Evropské akciové indexy se v pátek ani za celý uplynulý týden na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo smíšeně a na směru se hlavní indexy neshodly ani v týdenním horizontu. Investoři jsou nyní citliví na spekulace o dalším vývoji měnových politik velkých centrálních bank. V závěru týdne se nedařilo technologickému odvětví a sektoru cestování a volnočasových aktivit.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,03 % na 509,64 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,34 % na 8 151,92 bodu, zatímco britský FTSE 100 se zvýšil o 0,61 % na 7 930,92 bodu a německý DAX zpevnil o 0,15 % na 18 205,94 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 v závěru týdne výrazně zlevnily akcie společností Dino Polska (-10,89 %), Grifols (-6,03 %) nebo Kering (-3,57 %). V plusu naopak skončily cenné papíry firem Siemens Energy (+4,23 %), Nemetschek (+3,45 %) či LEG Immobilien (+3,42 %).
Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 přidal 0,96 %, FTSE 100 se zvýšil o 2,63 % a DAX zpevnil o 1,50 %, zatímco CAC 40 klesl o 0,15 %. STOXX Europe 600 v týdenním horizontu zpevnil už podeváté v řadě, což je jeho nejdelší růstová série za téměř 12 let.
"V Evropě se objevují signály ekonomického oživení v druhé polovině roku, což vysvětluje část optimismu, ale růst akciových trhů byl a stále je koncentrovaný, což je nezdravé," uvedl Gilles Guibout z Axa Investment.
Zhruba 40 až 50 % zisků evropských akcií se letos soustředí na několik velkých firem. Jsou mezi nimi nizozemská polovodičová firma ASML, německá softwarová společnost SAP, francouzský výrobce luxusního zboží LVMH a dánská farmaceutická firma Novo Nordisk. Ve Švýcarsku v pátek při svém burzovním debutu prudce vzrostly akcie firmy Galderma Group, která vyrábí produkty pro péči o pleť.
Evropské akciové trhy také mají nakročeno k druhému čtvrtletnímu růstu. Pomáhá jim naděje na uvolněnější měnovou politiku, kterou podpořila britská centrální banka signálem, že snížení sazeb je ve hře, a nečekané snížení sazeb švýcarskou centrální bankou.
K optimistické náladě v pátek přispěla i šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Ta vedoucím představitelům Evropské unie sdělila, že inflace v eurozóně bude nadále klesat a hospodářský růst začne letos zrychlovat.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Ruská centrální banka v pátek podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 16 procentech. V tiskové zprávě uvedla, že inflační tlaky v Rusku sice postupně polevují, ale zůstávají zvýšené, protože kapacity k rozšiřování produkce zboží a služeb stále zaostávají za domácí poptávkou.
- Britský antimonopolní úřad CMA se obává, že plánované spojení britských telekomunikačních aktivit společností Vodafone a Hutchison by mohlo pro zákazníky znamenat vyšší ceny a horší kvalitu služeb. Úřad to uvedl v páteční tiskové zprávě. Dodal, že pokud firmy nenavrhnou opatření, která by jeho obavy rozptýlila, podrobí transakci v hodnotě 19 miliard dolarů hloubkové prověrce.
- Podnikatelská nálada v Německu se v březnu citelně zlepšila. Firmy lépe hodnotí současnou situaci a také budoucí očekávání jsou méně pesimistická, ačkoli k optimismu mají ještě daleko. V pátek to ve své zprávě uvedl mnichovský hospodářský institut Ifo. Index, který Ifo každý měsíc sestavuje, se tento měsíc dostal na 87,8 bodu z únorových 85,7 bodu.
- Německým politikům se nelíbí, že fotbalová reprezentace od roku 2027 nebude hrát v dresech vyráběných domácí firmou Adidas. Rozhodnutí Německého fotbalového svazu (DFB) dát přednost americkému výrobci sportovní módy Nike považují za nevlastenecké, napsal v pátek deník Die Welt na svých internetových stránkách.
- Ukrajina doufá, že v červnu podepíše smlouvu o nákupu dvou jaderných reaktorů od Bulharska. Chce tím kompenzovat ztrátu Záporožské jaderné elektrárny, kterou nyní okupuje Rusko. Agentuře Reuters to řekl šéf ukrajinského státního energetického podniku Enerhoatom Petro Kotin.
- Ruský arbitrážní soud v Permském kraji plně vyhověl žalobě prokuratury, která požadovala zabavit 10,55 % akcí Solikamského magnéziového závodu (SMZ) patřících přibližně dvěma tisícovkám menšinových akcionářů, oznámila v pátek agentura Interfax s odvoláním na rozhodnutí soudu. Něco takového se stalo v ruských moderních dějinách poprvé, podotkl server Meduza. Nad podobným precedentem vyjádřila znepokojení šéfka ruské centrální banky.
- Německo: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 5,9 % (odhad: -7,4 %, prosinec: -7 %, revidováno z -8,5 %) a meziměsíčně stagnoval (odhad: -0,3 %, prosinec: -1 %, revidováno z -1,1 %).
- Spojené království: Index spotřebitelské důvěry od GfK v březnu zůstal na -21 bodech (odhad: -19 bodů, leden: -21 bodů).
- Spojené království: Maloobchodní tržby v únoru meziročně klesly o 0,4 % (odhad: -0,7 %, leden: +0,5 %, revidováno z +0,7 %) a meziměsíčně stagnovaly (odhad: -0,3 %, leden: +3,6 %, revidováno z +3,4 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Míra inflace v Evropské unii v únoru klesla na 2,8 % z lednových 3,1 %. V pondělí to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice inflace klesla pod unijní průměr, z lednové hodnoty 2,7 % se dostala na 2,2 %. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu. V zemích eurozóny inflace v únoru klesla o dvě desetiny procentního bodu na 2,6 %. Meziměsíčně se ceny v eurozóně i v celé EU zvýšily shodně o 0,6 %.
- Největší polský internetový prodejce Allegro po vstupu na český trh expanduje také na Slovensku. Na svém webu tam nabídne mimo jiné i zboží od tisíců českých obchodníků, informoval v pondělí podnik v tiskové zprávě. Firma už minulý týden oznámila, že rychlým tempem zvyšuje počet zákazníků v České republice, kde koupila internetovou společnost Mall Group s jejím e-shopem Mall.cz a další weby.
- Americký výrobce chytrých telefonů Apple se ohrazuje proti kritice, že neudělal dost pro zpřístupnění svého uzavřeného ekosystému. Nová pravidla Evropské unie známá jako Nařízení o digitálních trzích (DMA), která mu to nařizují, prý dodržuje. Na celodenním slyšení pořádaném Evropskou komisí to v pondělí podle agentury Reuters řekl právník společnosti Apple Kyle Andeer.
- Eurozóna: Obchodní bilance za leden podle sezónně očištěných dat vykázala přebytek 28,1 miliardy eur (prosinec: +14,3 miliardy eur, revidováno z 13 miliard eur).
- Evropský výrobce letadel Airbus ukončil jednání o převzetí kybernetické divize BDS francouzské společnosti Atos. Bez dalších podrobností to oznámil v úterní tiskové zprávě. O jinou část Atosu měl ještě donedávna zájem český podnikatel Daniel Křetínský, nakonec se ale s Atosem také nedohodli.
- Švýcarská centrální banka chce prosadit změny, které by spočívaly ve zpřísnění pravidel regulace kapitálu bank. Uvedla to v úterý ve výroční zprávě za loňský rok. Záměr zdůvodňuje ságou kolem druhé největší švýcarské banky Credit Suisse, která se loni dostala do tak vážných problémů, že ji po dohodě s vládou a dalšími státními institucemi musela převzít konkurenční UBS, jinak by ji zřejmě čekal bankrot.
- Britský výrobce potravin a spotřebního zboží Unilever oddělí své podnikání se zmrzlinou do samostatného podniku. Změna se dotkne také značek Ben & Jerry's a Magnum. Unilever také spustí další úsporný program a zruší 7 500 pracovních míst ze stávajících zhruba 127 000. Podnik to oznámil v úterním sdělení. Akcie společnosti v reakci na zprávu vzrostly o více než 5 %. Na odštěpení začne firma pracovat ihned. Hotova by s tím chtěla být do konce příštího roku.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu zlepšila výrazně více, než se čekalo. Hodnocení současných podmínek ale zůstalo téměř beze změny. V úterý to uvedl institut ZEW, jehož index důvěry stoupl na 31,7 bodu z únorových 19,9 bodu. Optimismus oslovených účastníků ankety podle institutu plyne z očekávání, že Evropská centrální banka začne snižovat úrokové sazby, a ze zlepšování stavu čínské ekonomiky. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že index stoupne na 20,5 bodu. Index hodnotící současnou hospodářskou situaci se zvýšil o 1,2 bodu na -80,5 bodu.
- Eurozóna: Index ekonomické nálady ZEW v březnu vzrostl na 33,5 bodu (odhad: 28 bodů, únor: 25 bodů).
- Spojené státy tlačí na rakouskou Raiffeisen Bank International (RBI), aby upustila od plánu koupit za 1,5 miliardy eur podíl sankcionovaného ruského oligarchy Olega Děripasky v rakouské stavební firmě Strabag. S odvoláním na informované zdroje to ve středu napsala agentura Reuters. Intervence Washingtonu podle ní tuto největší západní transakci v Rusku od počátku války na Ukrajině patrně zmaří.
- Bankovní rada České národní banky ve středu snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,75 %. Sazba klesla potřetí v řadě, na prosincovém jednání ji ČNB snížila o čtvrt procentního bodu ze 7,00 % a na únorovém o půl procentního bodu na 6,25 %. Dva ze sedmi členů bankovní rady na březnovém jednání prosazovali výraznější snížení základní sazby.
- Německé podniky oceňují Evropskou unii kvůli politické stabilitě či přístupu na evropské trhy. Považují však unii za příliš byrokratickou a domnívají se, že je zapotřebí urychleně podniknout kroky na podporu její konkurenceschopnosti. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnila Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK).
- Akcie francouzské společnosti na prodej luxusních doplňků Kering ve středu dopoledne na burze v Paříži oslabily až o 15 procent, což je nejvíce za dobu existence firmy. Reagovaly tak na úterní oznámení, v němž Kering varuje před citelným poklesem tržeb v prvním čtvrtletí, zejména kvůli útlumu v Asii a Tichomoří, tedy v regionu, který zahrnuje i důležitý čínský trh. Největší propad tam očekává italská značka Gucci, která je součástí skupiny Kering.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v únoru zpomalil na 3,4 procenta z lednových čtyř procent. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň od září 2021, oznámil ve středu britský statistický úřad. Pokles inflace byl o desetinu procentního bodu výraznější, než předpovídali analytici v anketě agentury Reuters. Údaje podporují očekávání, že britská centrální banka v letošním roce zahájí snižování úrokových sazeb.
- Obchodní třenice mezi Evropou a Čínou budou pravděpodobně eskalovat, zejména kvůli rostoucí schopnosti čínského průmyslu dosahovat nižších výrobních nákladů ve strategických odvětvích. Uvedl to prezident Obchodní komory Evropské unie v Číně Jens Eskelund.
- Francouzský antimonopolní úřad vyměřil americké internetové společnosti Google pokutu 250 milionů eur kvůli pochybením v oblasti duševního vlastnictví ve vztazích s vydavateli. Úřad o tom ve středu informoval v tiskové zprávě. Společnost Google se podle zprávy v rámci snahy o urovnání sporu zavázala, že nebude zjištění úřadu zpochybňovat, a navrhla řadu nápravných opatření.
- Německo: Index výrobních cen v únoru meziročně klesl o 4,1 % (odhad: -3,8 %, leden: -4,4 %) a meziměsíčně se snížil o 0,4 % (odhad: -0,1 %, leden: +0,2 %).
- Eurozóna: Stavební výroba v lednu meziročně vzrostla o 0,8 % (prosinec: +1,9 %).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od DCLG v lednu meziročně klesl o 0,6 % (odhad: -0,7 %, prosinec: -2,2 %, revidováno z -1,4 %).
- Britská centrální banka podle očekávání na březnovém měnověpolitickém jednání ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 %, maximu za 15 let. Banka se prostřednictvím vysokých úroků snaží dostat pod kontrolu inflaci. Osm z devíti členů měnového výboru hlasovalo pro zachování sazby, jeden se vyslovil pro její snížení o čtvrt procentního bodu. Guvernér Bank of England Andrew Bailey nicméně signalizoval blížící se snížení sazeb.
- Švýcarská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,50 %. Oznámila to v tiskové zprávě. Stala se tak první velkou centrální bankou, která zmírnila zpřísněnou měnovou politiku zavedenou ve snaze omezit inflaci. Švýcarský frank na rozhodnutí banky zareagoval výrazným poklesem, vůči euru sestoupil na osmiměsíční minimum.
- Letecká společnost Japan Airlines (JAL) koupí celkem 42 letadel od evropského výrobce Airbus a jeho amerického konkurenta Boeing. Aerolinky o tom ve čtvrtek informovaly v tiskové zprávě. Pro Airbus to znamená zlomový okamžik, protože japonský podnik dosud dával přednost výhradně strojům firmy Boeing. Hodnotu objednávky JAL nezveřejnil. Korean Air objedná 33 letadel Airbus v hodnotě 13,7 miliardy dolarů, napsala firma v tiskové zprávě.
- Kosmetická společnost Douglas vstoupila ve čtvrtek na frankfurtskou burzu. Celkově bylo investorům nabídnuto 34,19 milionu akcií. V rámci IPO byla stanovena emisní cena akcií na 26 eur za kus, tedy na dolní hranici pásma 26 až 30 eur. To ohodnocuje společnost na 2,6 miliardy eur.
- Turecká centrální banka překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o pět procentních bodů na 50 %. Krok zdůvodnila tím, že únorová inflace byla vyšší, než se odhadovalo, když meziročně dosáhla téměř 70 %. Banka to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Analytici očekávali, že výbor pro měnovou politiku sazby ponechá beze změny, stejně jako v předchozích dvou měsících.
- Eurozóna: Běžný účet v lednu skončil přebytkem 39,35 miliardy EUR (prosinec: +31,95 miliardy EUR).
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
