Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, od začátku roku index STOXX Europe 600 přidává přes sedm procent
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. V plusu jsou hlavní indexy také za týden i celý měsíc a rostou i v horizontu od začátku roku. Letošní první čtvrtletí bylo pro evropské akcie nejlepším kvartálem za poslední rok. V pátek a v pondělí zůstanou trhy na starém kontinentu kvůli velikonočním svátkům zavřené.
Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek zpevnil o 0,18 % na 512,67 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,26 % na 7 952,62 bodu, německý DAX se zvýšil o 0,08 % na 18 492,49 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,01 % na 8 205,81 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností JD Sports Fashion (+15,65 %), Bank of Ireland Group (+4,60 %) nebo KGHM Polska Miedz (+4,10 %). V minusu naopak skončily cenné papíry firem InPost (-4,22 %), Volvo (-3,28 %) či Carl Zeiss Meditec (-3,02 %). Propad zaznamenaly akcie francouzského maloobchodního řetězce Casino (-63,42 %) poté, co firma oznámila, že dokončila finanční restrukturalizaci a kontrolu nad ní přebírá nový tým, který vyšel z konsorcia firem kolem českého miliardáře Daniela Křetínského.
Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 přidal 0,59 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,27 %, DAX posílil o 1,57 % a CAC 40 si připsal 0,66 %.
V březnu STOXX přidal 3,65 %, FTSE 100 se zvýšil o 4,23 %, DAX posílil o 4,61 % a CAC 40 zpevnil o 3,51 %.
Od začátku roku pak STOXX Europe 600 zpevňuje o 7,03 %, FTSE 100 přidává 2,84 %, DAX roste o 10,39 % a CAC 40 posiluje o 8,78 %. Akciím pomáhá optimismus ohledně blížícího se snížení úrokových sazeb a růst technologických akcií, který pohání nadšení pro umělou inteligenci (AI).
"Na začátku roku se investoři soustředili na několik málo akcií, ale teď se jejich zájem rozšiřuje," řekla analytička Nadège Dufosséová ze společnosti Candriam. Dodala, že cykličtějším sektorům, jako jsou průmysl a bankovnictví, se dařilo lépe, než se čekalo. Důvodem je podle ní fakt, že investoři se méně obávají recese a jsou přesvědčeni, že centrální banky letos změní směr měnové politiky.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Česká ekonomika v loňském roce klesla o 0,2 procenta, zpřesnil Český statistický úřad svůj dřívější odhad, podle kterého se hrubý domácí produkt loni snížil o 0,4 procenta. Lepší než v odhadu z počátku března jsou také údaje za loňské čtvrté čtvrtletí. Česká ekonomika se v něm meziročně zvýšila o 0,2 procenta a mezičtvrtletně stoupla o 0,4 procenta.
- Fúze a akvizice ve světě se v prvním čtvrtletí po nevýrazném výkonu v loňském roce zotavily, zejména díky návratu velkých dohod. Celková hodnota fúzí a akvizic vzrostla o 30 procent zhruba na 755,1 miliardy USD. Počet transakcí s hodnotou vyšší než deset miliard dolarů pak vzrostl na 14, zatímco ve stejném období loni jich bylo pět. S odvoláním na nejnovější údaje společnosti Dealogic to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters.
- Počet lidí bez práce v Německu v březnu klesl o 45 000 na 2,77 milionu, míra nezaměstnanosti se pak snížila o desetinu procentního bodu na šest procent. Ve čtvrtek to v předběžné zprávě oznámil Spolkový úřad práce, podle kterého je počet nezaměstnaných meziročně o 176 000 vyšší.
- Německé aerolinky Lufthansa a odbory Verdi se dohodly na postupném zvýšení mezd pozemního personálu o 12,5 % do konce nadcházejícího roku. Zaměstnancům s nižšími příjmy se mzdy podle Verdi zvýší dokonce až o 18 %. Odborová organizace dnes dohodu s Lufthansou označila za historický úspěch.
- Spojené království: HDP v čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl v souladu s odhady o 0,2 % (říjen: -0,1 %, revidováno z +0,3 %) a mezičtvrtletně se snížil o 0,3 %.
- Německo: Maloobchodní tržby v únoru meziročně klesly o 2,7 % (odhad: -0,8 %, leden: -1,2 %, revidováno z -1,4 %), meziměsíčně se snížily o 1,9 % (odhad: +0,3 %, leden: -0,3 %, revidováno z -0,4 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Nejpozději do čtvrtka bude jasné, zda se německé letecké společnosti Lufthansa a odborům Verdi podaří vyřešit spor o lepší pracovní a mzdové podmínky pozemního personálu. Pokud v pondělí započatá jednání ztroskotají, hrozí další stávka, a to již o Velikonocích. Členové odborů nyní hlasují, zda stávka může být časově neomezená.
- Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson plánuje zrušit ve Švédsku zhruba 1 200 pracovních míst. To podle agentury AFP odpovídá téměř devíti procentům jeho celkové pracovní síly v této zemi. Ericsson o plánech na propouštění ve Švédsku informoval v pondělní tiskové zprávě. Upozornil, že v letošním roce počítá s obtížnými podmínkami na trhu s mobilními sítěmi.
- Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk převezme za 1,03 miliardy eur německou biofarmaceutickou firmu Cardior Pharmaceuticals. Firma, která se díky svému přípravku na hubnutí Wegowy zařadila mezi nejhodnotnější na světě, tak zvýší svou nabídku přípravků na kardiovaskulární onemocnění. Akvizice je v souladu s cílem firmy rozšířit současné zaměření na léčbu cukrovky a hubnutí, uvedl v pondělí dánský podnik.
- Evropská komise zahájila první vyšetřování amerických technologických společností Apple, Google a Meta Platforms v souvislosti s možným porušováním Nařízení o digitálních trzích (DMA). Komise to v pondělí uvedla v tiskové zprávě. Nařízení začalo v plném rozsahu platit tento měsíc. Porušení pravidel může vést k velmi vysokým pokutám, které v krajním případě mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu. Meta, Apple i Google své kroky obhajují s tím, že pravidla zavedená v nařízení DMA dodržují.
- Švédská společnost Northvolt v pondělí na severu Německa zahájila stavbu závodu na výrobu baterií pro elektromobily. Továrna bude stát u města Heide ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko a podnik má v plánu tam ročně vyrobit baterie pro milion vozů. Akce se zúčastnil německý kancléř Olaf Scholz. Šéf Northvoltu Peter Carlsson řekl, že přechod na elektrický pohon je nevyhnutelný trend. V lednu Evropská komise schválila státní podporu projektu, uvedla agentura Reuters.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom vypravila první zásilku zkapalněného zemního plynu (LNG) z nakládkového místa Portovaja na pobřeží Baltského moře do Španělska. S odkazem na záznamy společnosti LSEG o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Na rozdíl od některých jiných energetických surovin původem z Ruska, jako je třeba ropa, se na LNG nevztahují západní sankce.
- Chudoba je v Německu s více než 84 miliony obyvatel stále vysoce rozšířená, potýká se s ní 16,8 % populace. V úterý to na tiskové konferenci v Berlíně prohlásil Ulrich Schneider, který je šéfem uskupení Deutscher Paritätischer Gesamtverband sdružující tisíce německých sociálních organizací. Zpráva uskupení vychází z dat k roku 2022. Schneider vyzval vládu spolkového kancléře Olafa Scholze, aby důsledněji s chudobou bojovala, mimo jiné zvýšením minimální mzdy ze současných 12,41 eura na 15 eur a posílením finanční podpory dětí.
- Maďarská centrální banka v úterý podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 8,25 %. Uvedla to v úterní tiskové zprávě. Je to už pošesté za sebou, kdy banka základní sazbu snížila, a to díky tomu, že se dál rychle zmírňuje inflace.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom získala přibližně za jednu miliardu dolarů podíl 27,5 % v ruském producentovi zkapalněného zemního plynu (LNG) Sakhalin Energy. S odvoláním na vládní nařízení o tom v úterý informovala agentura Reuters. Vláda zároveň bez vysvětlení oficiálně zrušila své rok staré nařízení o prodeji podílu konkurenční společnosti Novatek.
- Německo: Index spotřebitelské důvěry od GfK pro duben vzrostl na -27,4 bodu (odhad: -27,8 bodu, březen: -28,8 bodu, revidováno z -29 bodů).
- Německo v letošním roce vykáže růst hrubého domácího produktu jen o 0,1 %. Ve společné analýze to uvádí pět předních německých hospodářských institutů, které ještě loni na podzim předpovídaly na letošek růst ekonomiky o 1,3 %. Instituty označily německé hospodářství za chřadnoucí a dodávají, že rozvoj komplikují jak růstové, tak i strukturální problémy.
- Sankcionovaný ruský oligarcha Oleg Děripaska převádí svůj podíl v rakouské stavební společnosti Strabag. Firma ve středu oznámila, že společnost MKAO Rasperia Trading Limited, kterou ovládal Děripaska a která vlastní podíl ve Strabagu, byla prodána ruské společnosti Iliadis. Další podrobnosti nejsou známé a není ani jisté, zda se podíl Strabagu podaří podle dřívějšího plánu získat ruské dceřiné společnosti rakouské Raiffeisen Bank International.
- Německá vysílací společnost ProSiebenSat.1 ve středu vyzvala akcionáře, aby na nadcházející valné hromadě odmítli návrh na rozdělení podniku, jak to navrhuje hlavní akcionář, italská společnost MFE-MediaForEurope. ProSieben o tom ve středu informovala v tiskové zprávě. Druhým největším akcionářem je česká investiční společnost PPF, která navrhuje, aby byl televizní manažer Christoph Mainusch zvolen nezávislým členem dozorčí rady. ProSiebenSat.1 ale nepodporuje ani tento návrh.
- Německé aerolinky Lufthansa a odbory Verdi se dohodly na nových mzdových a pracovních podmínkách pro zhruba 25 000 členů pozemního personálu. Letecká společnost a odbory to oznámily ve středu večer po úspěšném závěru jednání. Německo se tak vyhnulo další rozsáhlé stávce, která by dolehla na stovky tisíc cestujících.
- Index ekonomické nálady v eurozóně sestavovaný Evropskou komisí v březnu vzrostl na 96,3 bodu z únorových 95,5 bodu (revidováno z 95,4 bodu). Index důvěry v průmyslu se zvýšil na -8,8 bodu (únor: -9,4 bodu, revidováno z -9,5 bodu) a index důvěry ve službách vzrostl na 6,3 bodu (únor: 6 bodů). Index spotřebitelské důvěry se podle finálních údajů zvýšil na -14,9 bodu z únorových -15,5 bodu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Švédský oděvní řetězec H&M Group v prvním čtvrtletí svého finančního roku téměř ztrojnásobil provozní zisk na 2,08 miliardy švédských korun (4,6 miliardy Kč), tržby mu ale mírně klesly. Firma, která je druhým největším prodejcem levných oděvů na světě, to ve středu uvedla ve výsledkové zprávě. První čtvrtletí finančního roku 2024 firma uzavřela 29. února.
- Italská státní letecká společnost ITA Airways, která je nástupcem kdysi věhlasných aerolinek Alitalia, loni snížila čistou ztrátu na pět milionů eur ze 486 milionů eur v předchozím roce. Oznámila to ve středu firma. Ve společnosti ITA Airways se nyní snaží získat podíl německý konkurent Lufthansa, transakci však zatím odmítá schválit Evropská komise, která se obává dopadů na hospodářskou soutěž a ceny letenek.
- Majitel obchodů s módními oděvy Reserved a Sinsay zvýšil v loňském finančním roce čistý zisk o 85,5 % na 1,61 miliardy zlotých (9,45 miliardy Kč). Polská společnost LPP, která působí v 39 zemích včetně České republiky, to uvedla ve středečním sdělení. Do tří let plánuje zdvojnásobit počet poboček a zvýšit celkový objem prodeje. LPP v uplynulém finančním roce zvýšila také tržby, ty stouply o 9,3 % na 17,41 miliardy zlotých. Jak zisk, tak tržby byly v souladu s dřívějšími odhady.
Zdroj: CNBC, ČTK