Americké akcie v úterý mírně posílily, trh vyhodnocuje protichůdné výroky představitelů Fedu
Americké akcie mírně posílily. Investoři vyhodnocují protichůdné výroky zástupců americké centrální banky. Dolar klesl nejníže za tři a půl měsíce. Všechny tři hlavní americké akciové indexy během seance smazaly většinu zisků z její první poloviny.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,24 % a zakončil obchodování na 35 416,98 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 0,10 % na 4 554,89 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvedl o 0,29 % na 14 281,76 bodu. Index volatility VIX zůstal beze změny na 12,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 4,325 %. Ceny ropy se zvedly o dvě procenta, zlato i stříbro přidaly procento a půl a bitcoin zdražil o bezmála dvě procenta na zhruba 37 870 USD.
"I maratonští běžci si musejí dát pauzu, aby se nadechli a napili vody. To ale neznamená, že závod skončil," konstatoval analytik Oliver Pursche ze společnosti Wealthspire Advisors. "Listopad byl pro akcie velice silný a investoři mají všechny důvody pro to, aby si do konce roku zachovali optimismus."
Trh před zasedáním měnového výboru Fedu, které se bude konat příští měsíc, pečlivě vyhodnocuje výroky zástupců centrální banky. Naprostá většina investorů má za to, že Fed příští měsíc ponechá úrokové sazby beze změny.
Člen Rady guvernérů Fedu Christopher Wall uvedl, že je "stále více přesvědčen", že současná úroveň základní úrokové sazby centrální banky je dostatečně restriktivní. Naznačil dokonce možnost snížení sazeb v nadcházejících měsících, pokud by inflace nadále klesala blíže k 2% cíli Fedu. Členka Rady guvernérů Fedu Michelle Bowmanová naopak naznačila, že pro další snížení inflace může být potřeba další zvýšení úroků.
"Je běžné, že zástupci Fedu jsou nejednotní. Taková situace nastává vždy, když se centrální banka blíží ke konci nějakého cyklu," řekl dále Pursche. Někteří zástupci centrální banky budou podle něj více přesvědčeni než ti ostatní o tom, že je načase přestat se zpřísňováním měnové politiky.
Na devizových trzích dolar klesl nejníže za tři a půl měsíce. Investoři nadále zastávají názor, že růst největší světové ekonomiky začíná po cyklu zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou zpomalovat.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21.40 SEČ odepisoval 0,4 % a pohyboval se kolem 102,805 bodu. Americká měna směřuje k měsíční ztrátě více než tři procenta, což by byl nejhorší výkon od loňského listopadu. Euro k dolaru ve stejnou dobu rostlo o čtvrt procenta na 1,0982 USD. Vůči japonskému jenu dolar klesal o 0,8 % na 147,51 jenu. Jednotná evropská měna k jenu odepisovala půl procenta na 161,99 jenu.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Evropská komise má za to, že plán amerického internetové prodejce Amazon (v úterý -0,47 %) převzít za 1,4 miliardy dolarů firmu iRobot by mohl vytlačit konkurenční robotické vysavače na jejím internetovém portálu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Společnost iRobot vyrábí vysavač Roomba. Amazon uvedl, že s komisí spolupracuje.
- Čínský prodejce módního oblečení Shein podal ve Spojených státech v utajení žádost o vstup na burzu. Uvádějí to zdroje agentury Reuters. Firma plánovala vstup na burzu několik let, ale záměr dvakrát téměř zastavila. Rozhodnutí gigantu v oblasti rychlé módy nyní přichází v době, kdy trh s novými primárními veřejnými nabídkami akcií upadá.
- Nezisková organizace NOYB předložila rakouskému úřadu na ochranu osobních údajů stížnost na rozhodnutí americké společnosti Meta Platforms spustit v Evropě placené verze sociálních sítí Facebook a Instagram bez zobrazování reklam. Organizace v úterním sdělení tvrdí, že uživatelé tak musejí platit, aby si zachovali své "základní právo na ochranu údajů".
- Bývalý šéf kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao, který minulý týden přiznal vinu za porušování amerických zákonů proti praní špinavých peněz, musí prozatím zůstat ve Spojených státech. Podle agentury Reuters o tom rozhodl federální soudce.
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v září meziměsíčně vzrostl o 0,2 % (srpen: +0,3 %, revidováno z +0,4 %), meziročně se zvýšil o 3,9 % (odhad: +4 %, srpen: +2,1 %, revidováno z +2,2 %).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí od FHFA v září meziměsíčně vzrostl o 0,6 % (odhad: +0,4 %, srpen: +0,7 %, revidováno z 0,6 %), meziročně se zvýšil o 6,1 % (srpen: +5,8 %, revidováno z +5,6 %).
- Index spotřebitelské důvěry v USA od Conference Board v listopadu stoupl na 102 bodů (odhad: 101 bodů, říjen: 99,1 bodu, revidováno ze 102,6 bodu).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v listopadu klesl na -5 bodů (odhad: 1 bod, říjen: 3 body).
Zdroj: ČTK, CNBC