvartálně o 0,2 %, což je výrazné zpomalení proti růstu o 0,9 % v prvním čtvrtletí. Meziročně pak tempo růstu HDP kleslo na 3,6 % z 4,9 % v období od ledna do března.
Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Ta minulý týden v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila úrokové sazby, a to dokonce výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,5 % z rekordního minima 0 %, na kterém se držel od roku 2016.
Ceny energií v eurozóně se podle rychlého odhadu Eurostatu v červenci meziročně zvýšily o 39,7 %. Jejich růst nicméně zpomalil z červnových 42 %. "Ceny drží na zvýšené úrovni obavy ohledně dodávek plynu," uvedl ekonom Bert Colijn ze společnosti ING. "Tržní ceny zemního plynu tento měsíc dosáhly nových maxim, což se opět odráží ve spotřebitelských cenách," dodal.
Růst cen potravin v červenci zrychlil na 9,8 % z červnových 8,9 %. "Vyšší dopravní náklady, nedostatečná nabídka a nejistota kolem ukrajinských dodávek tlačí vzhůru výrobní ceny," uvedl Colijn. "Protože ceny potravinářských komodit mají sestupnou tendenci, mohla by nicméně během druhé poloviny roku nastat určitá úleva," dodal.
Nejvyšší inflaci v rámci eurozóny v červenci podle Eurostatu vykázalo Estonsko, kde se ceny meziročně zvýšily o 22,7 %. Nejpomaleji ceny rostly na Maltě, kde inflace činila 6,5 %. Údaje za celou Evropskou unii nynější odhad neobsahuje.
Meziroční inflace v České republice v červnu vystoupila na 17,2 % z květnových 16 %. V posledních třech měsících se drží na nejvyšší úrovni od prosince 1993. Předběžné údaje za červenec zatím nejsou k dispozici.
Zdroj: ČTK