Cena uranu se vrátila na 16leté maximum
Ceny uranu se odrazily na 106 dolarů za libru, čímž se vyrovnaly 16letému maximu z poloviny ledna letošního roku, protože se na trh vrátily obavy z (ne)dostatečného objemu dodávek. Kazašská státní společnost Kazatomprom, největší světový producent uranu, snížila svůj výhled produkce uranu v roce 2024 o 13 % kvůli problémům s dodávkami kyseliny sírové a vývojem vrtného pole. Zároveň uvedla, že tyto problémy ohrožují i produkci v roce 2025.
Výše uvedené se přidalo k zářijovému snížení výhledu kanadské společnosti Cameco kvůli problémům v klíčových dolech a nejistotě ohledně produkce francouzské společnosti Orano v důsledku vojenského převratu v Nigeru.
Býčí poptávka také nadále podporovala růst ceny této komodity, protože ambiciózní dekarbonizační cíle přiměly USA a dalších 20 zemí k oznámení, že do roku 2050 ztrojnásobí svůj jaderný výkon. Velké sázky na jadernou energii vede také Čína, která staví 22 z 58 světových reaktorů. Rovněž Japonsko znovu zahájilo projekty na zvýšení výroby jaderné energie.
Současné jaderné elektrárny využívají jako palivo právě převážně obohacený uran (což je přírodní uran). Podle odhadů geologů a OECD vydrží známé a předpokládané zásoby uranu nejméně na 270 let.
Zdroj: Trading Economics