US MARKETOtevírá za: 14 h 21 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Největší hliníkárna v Evropě kvůli drahým energiím sníží produkci o 22 %

Největší evropská hliníkárna Aluminium Dunkerque Industries kvůli vysokým nákladům na elektřinu sníží produkci o 22 %. Generální ředitel Guillaume de Goys uvedl, že firma začne příští pondělí odstavovat část výrobních zařízení a dokončí tento proces do 1. října. De Goys také varoval, že vysoké ceny energií ohrožují samotnou existenci tohoto odvětví.

Závod loni vyrobil 290 000 tun hliníku a je nyní v lepší pozici než někteří konkurenti, protože většinu energií kupuje za pevné ceny v rámci francouzského systému jaderné elektřiny známého jako ARENH. Zbytek však nakupuje za tržní ceny a hrozilo, že kvůli nákupu této elektřiny se dostane do ztráty. Společnost spotřebovává tolik elektřiny jako druhé největší francouzské město Marseille.

Produkce hliníku v Evropě již klesla na nejnižší úroveň od 70. let 20. století, protože energeticky náročné odvětví se potýká s prudkým růstem cen energií. Firma Norsk Hydro ASA se chystá do konce měsíce uzavřít provoz na Slovensku.

"Odvětví primárního hliníku v Evropě již zaplatilo velkou daň této energetické krizi. Pokud budeme dále snižovat produkci, budeme v pozici, kdy primární odvětví v Evropě zcela zanikne," řekl de Goys. "Z hlediska suverenity by to pro Evropu bylo špatné," dodal.

Hliníkárnu Dunkerque vlastní americký soukromý investiční fond American Industrial Partners, který o ni svedl boj s předchozím majitelem Sanjeevem Guptou. Závod již snížil produkci o 15 % loni v zimě, od června je však opět na plné kapacitě.

Zatím není jasné, kdy bude ekonomické výrobu obnovit. De Goys uvedl, že závod by v současnosti byl rentabilní při ceně elektřiny 250 eur za megawatthodinu. Termínové kontrakty na elektřinu se ve Francii nyní obchodují nad 300 eur.

Závod má kolem 600 zaměstnanců. De Goys dodal, že firma neočekává, že by nejnovější škrty měly významný dopad na zaměstnanost. "Požádáme zaměstnance, aby si vzali dovolenou, šli na školení a přesuneme je, jako poslední možnost budeme zvažovat dočasnou nucenou dovolenou."

Zdroj: ČTK

ElektřinaEnergetikaEvropaHliníkPrůmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika