Evropské akcie ve středu zlevnily po zveřejnění inflačních dat z USA

Obchodování na akciových trzích v západní Evropě ve středu skončilo v červených číslech. Nedařilo se především cenným papírům z maloobchodního odvětví. Investoři negativně reagovali na zprávu o americké inflaci, která v srpnu zaznamenala výraznější růst, než čekali analytici. Pozornost se nyní bude upírat na čtvrteční měnověpolitické jednání Evropské centrální banky.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,32 % na 453,94 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,39 % na 15 654,03 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,42 % a uzavřel na 7 222,57 bodu a britský index FTSE 100 korigoval o 0,02 % na 7 525,99 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně oslabily akcie společností THG (-4,87 %), Bayer (-4,63 %) nebo Ocado Group (-4,07 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Aroundtown (+7,57 %), Vestas Wind Systems (+5,31 %) či Aviva (+4,57 %).
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Hospodářský vývoj v Německu brzdí oživení české ekonomiky. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Zároveň ale s poklesem německé ekonomiky při kalkulacích výhledu české ekonomiky počítají. Svaz německého průmyslu (BDI) zhoršil výhled ekonomiky na letošní rok a nově v Německu očekává propad hrubého domácího produktu o 0,4 %.
- Švédská automobilka Volvo Cars plánuje zdvojnásobit původně ohlášenou výrobní kapacitu své připravované továrny na východě Slovenska, kde bude vyrábět elektromobily. To by znamenalo, že kapacita závodu dosáhne půl milionu vozidel ročně. Vyplývá to z investičního záměru, který skupina Volvo předložila slovenským úřadům. Automobilový průmysl je už teď hlavním motorem ekonomiky Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě.
- Francouzský ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire ve středu v Berlíně varoval před nedostatečnou konkurenceschopností Evropské unie, obzvláště pak ve vztahu k Číně. Po jednání s německou vládou kancléře Olafa Scholze prohlásil, že Evropa se nesmí nechat ukolébat jednoprocentním hospodářským růstem. Společně s německým ministrem hospodářství Robertem Habeckem uvítali, že Evropská komise prověří nízké ceny čínských elektromobilů.
- Svaz německého průmyslu (BDI) zhoršil výhled ekonomiky na letošní rok a nově v Německu očekává propad hrubého domácího produktu o 0,4 %. Svaz, který dosud na letošek předpovídal hospodářskou stagnaci, to oznámil v analýze zveřejněné ve středu. S poklesem německé ekonomiky letos počítají také přední hospodářské instituty, podle Ifo to bude o 0,4 % a podle Leibnizova institutu pro výzkum hospodářství v Halle (IWH) to bude o 0,5 %.
- Průmyslová výroba v zemích Evropské unie v červenci podle sezónně přepočtených údajů klesla ve srovnání s předchozím měsícem o 1,1 %. V červnu naopak o 0,4 % vzrostla. Podíl měl na tom hlavně pokles výroby kapitálového a spotřebního zboží. Ve středu to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice se výroba snížila o 2,6 % po růstu o 1,4 % v červnu.
- Evropská komise ve středu oznámila, že zahájila vyšetřování dotací poskytovaných výrobcům elektromobilů v Číně. Uvedla to předsedkyně Ursula von der Leyenová ve výročním projevu o stavu unie v Evropském parlamentu ve Štrasburku.
- Německý výrobce obuvi Birkenstock podal ve Spojených státech žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Stal se tak druhou velkou evropskou společností, která tento měsíc usiluje o vstup na akciový trh v USA. Finanční podrobnosti k nabídce firma v žádosti nezveřejnila. Agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje uvedla, že nabídka by mohla společnost ocenit až na osm miliard eur.
- Britský ropný gigant BP hodlá v Německu do konce desetiletí investovat až deset miliard eur do nízkouhlíkových paliv, obnovitelných zdrojů energie a nabíjení elektromobilů. Chce konkurovat místním firmám vzhledem k tomu, že soutěž v oblasti energetické transformace největší evropské ekonomiky se vyostřuje. Ve středu o tom informovala agentura Reuters.
- Britská ekonomika v červenci klesla nejprudším tempem od začátku roku, její výkon ovlivnily stávky v nemocnicích a školách. Hrubý domácí produkt se proti červnu snížil o 0,5 %, oznámil ve středu britský statistický úřad. Data podle analytiků podtrhují známky toho, že britská ekonomika oslabuje, a to možná více, než centrální banka před svým zářijovým zasedáním očekávala.
- Spojené království: Průmyslová výroba v červenci meziročně vzrostla o 0,4 % (odhad: +0,5 %, červen: +0,7 %) a meziměsíčně klesla o 0,7 % (odhad: -0,6 %, červen: +1,8 %).
- Spojené království: Deficit obchodní bilance se v červenci snížil na 3,446 miliardy liber (odhad: -4,2 miliardy liber, červen: -4,787 miliardy liber).
Výsledková sezóna
- Španělská společnost Inditex, která mimo jiné vlastní řetězec obchodů s oblečením Zara, zvýšila za prvních šest měsíců svého finančního roku čistý zisk o více než 40 procent na 2,5 miliardy eur. Hospodaření podpořil vyšší prodej, uvedla ve středu firma v tiskové zprávě. Tržby za období únor až červenec se zvýšily o 13,5 % na 16,9 miliardy eur.
Zdroj: CNBC