Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, změny hlavních indexů ale byly spíše kosmetické

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Změny hlavních indexů ovšem nebyly výrazné. Smíšeně skončila poslední obchodní seance před Vánocemi také z hlediska sektorů, například odvětví základních materiálů posílilo o tři čtvrtě procenta, zatímco technologický sektor odepsal šest desetin procenta. V Británii bylo obchodování zkrácené.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,04 % na 427,45 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,05 % na 7 473,01 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,19 % na 13 940,93 bodu, zatímco francouzský CAC 40 se snížil o 0,20 % na 6 504,90 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo akciím společností S4 Capital (+4,32 %), Koninklijke Philips (+4,05 %) nebo Zur Rose Group (+3,19 %). Výrazně naopak oslabily cenné papíry firem Uniper (-18,66 %), MorphoSys (-3,43 %) či Rheinmetall (-2,33 %).
Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 přidal 0,64 %, FTSE 100 se zvýšil o 1,92 %, DAX zpevnil o 0,34 % a CAC 40 zpevnil o 0,81 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Aukční síň Sotheby's letos zaznamenala nejvyšší prodeje ve své 278leté historii, když celosvětově utržila osm miliard dolarů. Rekordní rok hlásí také konkurenční dům Christie's, jehož obrat dosáhl 8,4 miliardy dolarů. Informovala o tom v pátek agentura DPA.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Francouzská energetická firma EdF odložila restart několika jaderných elektráren, některých až do června. Jaderná produkce ve Francii je letos na 30letém minimu a má potíže pokrýt zvýšenou zimní poptávku. Na vině je opožděný plán údržby, jaderné reaktory jsou postižené korozí, což způsobuje dosud nevídaný počet výpadků. A to vše v době, kdy dodávky energií do Evropy ohrožuje ruská válka na Ukrajině.
- Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu zvýšil odbyt meziročně o 9,1 % na 672 300 vozidel. Za celý rok je ale v minusu. S odkazem na sdělení firmy o tom v pondělí informovala agentura DPA. O rok dříve oslabil výrobu a prodej nových aut nedostatek čipů a koronavirová pandemie.
- Evropská komise dospěla k předběžnému zjištění, že společnost Facebook zneužívá svého dominantního postavení na trhu s reklamou, čímž může porušovat antimonopolní pravidla Evropské unie. Unijní exekutiva v pondělí uvedla, že informovala americkou společnost Meta Platforms, vlastníka Facebooku, o možných následcích v případě, že by podrobné vyšetřování prvotní tezi potvrdilo. Firma by pak mohla dostat pokutu v maximální výši 10 % svého ročního celosvětového obratu.
- Německý dovozce plynu Uniper uzavřel rámcovou smlouvu s německou vládou, která má firmu stabilizovat. Podnik to uvedl ve svém pondělním sdělení. Akcionáře už dříve vyzval, aby zestátnění firmy nebránili, jinak hrozí, že o svou investici do podniku přijdou úplně. Uniper by totiž pak byl nucen vyhlásit bankrot. Informovala o tom agentura Reuters. Německou vládu bude záchrana Uniperu zřejmě stát více než 50 miliard eur.
- Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci proti listopadu výrazně zlepšila a firmy hodnotí lépe nejen současnou situaci v ekonomice, ale také výhled očekávaného vývoje. V pondělí to oznámil mnichovský ekonomický institut Ifo.
- Eurozóna: Stavební výroba v říjnu meziročně vzrostla o 2,2 % (odhad: +3 %, září: +1 %) a meziměsíčně o 1,3 % (odhad: 0 %, září: +0,1 %).
- Ruská společnost Transněfť obdržela z Polska a Německa požadavek na dodání ropy. V ruské televizi Rossija 24 to v úterý řekl šéf Transněfti Nikolaj Tokarev, podle něhož se požadavek týká dodání ropy v příštím roce. Slova šéfa Transněfti jsou podle agentury Reuters v rozporu s postojem Varšavy, která v listopadu tvrdila, že ropu z Ruska nechce. Evropská unie na Rusko za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu uvalila sérii sankcí a od 5. prosince zakazuje dovoz ruské ropy na tankerech.
- Americká společnost Amazon na evropském trhu zásadně změní obchodní pravidla, která používá ve vztahu k obchodníkům, kteří své zboží prodávají jejím prostřednictvím. V tiskové zprávě to v úterý oznámila Evropská komise (EK), která Amazonu už dříve pohrozila, že pokud pravidla nezmění, může od něj vymáhat pokutu ve výši až deseti procent celosvětových ročních tržeb.
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra pokračuje v zotavování, v prosinci její index od Evropské komise podle předběžných dat dosáhl hodnoty -22,2 bodu (odhad: -24,6 bodu, listopad: -23,9 bodu).
- Eurozóna: Běžný účet v říjnu skončil deficitem 4,4 miliardy eur (odhad: -13,8 miliardy eur, září: +3,81 miliardy eur).
- Německo: Index cen výrobců v listopadu meziměsíčně -3,9 % (odhad: -2,6 %, říjen: -4,2 %), meziročně +28,2 % (odhad: +30 %, říjen: +34,5 %).
- Evropská komise (EK) schválila německé vládě pomoc bývalé dceřiné společnosti ruského energetického koncernu Gazprom. Německý podnik dříve známý jako Gazprom Germania nyní pod názvem Securing Energy for Europe (Sefe) obdrží od Berlína přes šest miliard eur. Firma se kvůli válce na Ukrajině a přerušení dodávek ruského plynu dostala do hluboké ztráty.
- Plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn v severoněmeckém Lubminu, za kterým stojí společnost Deutsche ReGas, získal povolení ke zkušebnímu provozu. Ve středu to oznámilo ministerstvo zemědělství a ochrany klimatu v Meklenbursku-Předním Pomořansku, které podmínky pro spuštění terminálu posuzovalo. Provoz tak může začít už tento měsíc. Do regionu dnes brzy ráno připlul první tanker s LNG, na palubě má uskladněno 140 000 metrů krychlových zkapalněného plynu.
- Evropská komise ve středu schválila německý program v hodnotě 49 miliard eur, který má pomoci podnikům čelit ekonomickým důsledkům války na Ukrajině. Komise dospěla k závěru, že program je v souladu s podmínkami stanovenými v dočasném krizovém rámci státní pomoci.
- Bankovní rada České národní banky (ČNB) na prosincovém měnověpolitickém zasedání opět podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 7 %. Sedmiprocentní sazba platí od druhé poloviny června, bankovní rada ji ponechala na stejné úrovni na čtvrtém zasedání v řadě. Lombardní sazbu ČNB ponechala na 8 % a diskontní sazbu potvrdila na 6 %. ČNB také zopakovala, že bude bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
- Německo: Index spotřebitelské důvěry od GfK pro leden vzrostl na -37,8 bodu (odhad: -38 bodů, prosinec: -41,1 bodu, revidováno z -40,2 bodu).
- Britská ekonomika v třetím čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 0,3 %. Je to výraznější pokles, než statistici uváděli v dřívější zprávě. V konečném odhadu to ve čtvrtek oznámil britský statistický úřad. Ten v prvním odhadu uváděl pokles o 0,2 %.
- Ruská centrální banka prodá finanční ústav Otkrytije, který musela zachraňovat. Za 340 miliard rublů (107 miliard Kč) jej získá státní banka VTB, dvojka na ruském bankovním trhu. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Dohoda sestává z 233 miliard rublů v hotovosti, zbytek bude vyplacen ve státních dluhopisech OFZ.
- Společnost Colt CZ Group vytvoří společný podnik s maďarskou státní společností N7 Holding. Na základě ve čtvrtek podepsaných smluv strany zamýšlí společně založit společnost Colt CZ Hungary. Cílem spolupráce je vznik továrny na ruční palné zbraně v Maďarsku, která bude poskytovat výzbroj maďarským ozbrojeným složkám. Zástupci Colt CZ Group o tom ve čtvrtek informovali v tiskové zprávě. Finanční podrobnosti spolupráce zveřejněny nebyly. Společný podnik navazuje na prodej licence Coltu z roku 2018 na montáž a výrobu čtyř produktů České zbrojovky.
- Představitel německého ministerstva hospodářství Sven Giegold navrhuje, aby Evropská komise dohlížela na americkou internetovou společnost Twitter podobně, jako už dohlíží na jiné velké technologické firmy. Zdůvodnil to postupem firmy z poslední doby, kdy ji vede miliardář Elon Musk. Twitter je teď podle Giegolda nevyzpytatelný a představuje hrozbu pro svobodu projevu.
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, musí předávat informace z ubytovacích smluv daňovým úřadům. Musí také odvádět odpovídající národní daň. Ve čtvrtek o tom podle agentury Reuters rozhodl Soudní dvůr Evropské unie.
Zdroj: CNBC