Evropské akciové indexy v pátek výrazně posílily, v týdenním horizontu se ale na směru neshodly

Evropské akcie týden zakončily výrazným růstem. Náladu na trhu podpořilo schválení zákona o pozastavení platnosti dluhového stropu Spojených států Senátem. Bez tohoto kroku by federální vláda v pondělí přestala být schopna splácet své závazky, a USA by tak byly poprvé v historii v platební neschopnosti. V týdenním horizontu se ovšem hlavní indexy na starém kontinentu na směru neshodly.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 1,51 % na 462,15 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,56 % na 7 607,28 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,25 % na 16 051,23 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 1,87 % a skončil na 7 270,69 bodu.
Američtí senátoři zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu přijali většinou 63 ku 36 hlasům poté, co projednali a zamítli deset pozměňovacích návrhů. Pouze jeden z nich předložil demokrat, všechny ostatní byly republikánské. Pokud by některý z návrhů uspěl, putoval by zákon zpět do Sněmovny reprezentantů, kde byl v aktuálním znění ve středu přijat většinou 314 ku 117 hlasů.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Faurecia (+7,94 %), Sagax (+7,81 %) nebo Grand City Properties (+7,79 %). Výrazně naopak oslabily cenné papíry firem Uniper (+21,28 %), Deutsche Telekom (-9,06 %) či Tele2 (-3,40 %).
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 přidal 0,16 %, FTSE 100 oslabil o 0,26 %, DAX se zvýšil o 0,42 % a CAC 40 odepsal 0,66 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair v květnu odbavily 17 milionů cestujících. Je to meziročně o deset procent více a nejvíce za měsíc ve firemní historii. Podnik to v pátek uvedl v tiskové zprávě.
- Skupina PPF zvýšila svůj podíl ve společnosti ProSiebenSat.1 Media (ProSieben) na 15,04 %. Podíl PPF reprezentuje 11,6 % hlasovacích práv na kapitálu společnosti. PPF to v pátek oznámila na svém webu. Skupina PPF, vlastněná rodinou zemřelého podnikatele Petra Kellnera, je druhým největším akcionářem ProSiebenSat.1.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto díky očekávanému odkladu zavedení emisní normy Euro 7 nezavře jednu výrobní halu a nepropustí 3 000 lidí, jak dříve avizovala. Firma totiž nebude muset předčasně ukončit výrobu modelů Fabia, Scala a Kamiq. V rozhovoru pro deník E15 to řekl člen představenstva Škody Auto pro prodej a marketing Martin Jahn.
- Bloomberg srovnal světové měny podle reálného efektivního kurzu. Výslednému pořadí vévodí měny zemí střední a východní Evropy, Singapuru a Spojených států. Na chvostu jsou naopak měny skandinávských zemí, Japonska a některých "komoditních" ekonomik.
- S akciemi společnosti Vienna Insurance Group se v pondělí obchoduje naposledy s právem na dividendu 1,30 eura na akcii (5,1% hrubý dividendový výnos). Výplata bude probíhat od 1. června.
- Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 %. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu. Na začátku května statistici předpokládali pokles o 0,2 %. Ekonomika klesla v meziročním srovnání poprvé od prvního čtvrtletí roku 2021. Ve srovnání s předchozím kvartálem hrubý domácí produkt v prvních třech měsících letošního roku stagnoval. Meziroční pokles HDP ovlivnily zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob. Pozitivní vliv naopak měly výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a zahraniční poptávka.
- Japonská automobilka Toyota Motor a německý Daimler Truck Holding uzavřely předběžnou dohodu o spojení svých aktivit pro výrobu nákladních automobilů v Japonsku. Podniky o tom v úterý informovaly ve společné tiskové zprávě. Finanční podmínky transakce firmy zatím nezveřejnily.
- Americká společnost Plug Power hodlá ve Finsku postavit tři závody na výrobu tzv. zeleného vodíku a čpavku pro evropský trh. Hodnota investice má činit zhruba šest miliard dolarů.
- Těžařský gigant Glencore plánuje zvýšit investici do rozšíření svého dolu na měď v Peru na 1,5 miliardy USD z původních 590 milionů USD. Agentuře Reuters to řekl Carlos Cotera, generální ředitel firmy Antapaccay Mining, divize Glencoru, která má projekt na starosti.
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v květnu podle konečných dat Evropské komise vzrostl v souladu s očekáváním na -17,4 bodu (duben: -17,5 bodu).
- Míra inflace v Německu v květnu podle metodiky Evropské unie prudce klesla, dostala se na 6,3 % z dubnových 7,6 %. Ve středu to v předběžné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Růst spotřebitelských cen se tak dostal na nejnižší úroveň za poslední rok. Podle domácí metodiky meziroční míra inflace klesla na 6,1 % z dubnových 7,2 %.
- Počet lidí bez práce v Německu se v květnu podle sezónně očištěných dat zvýšil o 9 000 na 2,57 milionu, míra nezaměstnanost zůstala jako v předchozích dvou měsících na 5,6 %. Pracovní trh v největší evropské ekonomice je stabilní, uvedl ve středu Spolkový úřad práce.
- Míra inflace v Polsku v květnu klesla na 13 procent a dostala se nejníže za poslední rok. V předběžné zprávě to ve středu uvedl polský statistický úřad. Pokles je výraznější, než čekali analytici. V dubnu byla inflace na 14,7 procenta.
- Dluhy českých domácností u bank v dubnu meziměsíčně stouply o 31 miliard korun na 2,19 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o 21 miliard korun na 1,29 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 126 miliard korun a u firem o 55 miliard korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka.
- Míra inflace ve Francii v květnu podle předběžných údajů zpomalila na šest procent z dubnové hodnoty 6,9 procenta. Uvedl to ve středu francouzský statistický úřad INSEE, který se opírá o data harmonizovaná s metodikou výpočtu v EU. Inflace je tak ve Francii nejnižší od loňského května. Statistici také potvrdili mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu za první čtvrtletí na 0,2 procenta.
- Německo: Index dovozních cen v dubnu klesl meziročně o 7 % (odhad: -5,8 %, březen: -3,8 %) a meziměsíčně o 1,7 % (odhad: -0,5 %, březen: -1,1 %).
- Na příjmech z daní právnických osob se v Irsku v roce 2021 zhruba třetinou podílely jen tři společnosti. Podle průzkumu irské rady pro fiskální záležitosti IFAC tyto tři firmy zaplatily 5,2 miliardy eur a v předchozích čtyřech letech byl tento podíl téměř stejný. Informovala o tom agentura Bloomberg. Za loňský rok je podle odhadů toto číslo ještě vyšší. To naznačuje, že daňové příjmy v Irsku jsou ještě koncentrovanější, než se dosud předpokládalo.
- Švýcarský zbrojní koncern Ruag navzdory odmítavým signálům z vlády oficiálně požádal o export 96 vyřazených tanků Leopard 1. Potvrdil to ve čtvrtek podle agentury DPA švýcarský státní sekretariát pro hospodářství při ministerstvu hospodářství. Podle firmy má o nákup těchto tanků zájem německá zbrojovka Rheinmetall. Použité tanky, které momentálně nejsou způsobilé pro nasazení do boje, by později měly být dále poslány na Ukrajinu, řekla mluvčí švýcarského koncernu.
- Meziroční míra inflace v eurozóně v květnu klesla na 6,1 % z dubnových 7 %. V rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Tempo zdražování je nejnižší od loňského února. Před rokem v květnu činila inflace v zemích používajících euro 8,1 %. Hlavní podíl na inflaci mělo letos v květnu stejně jako v předchozích měsících zdražování potravin. Meziměsíčně se ceny v eurozóně nezvýšily. Rychlý odhad neobsahuje údaje za celou Evropskou unii, ty úřad zveřejní v polovině června.
- Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v dubnu podle sezónně přepočtených údajů zůstala na šesti procentech, kde byla i v únoru a březnu. Ve čtvrtek to oznámil unijní statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost byla v Česku a v Polsku, kde shodně činila 2,7 %. V Česku tak stoupla z březnové hodnoty 2,6 %. V eurozóně dubnová nezaměstnanost klesla o desetinu procentního bodu na 6,5 %. Loni v dubnu byla míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem 6,7 % a v celé EU 6,1 %.
- Aktivita v německém zpracovatelském sektoru klesla v květnu nejprudším tempem za tři roky. Výroba se snížila poprvé za čtyři měsíce. Ukázal to souhrnný index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský průmysl sestavovaný bankou HCOB, který se minulý měsíc snížil na 43,2 bodu z dubnových 44,5 bodu.
- Eurozóna: Výrobní PMI v květnu podle finálních dat klesl na 44,8 bodu (flash: 44,6 bodu, duben: 45,8 bodu).
- Spojené království: Výrobní PMI v květnu podle finálních dat 47,1 bodu (flash: 46,9 bodu, duben: 47,8 bodu).
- Itálie: Výrobní PMI v květnu 45,9 bodu (odhad: 45,6 bodu, duben: 46,8 bodu).
- Francie: Výrobní PMI v květnu podle finálních dat 45,7 bodu (flash: 46,1 bodu, duben: 45,6 bodu).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide v květnu meziročně klesl o 3,4 % (duben: -2,7 %) a meziměsíčně se snížil o 0,1 % (odhad: -0,5 %, duben: +0,4 %).
- Německo: Maloobchodní tržby v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,8 % (odhad: +1 %, březen: -2,4 %), meziročně klesly o 4,3 % (odhad: -5 %, březen: -8,6 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Největší ruská ropná společnost Rosněfť v prvním čtvrtletí zvýšila ve srovnání s třemi předchozími měsíci čistý zisk o 45,5 procenta na 323 miliard rublů (zhruba 89 miliard Kč). Přispěl k tomu růst produkce, uvedla firma ve svém středečním sdělení. Výsledek je lepší, než čekali analytici.
- Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group (VIG) v prvním čtvrtletí meziročně vzrostlo hrubé předepsané pojistné o 12,1 % na 3,87 miliardy eur. V Rakousku, které je největším trhem skupiny, se zvýšilo o 2,1 % na 1,4 miliardy eur a v Česku dosáhlo 624 milionů eur, a meziročně tak bylo vyšší o 7,1 %. Společnost ve výsledkové zprávě rovněž uvedla, že navzdory řadě ekonomických a politických nejistot zůstává ve výhledu s opatrností optimistická. Kvůli probíhajícím změnám účetních standardů VIG nezveřejnila údaje o ziskovosti.
- Výsledky Rémy Cointreau v FY2023: Provozní zisk 429,36 milionu EUR (odhad: 425,1 milionu EUR), návrh dividendy: speciální dividenda 1 euro na akcii, běžná dividenda 2 eura na akcii.
Zdroj: CNBC