Počet dolarových stomilionářů vzrostl za deset let o 54 %, nejvíce v Číně a v USA
Klub superbohatých lidí ve světě se za posledních deset let citelně rozrostl. Hlavní podíl na tom mají Čína a pak Spojené státy, vyplývá ze zprávy společností New World Wealth a Henley & Partners. Celkový počet lidí, kteří mají investovatelný majetek nejméně za 100 milionů USD, označovaných jako stomilionáři, za deset let vzrostl celosvětově o 54 % na 29 350.
"Amerika a Čína zažívají něco, co lze označit za boom dolarových stomilionářů, a výrazně překonávají evropské protějšky," řekl generální ředitel Henley & Partners Juerg Steffen.
Nejvýraznější růst zaznamenala Čína, kde počet stomilionářů za deset let stoupl o 108 %. Ve Spojených státech se počet těchto mimořádně bohatých lidí zvýšil o 81 %.
V Číně byl z velké části růst způsoben příchodem podnikatelů v technologiích a v průmyslu. V současné době v zemi žije 2 350 dolarových stomilionářů. Čínská ekonomika však v posledních letech stagnuje, brzdí jí problémy v realitním sektoru, přetrvávající vysoká nezaměstnanost a slabá domácí spotřeba. Nejvíce stomilionářů se objevilo v letech 2013 až 2020, od roku 2020 jejich počet vzrostl jen o 10 %, řekl serveru zpravodajské televize CNBC analytik z New World Wealth Andrew Amoils. Od současnosti do roku 2040 však Amoils v Číně nadále očekává vysoký růst počtu stomilionářů, a to o 80 až 100 %.
Nicméně počty těchto mimořádně bohatých lidí ve Spojených státech a v Číně by do roku 2040 měly růst rychleji, než bude světový průměr. Ten by se měl pohybovat kolem 75 %. Řada měst v Asii a na Blízkém východě by mohla zažít růst počtu mimořádně bohatých lidí o 150 %. Jsou mezi nimi Tchaj-pej, Dubaj, Abú Zabí či Béngalúru. Naopak v zavedenějších centrech, jako jsou Curych, Chicago, Moskva a Madrid, se očekává růst počtu superbohatých o méně než 50 %.
Slabý růst v Evropě je způsoben pomalou expanzí na důležitých trzích, jako je Německo, Francie a Británie, dodal Steffen. Zatímco větší rozvinuté evropské země zaostávají, menší země jako Monako, Malta a Černá Hora nebo Polsko zaznamenaly růst počtu stomilionářů o 75 a více procent.
Investovatelný majetek zahrnuje prostředky jako peníze v hotovosti, akcie, dluhopisy, fondy a další finanční majetek, jenž není vázán ve fyzických aktivech, jejichž okamžité použití by bylo komplikovanější. Investovatelný majetek nezahrnuje aktiva, jako jsou nemovitosti pro osobní využití, sběratelské předměty či osobní majetek, ale také třeba podnikání, jehož převod na likvidní prostředky by vyžadoval větší čas a úsilí.
Zdroj: ČTK