Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce mírně oslabily, za celý týden skončily v plusu
Akcie ve Spojených státech v pátek uzavřely v červených číslech, když se nedařilo většině společností v technologickém sektoru. Za celý týden ale hlavní indexy posílily. Investoři vyhodnocovali především nejnovější údaje z amerického trhu práce. Ty naznačily, že centrální banka může začít uvolňovat měnovou politiku spíše později. Dolar v pátek posílil.
Index Dow v pátek odepsal 0,22 % na 38 798,99 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,11 % na 5 346,99 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zaznamenal ztrátu 0,23 % na 17 133,13 bodu. Index volatility VIX se snížil o 2,86 % na 12,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o patnáct bazických bodů na 4,434 %. Cena ropy klesla o půl procenta, zlato odepsalo 3,5 % a stříbro zlevnilo o 7 %. Bitcoin během pátku atakoval cenu 72 000 USD, během odpoledne SELČ ale korigoval téměř o 5 % a na konci dne se obchodoval kolem 69 000 USD.
Americká ekonomika v květnu vytvořila asi 272 tisíc pracovních míst po vzniku zhruba 165 tisíc míst v dubnu (revidováno ze 175 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila o desetinu procentního bodu na 4 %. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici v průměru předpokládali, že v květnu vzniklo 185 tisíc pracovních míst, a čekali stagnaci míry nezaměstnanosti na 3,9 %.
Zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech tak ukázala, že největší světová ekonomika vytvořila minulý měsíc mnohem více pracovních míst, než se očekávalo. To naznačuje, že by snížení úrokových sazeb centrální bankou USA mohlo přijít spíše později. Investoři budou příští týden sledovat údaje o inflaci v USA a dvoudenní zasedání měnového výboru centrální banky, které skončí 12. června.
"Nikdo neočekává, že Fed v červnu sníží sazby, ale zda otevře dveře ke snížení již v září, to je velká otázka, kterou si všichni kladou," uvedl stratég Ryan Detrick ze společnosti Carson Group. Dodal, že zářijové snížení je podle něj stále na stole.
Investoři doufali ve slabší údaje o počtu pracovních míst, což by dalo Fedu zelenou ke snížení sazeb koncem tohoto roku. Trh práce ale vykazuje pokračující odolnost a Wall Street si začíná připouštět, že ekonomika je dostatečně silná na to, aby pokračovala v růstu bez pomoci nižších úrokových sazeb.
"Všichni bychom měli být rádi, že máme silnou ekonomiku," řekl v pátek místopředseda představenstva IBM a bývalý ředitel Národní ekonomické rady Gary Cohn pro CNBC. "Nakonec je to všechno o ekonomice, růstu HDP, firemních výsledcích a zdraví spotřebitele. To z dlouhodobého hlediska vždy zvítězí," dodal.
Zpráva o zaměstnanosti přišla den poté, co Evropská centrální banka poprvé od roku 2019 snížila úrokové sazby. To zvýšilo tlak na Fed, aby také potenciálně zmírnil měnovou politiku.
Akcie společnosti NVIDIA (-0,09 %) v pátek mírně korigovaly, ale i tak za celý týden vzrostly o více než 10 %. Ve čtvrtek dosáhly rekordního maxima poté, co ve středu firma poprvé překonala hranici 3 bilionů dolarů v tržní kapitalizaci.
Nedařilo se naopak akciím amerického maloobchodního prodejce videoher GameStop (-39,38 %), které se v pátek zřítily poté, co společnost reportovala čtvrtletní výsledky a také oznámila emisi akcií za více než tři miliardy dolarů.
V rámci celého týdne si z velkých titulů vedle Nvidie nejlépe vedly cenné papíry společností PayPal (+6,84 %), Broadcom (+5,88 %), Meta Platforms (+5,60 %) či Amazon (+4,45 %).
Za celý týden Dow posílil o 0,29 %, S&P 500 zpevnil o 1,32 % a Nasdaq Composite si připsal 2,38 %.
Dolar v závěru týdne posílil
Dolar posílilo právě očekávání, že Fed po nejnovějších statistikách bude se snižováním sazeb dále vyčkávat. Trhy počítají v letošním roce s jedním snížením úroků o čtvrt procentního bodu, a to buď v listopadu nebo v prosinci, uvedla agentura Reuters.
Kolem 22.00 SELČ posiloval dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, o 0,8 % na 104,92 bodu. Euro od dolaru odepisovalo taktéž 0,8 % na 1,0802 USD. Jednotnou evropskou měnu oslabilo čtvrteční snížení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky. K jenu dolar ve stejnou dobu přidával 0,7 % na 156,65 JPY.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v květnu vytvořila asi 272 tisíc pracovních míst po vzniku zhruba 165 tisíc míst v dubnu (revidováno ze 175 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila o desetinu procentního bodu na 4 %. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici v průměru předpokládali, že v květnu vzniklo 185 tisíc pracovních míst, a čekali stagnaci míry nezaměstnanosti na 3,9 %.
- Velkoobchodní zásoby v USA v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 % (flash: +0,2 %, březen: -0,5 %).
Výsledková sezóna
- Americký maloobchodní prodejce videoher GameStop v prvním čtvrtletí snížil ztrátu na 32,3 milionu dolarů z 50,5 milionu USD před rokem. Firma v pátečním sdělení také oznámila nabídku akcií za více než tři miliardy dolarů.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká technologická společnost Microsoft ve Švédsku v příštích dvou letech investuje 33,7 miliardy švédských korun (73 miliard Kč) do rozšíření infrastruktury pro cloudové služby a umělou inteligenci (AI). Pro Microsoft je to zatím největší investice v této skandinávské zemi, uvedla v pondělí agentura Reuters.
- Výrobní PMI v USA v květnu podle finálních dat S&P Global vzrostl na 51,3 bodu (flash: 50,9 bodu, duben: 50 bodů), ukazatel od ISM klesl na 48,7 bodu (odhad: 49,6 bodu, duben: 49,2 bodu).
- Stavební výdaje v USA v dubnu meziměsíčně klesly o 0,1 % (odhad: +0,2 %, březen: -0,2 %).
- Americká společnost Google ze skupiny Alphabet propustí nejméně 100 zaměstnanců z několika týmů své cloudové divize. Informoval o tom zpravodajský server CNBC s odkazem na interní korespondenci. Divize zaměstnává zhruba 54 tisíc lidí a Google má celkem více než 180 tisíc zaměstnanců. Mezi zrušenými jsou pozice v oblasti prodeje, provozu a inženýrství, poradenství a strategie.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla zastaví na pět dní výrobu ve své továrně v Grünheide u Berlína, letos už poněkolikáté. Plánované přerušení zdůvodnil úpravou výroby. V úterý to podle agentury DPA uvedla mluvčí tohoto jediného závodu Tesly v Evropě. Potvrdila tak dřívější informace německého deníku Handelsblatt.
- Průmyslové objednávky v USA v dubnu vzrostly o 0,7 % (odhad: +0,6 %, březen: +0,7 %, revidováno z +1,6 %).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v dubnu 8,059 milionu (odhad: 8,34 milionu, březen: 8,355 milionu, revidováno z 8,488 milionu).
- Poskytovatel specializovaných cloudových služeb CoreWeave plánuje investovat v Evropě dalších 2,2 miliardy USD k uspokojení rostoucí poptávky po infrastruktuře pro umělou inteligenci. Celkové investice firmy v regionu se tak zvýší na 3,5 miliardy USD, uvedla ve středu agentura Reuters.
- Americká společnost Meta Platforms dostala v Itálii pokutu 3,5 milionu eur od antimonopolního úřadu AGCM. Regulátor o tom ve středu informoval v tiskové zprávě. Majitel platforem Facebook, Instagram nebo WhatsApp se podle úřadu provinil nespravedlivými obchodními praktikami, když uživatele včas neinformoval o využívání jejich osobních dat pro komerční účely.
- Firmy NXP Semiconductors a Vanguard International Semiconductor investují v Singapuru 7,8 miliardy USD do společného podniku na výrobu křemíkových destiček pro čipy. Připojily se tak k dalším výrobcům čipů, kteří v Singapuru zřizují továrny s cílem rozšířit si tam výrobní základnu, uvedla ve středu agentura Reuters.
- Japonská automobilka Toyota investuje do rozšíření výroby v americkém státě Alabama 282 milionů dolarů. Postaví nové výrobní linky a vytvoří pracovní místa. S odkazem na sdělení firmy o tom informovala agentura Reuters.
- Americká internetová společnost Google bude muset v Británii čelit žalobě za údajné zneužívání dominantní pozice na trhu s internetovou reklamou. Rozhodl o tom ve středu podle agentury Reuters londýnský odvolací soud pro hospodářskou soutěž. Žaloba po firmě požaduje odškodné až 13,6 miliardy liber jménem vydavatelů, kteří tvrdí, že jim praktiky Googlu způsobily ztráty. Firma obvinění odmítá.
- V americkém soukromém sektoru v květnu vzniklo 152 tisíc pracovních pozic. Analytici čekali 175 tisíc míst po vzniku 188 tisíc pozic v dubnu (revidováno ze 192 tisíc). Oznámila to ve středu organizace ADP. Trh nyní čeká na kompletní páteční data z amerického trhu práce. Analytici předpokládají, že celková míra nezaměstnanosti zůstala v květnu na 3,9 %.
- Kompozitní PMI v květnu podle finálních dat S&P Global 54,5 bodu (flash: 54,4 bodu, duben: 51,3 bodu), PMI pro sektor služeb v souladu s flash údajem 54,8 bodu (duben: 51,3 bodu). Index nákupních manažerů ve službách od ISM v květnu vzrostl na 53,8 bodu (odhad: 50,8 bodu, duben: 49,4 bodu).
- Americký technologický gigant Salesforce otevře 18. června v Londýně centrum umělé inteligence. Centrum je součástí investice ve výši 4 miliard dolarů, kterou se loni společnost zavázala realizovat ve Velké Británii v průběhu pěti let. Salesforce tak sází na Spojené království jako na globální technologické centrum.
- Rakouská organizace NOYB úřadům v deseti státech EU a v Norsku doručila stížnost na americkou společnost Meta Platforms. Sdružení se nelíbí způsob, jakým chce Meta coby provozovatel sítě Facebook používat uživatelská data k trénování umělé inteligence. Chce, aby regulátoři plán zastavili do 26. června, kdy chtěla Meta s novou praktikou začít. NOYB to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Meta na dotaz uvedla, že postupuje v souladu s legislativou a vše dopředu konzultovala s irským regulátorem.
- Američtí regulátoři se chystají zahájit antimonopolní vyšetřování technologických společností Microsoft, OpenAI a NVIDIA, aby prověřili jejich vliv na odvětví umělé inteligence. Informovaly o tom agentura Reuters a další média s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Aktivity společností Microsoft a OpenAI podle zdrojů prozkoumá Federální obchodní komise (FTC), zatímco na aktivity Nvidie se zaměří ministerstvo spravedlnosti.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 1. června vzrostl na 229 tisíc z 221 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 219 tisíc), čekal se výsledek 220 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 25. května stoupl na 1,792 milionu z 1,790 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,791 milionu), čekala se stagnace na 1,790 milionu.
- Produktivita práce v USA mimo zemědělství v prvním čtvrtletí stoupla o 0,2 % (odhad: +0,1 %, 4Q2023: +0,3 %), jednotkové náklady na práci vyskočily o 4 % (odhad: +4,9 %, 4Q2023: +4,7 %).
- Obchodní bilance USA se zbožím za duben vykázala schodek 74,6 miliardy USD (odhad: -76,1 miliardy USD, březen: -68,6 miliardy USD, revidováno z -69,4 miliardy USD).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Hewlett Packard Enterprise v 2QFY2024: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 7,20 miliardy USD (odhad: 6,82 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree v 1QFY2025: Upravený zisk na akcii 1,43 USD (v souladu s odhady), tržby 7,63 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Campbell Soup v 3QFY2024: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 2,37 miliardy USD (odhad: 2,34 miliardy USD).
- Výsledky Brown-Forman v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 964 milionů USD (odhad: 1,046 miliardy USD).
- Výsledky J.M. Smucker v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 2,66 USD (odhad: 2,35 USD), tržby 2,21 miliardy USD (odhad: 2,24 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK