Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, Credit Suisse odepsala přes 18 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Hlavní zprávou bylo očekávané zvýšení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal nepatrných 0,03 % na 410,19 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,25 % na 7 073,69 bodu, německý DAX zpevnil o 0,12 % na 13 211,23 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 0,51 % na 6 244,03 bodu.
Propadákem dne byly akcie švýcarské banky Credit Suisse, které pod tíhou oznámené ztráty za třetí kvartál odepsaly více než 18 %.
ECB na měnověpolitickém zasedání podle očekávání navázala na zářijové utažení měnové politiky a zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů. Základní sazba se tak posunula na 2,00 %, nejvyšší úroveň od roku 2009, a depozitní sazba stoupla na 1,50 %. Banka uvedla, že do budoucna počítá s dalším zvyšováním úroků, zároveň ale zdůraznila, že při rozhodování o nastavení sazeb bude vycházet z výhledu inflace a hospodářského vývoje.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka na říjnovém zasedání podle očekávání navázala na zářijové utažení měnové politiky a zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů. Základní sazba se tak posunula na 2,00 %, nejvyšší úroveň od roku 2009, a depozitní sazba stoupla na 1,50 %. Banka rovněž uvedla, že do budoucna počítá s dalším zvyšováním úroků, zároveň ale zdůraznila, že při rozhodování o nastavení sazeb bude vycházet z výhledu inflace a hospodářského vývoje.
- Sankce, které kvůli invazi na Ukrajinu uvalily Evropská unie, Spojené státy a další, zatím nezasáhly ruské veřejné finance tak silně, jak Západ doufal. S blížícím se koncem roku ale začínají omezovat schopnost Moskvy generovat příjmy a ruské ekonomice hrozí v dohledné době vážné problémy. Takto po osmi měsících války hodnotí dopady sankcí analytici z bruselského institutu Bruegel. Eurokomisařka Věra Jourová mezitím avizovala debatu o dalším zpřísnění sankčního režimu EU.
- Německo: Index spotřebitelské důvěry od GfK pro listopad stoupl na -41,9 bodu (odhad: -41,9 bodu, říjen: -42,8 bodu).
Výsledková sezóna
- Švýcarská banka Credit Suisse plánuje získat prodejem akcií novým i stávajícím investorům čtyři miliardy švýcarských franků (98,8 miliardy Kč). Plán navýšení kapitálu je součástí reorganizace, v rámci níž banka zruší i tisíce pracovních míst a ukončí některé činnosti. Současně banka za třetí čtvrtletí vykázala ztrátu více než čtyři miliardy franků, když ve stejném období loni hospodařila se ziskem 434 milionů franků.
- Energetickým společnostem TotalEnergies a Shell v třetím čtvrtletí prudce vzrostl zisk. Připojily se tak k dalším energetickým gigantům, kteří profitovali z růstu cen ropy a plynu v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu. Čistý zisk TotalEnergie bez mimořádných položek meziročně stoupl o 106,7 % na 9,86 miliardy USD. Zisk Shellu meziročně vzrostl o 129 % na 9,45 miliardy USD.
- Výrobce spotřebního zboží Unilever v třetím čtvrtletí vzhledem k růstu nákladů zvýšil ceny o rekordních 12,5 %. Tržby firmy tak navzdory poklesu objemu prodeje vzrostly a firma zlepšila odhad růstu svých tržeb za celý letošní rok.
Zdroj: CNBC, ČTK