US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,43 %
NASDAQ-0,16 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ-1,54 %
KB+0,00 %
Erste-0,31 %

Analytik: Síkelovo portfolio v Evropské komisi je objemem peněz významné

Portfolio, které získal ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) v Evropské komisi, je objemem peněz významné, ale zájmy Česka v EU bude odrážet jen nepřímo. Uvedl to analytik z UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle analytika ze skupiny Natland Petra Bartoně může být z dosavadních českých portfolií nejsilnější. Síkela má mít na starost dohled nad evropskou mezinárodní spoluprací a rozvojovou politikou.

Redakce IW
Redakce IW
17. 9. 2024 | 13:53
Česká republika

"Síkela dostal v Evropské komisi portfolio, které je důležitější pro EU jako celek než partikulárně pro Česko. Objemem financí jde nepochybně o významné portfolio, ovšem zájmy Česka se v souvisejících politikách EU mohou odrážet nanejvýš nepřímo," uvedl Sobíšek. Výhodou tohoto portfolia pro Síkelu může být, že bude při své práci do určité míry odstíněn od každodenních problémů domácí politiky. Zda získá svou prací prestiž jak sobě, tak Česku, se podle něj uvidí za několik let.

"Co se prestiže týče, je to asi nejméně prestižní portfolio z těch, o kterých se zatím pro Síkelu hovořilo. To ale spíše vypovídá o tom, že se doposud hovořilo o ekonomicky velmi silných komisařstvích, naprosto nebývalých co do dosavadních zkušeností českých komisařů," upozornil Bartoň. Z dosavadních českých portfolií může podle něj jít o zatím nejsilnější a nejprestižnější portfolio.

I když komisař formálně nesmí nijak zvýhodňovat svou zemi původu, neformální výhody většinou ve skutečnosti pro vysílající zemi plynou, a podle Bartoně to tak bude i tentokrát. Nakonec to může být pro českou ekonomiku důležitý chybějící střípek. "Česká ekonomika je z větších zemí nejvíce závislá na EU. Úpadek hospodářského růstu ve zbytku EU se tak negativně podepisuje i na jejím 'nerůstu'. Pro snížení budoucích rizik je důležité, aby česká ekonomika diverzifikovala svůj obchod i mimo EU. A zrovna toto portfolio nám možná nakonec může k růstu dopomoci nejvíce," vysvětlil.

Analytik z Trinity Bank Lukáš Kovanda míní, že vyjednání slabého portfolia v nové Evropské komisi pro českého kandidáta může být pro ČR ztrátové. Vychází z odborného ekonomického výzkumu, podle kterého slabé portfolio Česku způsobí značnou finanční ztrátu, a to až 48 miliard ročně. "Je zarážející, že politici obsazení postu podceňují," dodal.

Síkela získává portfolio, kterému se dosud věnovala Finka Jutta Urpilainenová. Spadá pod něj největší generální ředitelství, které zaměstnává 3 000 lidí. Má mít na starost dohled nad evropskou mezinárodní spoluprací a rozvojovou politikou či podporu koordinace mezi unií a jejími členskými státy v oblasti rozvojové spolupráce.

Zdroj: ČTK

Česká republikaEvropská uniePolitika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná