Náklady před stavbou jaderných bloků půjdou na přípravy či objednávku komponent
Náklady před zahájením stavby nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany budou spojené mimo jiné s přípravou staveniště, s přípravou projektu nebo s objednáním komponent s dlouhou dodací lhůtou. Uvedlo to ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve středu řekl, že tyto náklady dosáhnou v letech 2025 až 2029 celkem 80 až 85 miliard korun.
Vyčíslené náklady se podle MPO týkají druhé fáze projektu, tedy do získání stavebního povolení a zahájení výstavby. "Zahrnují zejména přípravu podkladových materiálů a zajištění povolovacích procesů, platby spojené s objednáním komponent s dlouhou dodací lhůtou, inženýring a přípravu projektu, včetně harmonogramu a výkresové dokumentace, přípravu staveniště, personální a další náklady na straně investora a dodavatele," uvedlo ministerstvo.
Zároveň upozornilo, že všechny náklady v této fázi jsou navázány na plnění konkrétních milníků. "Investor nad nimi tedy bude mít kontrolu," uvedlo MPO.
Investorem stavby nových jaderných bloků bude firma Elektrárna Dukovany II, která je dceřinou společností polostátní energetické společnosti ČEZ. Financování stavby by měl zajistit stát formou půjček. Pro jeden jaderný blok už má od Evropské komise schválené podmínky veřejné podpory, u druhého bloku chce o takzvanou notifikaci požádat co nejdříve.
Vláda ve středu rozhodla, že nové jaderné bloky v Česku postaví korejská společnost KHNP, dala jí přednost před francouzskou EdF. Kabinet zároveň rozhodl o stavbě dvou reaktorů v Dukovanech, cena za jeden blok by měla dosáhnout zhruba 200 miliard korun. Stavba by měla začít v roce 2029, první blok by měl začít vyrábět elektřinu v roce 2036. Vláda zároveň bude jednat s KHNP o opci na další dva jaderné bloky v Temelíně.
V současnosti v Dukovanech fungují čtyři jaderné bloky, z nichž má každý výkon 510 megawattů. Každý z nových reaktorů, které nabízí KHNP, by měl mít výkon 1 050 MW.
Zdroj: ČTK
Aktuality

