US MARKETZavírá za: 2 h 25 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Podmínky v tuzemském průmyslu se v květnu zhoršily, klesla výroba i nové zakázky

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v květnu zhoršily. Pokles aktivity ale byl druhý nejmírnější od srpna roku 2022. Index nákupních manažerů (PMI) stoupl v květnu na 46,1 bodu z dubnových 44,7 bodu, uvedla v pondělí společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem aktivity v sektoru.

Český zpracovatelský sektor se podle posledních dat S&P Global v květnu stále držel v útlumu a výroba i nové zakázky opět klesly. Tempo snížení produkce a nového obchodu se od dubna ovšem zmírnilo a pomaleji klesly i zaměstnanost a nákupní aktivita. Přes utlumenou poptávku vzrostla důvěra na druhou nejvyšší úroveň za více než dva roky.

"Poptávka je stále problémem a čeští výrobci v květnu nadále pozorovali pokles výroby i nových zakázek. Příliv nového obchodu ztěžovaly pokračující problémy průmyslu v hlavních exportních destinacích včetně Německa i snížená kupní síla zákazníků. Tempo poklesu zakázek se nicméně zmírnilo a bylo nejslabší za více než dva roky," uvedla vedoucí ekonomka v S&P Global Market Intelligence Sian Jonesová.

Tlak na ceny se podle ní snížil z14měsíčního maxima v dubnu a ceny vstupů vzrostly pouze nepatrně. Zátěž zmírnilo nové zlepšení dodavatelských termínů a někde i nabídka slev. Tempo růstu účtovaných cen ale stouplo na nejvyšší úroveň od loňského dubna a riziko inflace zůstává pro Českou národní banku problémem, dodala.

Slabá poptávka po zboží se odrazila na redukci nákupu vstupů. Dodavatelé registrovali zvýšení dostupnosti surovin. Termíny dodávek materiálu se zkrátily, poprvé za tři měsíce a do největší míry v tomto roce. Květnová data ukázala, že finanční zátěž pro české výrobce stoupla čtvrtý měsíc v řadě. Firmy registrovaly růst cen energií, surovin a dodávek, tempo inflace cen vstupů ale oslabilo na minimum od února a celkově bylo jen nepatrné.

Zaměstnanost v české výrobě v polovině druhého čtvrtletí klesla v souladu s trendem, který trvá od října 2022. Tempo snížení bylo vysoké a firmy zmiňovaly propouštění stejně jako nenahrazování odchozích pracovníků. Nižší příjem nových zakázek zároveň firmám umožnil včasné kompletace nedokončených zakázek, a rozpracovanost tak v květnu opět klesla.

"Průmyslový sektor paběrkuje v útlumu už dva roky, což je na tuzemské poměry nevídaně dlouhá doba, a světlo na konci tunelu stále není na dohled. Domácí i evropská poptávka zůstávají přidušené nedávným propadem kupní síly obyvatel, vysokými úrokovými sazbami i neutěšenou situací na klíčových exportních trzích," řekl analytik ve společnosti CYRRUS Vít Hradil. Vedle těchto cyklických faktorů, které zřejmě v dohledné době pominou, se podle něj část evropského průmyslového sektoru potýká se strukturálními obtížemi, když vlivem zvýšených cen energií přichází o globální konkurenceschopnost.

Mírné zlepšení PMI sice na první pohled potěší, avšak stále je to výsledek hluboko pod 50 body, a navíc je dáno jen vírou v pozitivní vývoj v příštím roce, doplnil analytik v Bance Creditas Petr Dufek. Podle něj zatím není vidět žádné zvýšení zakázek, které by signalizovalo brzký obrat v nejbližších měsících. Na průmysl nebude nejspíš možné spoléhat ani v druhém čtvrtletí, dodal.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaIndexy nákupních manažerů (PMI)Průmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa