Evropské akcie v pondělí posílily, dařilo se zejména těžařům

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech. Dařilo se zejména akciím z odvětví těžby, které jako celek přidalo skoro dvě a půl procenta.
Investoři vyhlížejí klíčová data o inflaci v USA - zpráva o vývoji spotřebitelských cen vyjde ve středu a ve čtvrtek bude zveřejněn index výrobních cen. Ve čtvrtek navíc bude Evropská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, trh podle agentury Reuters nyní zaceňuje zhruba 40% pravděpodobnost, že ECB zvýší základní sazbu o 25 bazických bodů na 4,50 %.
Index STOXX Europe 600 v pondělí vzrostl o 0,34 % na 456,21 bodu, německý DAX si připsal 0,36 % na 15 800,99 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,25 % na 7 496,87 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,52 % na 7 278,27 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně oslabily akcie společností MTU Aero Engines (-12,10 %), Idorsia (-9,28 %) nebo Melrose Industries (-4,95 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Vistry Group (+12,56 %), Neste Oyj (+6,79 %) či Uniper (+4,78 %).
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Německá automobilka BMW plánuje investici do výroby elektromobilů Mini v Británii. S odvoláním na informace vlády to v pondělí uvedla BBC. Výroba dvou nových elektromobilů Mini by měla být v továrně Cowley nedaleko Oxfordu zahájena v roce 2026 a firma do ní chce vložit asi 600 milionů liber. Investice zajistí továrně budoucnost a práci pro více než 4 000 lidí.
- Evropská komise zhoršila výhled vývoje ekonomiky Evropské unie na letošní rok. Nově očekává, že hrubý domácí produkt se zvýší o 0,8 %, zatímco na jaře čekala růst o procento. Inflace však bude nadále zvolňovat a trh práce zůstane v dobré kondici. Komise to v pondělí uvedla ve své letní prognóze. Pomaleji poroste ekonomika i v příštím roce, a to o 1,4 %. To je 0,3 procentního bodu méně, než komise předpokládala v jarní prognóze. Loni ekonomika EU vykázala růst o 3,4 %.
- Tempo tuzemské meziroční inflace opět zpomalilo, spotřebitelské ceny v srpnu stouply o 8,5 %, v červenci byly meziročně vyšší o 8,8 %. Meziročně růst cen zpomalil ve většině oddílů spotřebního koše. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,2 %, zdražily zejména pohonné hmoty. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
- Průmyslová produkce na Slovensku po červnovém růstu o 3,6 % v červenci meziročně o 5,3 % klesla. Dosáhla tak nejhoršího výsledku od letošního ledna, vliv měly i celozávodní dovolené v některých velkých podnicích. V pondělí o tom informoval slovenský statistický úřad.
- Itálie: Průmyslová výroba v červenci klesla meziročně o 2,1 % (odhad: -1,7 %, červen: -0,8 %) a meziměsíčně o 0,7 % (odhad: -0,3 %, červen: +0,5 %).
Zdroj: CNBC, Reuters