US MARKETZavírá za: 1 h 49 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Podmínky v českém průmyslu se v červenci zhoršily nejprudším tempem od ledna

Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červenci opět zhoršily, a to rovnou nejprudším tempem od ledna. Aktuální oslabování sektoru trvá 26 měsíců. Index nákupních manažerů (PMI) klesl v červenci na 43,8 bodu z červnových 45,3 bodu, uvedla ve čtvrtek společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

České zpracovatelské firmy v červenci dál registrovaly útlum provozních podmínek. Výkon sektoru zatížil ostřejší pokles výroby i nových zakázek, úroveň produkce klesla nejvyšším tempem od listopadu 2022. Firmy opět snížily nákup vstupů i zaměstnanost a podnikatelská důvěra oslabila. Rostoucí ceny námořní přepravy a vyšší náklady na suroviny vedly k rychlejšímu zvýšení provozních výdajů. Tempo inflace nákladů bylo nejprudší od ledna 2023.

"Klesající trend v českém zpracovatelském sektoru v prvním měsíci druhého pololetí roku pokračoval. Zdraví sektoru tížily prudší poklesy výroby a nových zakázek, přičemž poptávka z klíčových odvětví a od exportních partnerů slábla," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.

Vyšší ceny námořní přepravy zčásti vedly ke zvýšení cen vstupů a firmy se snažily růst nákladů absorbovat, ceny výstupu se však podle ní v průběhu měsíce v podstatě nezměnily. Oslabená důvěra v blízkou budoucnost vedla k další výrazné redukci počtu pracujících. Podnikatelé sice nadále předpokládají, že výroba v příštím roce vzroste, jejich důvěra ale byla nejnižší od února, dodala.

K celkovému poklesu objemů zakázek během července přispěl i ostřejší pokles nového exportu. Jeho tempo bylo nejvyšší za tři měsíce a firmy se zmiňovaly o pokračujícím útlumu zájmu klíčových zahraničních partnerů včetně Německa a Francie.

Prudší nárůst finanční zátěže nicméně nevedl na začátku třetího čtvrtletí ke zvýšení prodejních cen. Ty po třech měsících inflace víceméně stagnovaly. Firmy se často zmiňovaly o tom, že kvůli konkurenci a slabé poptávce nabízely slevy nebo ceny držely, aby přilákaly nové zakázky.

Nákup vstupů klesl vzhledem k dalšímu snížení nových zakázek do největší míry v tomto roce. Úsporná opatření a využití stávajících zásob k naplnění zakázek pak vedly k nepatrnému snížení objemů skladů vstupních zásob i hotových výrobků.

Index jen potvrzuje skutečnost, že český průmysl zůstává ve výrazném útlumu a světlo na konci tunelu se stále nerýsuje, řekl analytik ve společnosti CYRRUS Vít Hradil. Po slabém prvním pololetí tak jej podle něj čeká podobně chatrný zbytek roku a za celý letošní rok pravděpodobně vykáže mírný pokles, v nejoptimističtějším scénáři pak stagnaci.

Pokud se nerozjede německý export a investice, bude se český průmysl držet při zemi, doplnil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Od průmyslu tedy ani ve třetím čtvrtletí letošního roku podle něj žádnou vzpruhu česká ekonomika čekat nemůže. Z pohledu měnové politiky průzkum naznačuje, že Česká národní banka má i nadále prostor pro pozvolné snižování úrokových sazeb, podotkl analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaIndexy nákupních manažerů (PMI)Průmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa