Povodně v Pákistánu způsobily škody za 40 miliard dolarů, uvádí Světová banka

Rekordní povodně, které letos v létě postihly Pákistán, podle odhadů Světové banky způsobily škody za 40 miliard dolarů. Tato suma je o deset miliard vyšší než předchozí odhady pákistánské vlády.
Pákistán se potýkal s vážnou finanční krizí ještě před tím, než v polovině června udeřily silné monzunové deště, které spustily bezprecedentní povodně. V jednom okamžiku byla pod vodou třetina území země a statisíce obyvatel se musely přesunout na bezpečnější místa.
Povodně, které se podle odborníků zhoršují kvůli klimatickým změnám, si vyžádaly 1 719 obětí a od poloviny června postihly 33 milionů lidí v zemi, kde žije více než 220 milionů obyvatel. Voda poškodila nebo spláchla dva miliony domů.
Mezi oběťmi bylo i 345 žen a 641 dětí. Podle OSN sedm milionů žen a dětí bezprostředně potřebuje přístup k jídlu. Lidem, kteří přežili povodně, nyní hrozí vodou přenášené choroby, malárie a horečka dengue. Obyvatele postižených oblastí podle expertů letos čeká drsná zima a naléhavě potřebují pomoc.
Zdroj: ČTK
Aktuality
