Americké akcie ve čtvrtek kvůli bankám klesly, dolar před zprávou z trhu práce oslabil

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zlevnily. Ke ztrátám nejvíce přispěly bankovní společnosti. Investoři se obávají, že páteční zpráva o únorovém vývoji nezaměstnanosti v USA by mohla vyvolat agresivní zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou.
Index Dow klesl o 1,66 % na 32 254,86 bodu, širší S&P 500 oslabil o 1,85 % na 3 918,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,05 % na 11 338,35 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 18,32 % na 22,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 3,907 %.
Akcie na začátku obchodování rostly, když nejnovější zpráva ukázala, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v USA minulý týden zvýšil nejvíce za pět měsíců. To poskytlo určitou naději na zmírnění napětí na trhu práce, které by mohlo utlumit inflaci. Investoři se ale soustředí především na páteční zprávu, ve které budou i údaje o mzdách.
Analytici oslovení agenturou Reuters očekávají, že americká ekonomika vytvořila v únoru 205 000 pracovních míst, tedy méně než v lednu, kdy jich vzniklo 517 000. Mzdy by však měly vzrůst meziročně o 4,7 % po lednovém zvýšení o 4,4 %.
"Kolem páteční zprávy o pracovních místech je velké očekávání. V příštím týdnu a půl dostaneme spoustu údajů," uvedla analytička Mona Mahajanová z firmy Edward Jones. Před zasedáním měnového výboru Fedu mají být zveřejněny ještě údaje o inflaci a maloobchodních tržbách. Zvýšený počet žádostí o podporu z minulého týdne může sice být známkou toho, že trh práce může vykazovat známky uvolnění, Mahajanová však upozornila, že před rozhodnutím o tom, že tento trend skutečně nastal, je třeba více údajů. Po vystoupení šéfa Fedu v tomto týdnu rostou sázky na to, že by centrální banka USA mohla zvýšit úrokové sazby na svém zasedání 21. a 22. března o půl procentního bodu. Před Powellovým úterním vystoupením v Kongresu obchodníci dávali zvýšení sazeb o půl procentního bodu šanci 31 %, nyní je to však již 80 %.
Nejvýraznější pokles ve čtvrtek zaznamenal finanční sektor, zvláště kvůli bankám. Odvětví bank v indexu S&P 500 kleslo o 4,1 %, což byl nejhorší výsledek od června 2020. Jediným sektorem, který posílil, byly energetické společnosti. Akcie průmyslového konglomerátu General Electric (+5,27 %) pak vzrostly, protože firma potvrdila výhled na letošní rok.
Dolar ve čtvrtek klesl k euru i vůči koši měn
Také americký dolar ve čtvrtek oslabil. Reagoval tak na zprávu o růstu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za uplynulý týden, která posílila naději, že Fed nebude muset urychlit zvyšování úrokových sazeb. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,4 % na 105,26 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,4 % na 1,0583 USD.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Mateřská společnost americké kryptoměnové banky Silvergate Capital se rozhodla ukončit její operace a zahájit její dobrovolnou likvidaci. Akcie banky po středečním uzavření burz odepsaly 35 %. Podnik utrpěl ztráty po dramatickém kolapsu kryptoburzy FTX, a je tak další z řady obětí turbulencí na krpytoměnovém trhu.
- Americký prezident Joe Biden navrhuje 25% daň pro miliardáře, více zdanit chce i bohaté investory a korporace. Příjmy státu z kapitálového majetku by se tak podle jeho plánu téměř zdvojnásobily. S odkazem na zdroje v Bílém domě to ve čtvrtek uvedly agentura Bloomberg a další média. Biden chce podle tohoto návrhu také zrušit daňové úlevy pro podniky a pro bohaté, které zavedl předchozí prezident Donald Trump. Pravděpodobnost, že Kongres tento záměr schválí, ale není vysoká.
- Propouštění v amerických firmách dosáhlo v lednu a únoru nejvyšší úrovně od srovnatelného období roku 2009. Přes třetinu z více než 180 000 propuštěných připadá na technologický sektor, ukázala čtvrteční zpráva společnosti Challenger, Gray & Christmas. Jen v únoru americké firmy propustily 77 770 lidí, což je ve srovnání s loňským únorem více než pětinásobek.
- Americký prezident Joe Biden představil svůj rozpočtový plán, který by v příštím desetiletí měl snížit deficit o 2,9 bilionu dolarů. To je vyšší cíl, než jaký slíbil ve svém projevu minulý měsíc, kdy uvedl, že plánuje snížení deficitu o dva biliony dolarů. Plán počítá hlavně s vyššími daněmi pro bohaté. Je však již jasné, že republikáni návrh odmítnout.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 4. března vzrostl na 211 tisíc ze 190 tisíc v předchozím týdnu, když se čekal výsledek 195 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 25. února stoupl na 1,718 milionu z 1,649 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,655 milionu), když se čekal výsledek 1,659 milionu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Gap v 4QFY2023: Ztráta na akcii 0,75 USD (odhad: -0,41 USD), tržby 4,2 miliardy USD (odhad: 4,4 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK