Evropské akcie v pátek zpevnily, index STOXX Europe 600 stanovil nová maxima
Evropské akcie se v pátek dostaly na nový rekord. Dařilo se cenným papírům výrobců luxusního zboží, kteří těžili z oznámení, že francouzský koncern LVMH investoval do italského výrobce luxusních péřových bund Moncler. Pozitivní vliv měla částečně také opatření čínských úřadů na podporu ekonomiky. V plusu skončily hlavní indexy také v týdenním horizontu.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek přidal 0,47 % na nové zavírací maximum 528,08 bodu a během dne se vyšplhal až na absolutní rekord 528,68 bodu. Britský FTSE 100 se zvýšil o 0,43 % na 8 320,76 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,22 % na 19 473,63 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,64 % na 7 791,79 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo akciím společností Carl Zeiss Meditec (+7,51 %), Burberry Group (+6,96 %) nebo Valeo (+6,75 %). Pod nulou naopak skončily cenné papíry firem Novo Nordisk (-4,59 %), Telia (-3,55 %) či Next (-3,54 %).
"Investoři si možná kladou otázku, zda po dosažení těchto rekordních hodnot existuje dostatečný impulz k růstu," řekla agentuře Reuters analytička Daniela Hathornová ze společnosti Capital.com. "Možná se dočkáme určité konsolidace," uvedla.
Za celý týden STOXX Europe 600 přidal 2,69 %, FTSE 100 se zvýšil o 1,10 %, DAX zpevnil o 4,03 % a CAC 40 si připsal 3,89 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Počet lidí bez práce v Německu v září klesl o 66 000 na 2,806 milionu. Míra nezaměstnanosti se tak proti předchozímu měsíci snížila o 0,1 procentního bodu na šest procent. V předběžné zprávě to v pátek oznámil Spolkový úřad práce, podle nějž je počet nezaměstnaných meziročně o 179 000 vyšší.
- Britská vláda koupila od americké společnosti Coherent továrnu na polovodiče, která se potýká s problémy. Chce tak zajistit domácí výrobu polovodičů na bázi arsenidu gallia používaných ve vojenské technice, včetně stíhaček. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Britské vlády jen zřídka nakupují nebo provozují firmy. Sektor polovodičů, který vyrábí čipy pro digitální a průmyslová zařízení, je ale v poslední době v centru pozornosti kvůli své důležité roli v ekonomice a národní bezpečnosti.
- Německý ministr financí Christian Lindner vyjádřil obavy z nepřátelského převzetí finančního domu Commerzbank italskou finanční skupinou UniCredit. Obavy sdělil přímo italskému ministerstvu financí. Banky v pátek zahájily první kolo jednání o případném spojení a podle dvou informovaných zdrojů agentury Reuters se ke konferenčnímu on-line hovoru připojila i nastupující šéfka Commerzbank Bettina Orloppová. Kdo se jednání zúčastnil za italskou stranu ale nebylo bezprostředně jasné, stejně jako obsah jednání.
- Francie: Meziroční inflace podle předběžných údajů v září klesla na 1,2 % (odhad: 1,6 %, srpen: 1,8 %), meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 1,2 % (odhad: -0,7 %, srpen: +0,5 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Americká společnost Northrop Grumman, která patří k největším výrobcům zbraní na světě, chce vyrábět munici v Litvě. Viceprezident firmy Stephen O'Bryan v pondělí podepsal s litevskou vládou memorandum o porozumění ohledně výroby munice ráže 30 milimetrů ve stávajícím státním zařízení. Ministr obrany Laurynas Kasčiunas očekává, že výrobní linka bude zprovozněna do jednoho roku, uvedla agentura Bloomberg.
- Švédský výrobce baterií pro elektromobily Northvolt zruší ve Švédsku 1 600 pracovních míst. Reaguje tak na napjatou finanční situaci a na pokles poptávky. Firma to oznámila v dnešním sdělení. Northvolt má podle svých internetových stránek nyní více než 6 500 zaměstnanců.
- Italská bankovní skupina UniCredit na trhu koupila další akcie německého finančního domu Commerzbank. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) jako unijní regulační úřad ale nejprve musí italské bance schválit žádost, aby směla podíl v Commerzbank zvýšit až k 29,9 procenta. Pokud EBA žádost schválí, UniCredit podíl zvýší přibližně na 21 procent a stane se největším akcionářem společnosti. UniCredit to oznámila v pondělním sdělení. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani podle agentury Reuters řekl, že UniCredit dělá dobře.
- Britská ropná a plynárenská skupina Shell preventivně přeruší těžbu na ropných plošinách Appomattox a Stones v Mexickém zálivu. Důvodem je blížící se bouřkový systém, který by v příštích dvou dnech mohl zesílit na cyklonu. Informovala o tom agentura Reuters.
- Podnikatelská aktivita v eurozóně v září nečekaně klesla, přestože analytici očekávali jen mírné zpomalení růstu. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které v pondělí zveřejnila společnost S&P Global. K poklesu přispělo zastavení růstu v dominantním odvětví služeb a prohloubení poklesu ve zpracovatelském průmyslu, uvedla agentura Reuters. V Německu podle analytiků hrozí hospodářská recese.
- Spojené království: Kompozitní PMI v září podle předběžných dat S&P Global 52,9 bodu (odhad: 53 bodů, srpen: 53,8 bodu), PMI pro sektor služeb 52,8 bodu (odhad: 53 bodů, srpen: 53,7 bodu), výrobní PMI 51,5 bodu (odhad: 52,5 bodu, srpen: 52,5 bodu).
- Německo: Kompozitní PMI v září podle předběžných dat S&P Global klesl na 47,2 bodu (odhad: 48,2 bodu, srpen: 48,4 bodu), PMI pro sektor služeb na 50,6 bodu (odhad: 51 bodů, srpen: 51,2 bodu) a výrobní PMI na 40,3 bodu (odhad: 42,3 bodu, srpen: 42,4 bodu).
- Francie: Kompozitní PMI v září podle předběžných dat S&P Global klesl na 47,4 bodu (odhad: 52,7 bodu, srpen: 53,1 bodu), PMI pro sektor služeb na 48,3 bodů (odhad: 52,7 bodu, srpen: 55 bodů), výrobní PMI vzrostl na 44 bodů (odhad: 44 bodů, srpen: 43,9 bodu).
- Podnikatelská nálada v Německu se čtvrtý měsíc za sebou zhoršila a ocitla se nejníže od ledna. Index podnikatelského klimatu, který sestavuje mnichovský ekonomický institut Ifo, v září klesl na 85,4 bodu ze srpnových 86,6 bodu. Horší je i hodnocení současné situace a rovněž očekávání do dalších měsíců, dodal institut.
- Nadnárodní výrobce nátěrových hmot Akzo Nobel plánuje po celém světě zrušit asi 2 000 pracovních míst, což je více než šest procent z celku. Zaměří se hlavně na pozice v centrále. Firma, která vlastní mimo jiné značku Dulux, má po celém světě více než 32 000 zaměstnanců.
- Evropská komise prohledala prostory německé společnosti Deutsche Börse, která je mimo jiné provozovatelem frankfurtské burzy cenných papírů. V úterý o tom informovala agentura Reuters. Neohlášené kontroly se podle ní týkaly antimonopolního vyšetřování obchodů s finančními deriváty na úrovni Evropské unie. Komise už v pondělí oznámila, že ve dvou státech EU provádí neohlášené antimonopolní kontroly v prostorách společností v sektoru finančních služeb.
- Německou ekonomiku letos čeká další pokles, shodují se přední ekonomické instituty. Podle nich se hrubý domácí produkt sníží o 0,1 %, uvedla v úterý agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Instituty zprávu zveřejní ve čtvrtek, do té doby se jejich údaje mohou ještě mírně změnit. Loni zaznamenala německá ekonomika pokles o 0,3 % a její výkon byl nejslabší ze všech zemí eurozóny.
- Chorvatská vláda od příštího roku zavede daň z nemovitostí a zvýší paušální odvody pro majitele rekreačních objektů. Opatřením chce mimo jiné omezit krátkodobé pronájmy, informovala dnes agentura APA. Odvolává se na ministra financí Marka Primorace.
- Maďarská centrální banka podle očekávání analytiků snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,50 %. Oznámila to v úterý v tiskové zprávě. Ke snižování sazeb se po srpnové pauze vrátila díky zmírnění inflace.
- Dosavadní finanční ředitelka německé Commerzbank Bettina Orloppová nahradí v čele tohoto finančního ústavu šéfa Manfreda Knofa. Dozorčí rada to uvedla ve středečním oznámení s tím, že 54letá manažerka nastoupí do funkce v "blízké budoucnosti". K výměně generálního ředitele banka přikročila v době, kdy se přes odpor vedení, německé vlády, odborů i konkurence finanční dům snaží převzít konkurenční italská skupina UniCredit.
- Německá odborová centrála IG Metall ve středu pohrozila výstražnou stávkou v německých závodech automobilky Volkswagen. Odboráři po vedení požadují jasné informace ohledně případného zavírání provozů a propouštění, které označují za historickou chybu. Ve středu o tom informovala zahraniční média. Odbory jednají v Hannoveru s vedením firmy o mzdách.
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok o 0,1 procentního bodu na 3,2 procenta. Uvedla to ve středu ve své prognóze. Důvodem je zmírnění inflace a zlepšení reálných mezd. Se stejným tempem růstu počítá i v příštím roce. OECD je mezivládní organizací, která se snaží podporovat rozvoj ekonomiky a světového obchodu, jejím členem je i Česká republika.
- Nemocnost v německé továrně americké automobilky Tesla je třikrát vyšší než průměr v odvětví. Zaměstnance na nemocenské proto chodí neohlášeně kontrolovat jejich šéfové. S odkazem na zvukový záznam z pracovní porady o tom píše německý hospodářský deník Handelsblatt.
- Německou ekonomiku letos čeká další pokles, odhadují ve společné zprávě přední německé hospodářské instituty. Podle nich se hrubý domácí produkt sníží o 0,1 %. Loni zaznamenala německá ekonomika pokles o 0,3 % a její výkon byl nejslabší ze všech zemí eurozóny. Na příští dva roky instituty předpovídají pouze slabé oživení - v příštím roce ekonomika podle nich vzroste o 0,8 % a v roce následujícím o 1,3 %.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zhoršila na 2,8 % výhled letošního růstu ekonomiky v zemích, kde působí. Zdůvodňuje to válečnými konflikty i prudkými výkyvy počasí. Růst v příštím roce bude vyšší, dosáhnout by mohl 3,5 %. I to je ale méně, než uváděla dosavadní prognóza. EBRD to ve čtvrtek uvedla ve svém pololetním výhledu.
- Francouzská cateringová společnost Sodexo zkoumá možnosti převzetí svého amerického konkurenta Aramark. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Bloomberg, zástupci obou firem se ke zprávě odmítli vyjádřit. Sodexo v poslední době usiluje o expanzi v zahraničí.
- Němečtí poslanci ve čtvrtek schválili zákon, kterým chtějí odbourat zbytečnou byrokracii. V řadě případů ruší povinnost uchovávat dokumenty v papírové podobě a má usnadnit digitalizaci a podpořit hospodářský růst. Podle opozice ale nejsou opatření dostatečná. Digitalizace je jednou z deklarovaných priorit současné vlády, Německo v této oblasti ale dlouhodobě pokulhává, podle statistik je jen mírně nad průměrem EU.
- Švýcarská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na jedno procento. Oznámila to ve čtvrtek v tiskové zprávě. Vzhledem k tomu, že výrazně zvolňuje inflace, s dalším snižováním úroků počítá i do budoucna. V letošním roce je to už potřetí, co banka sáhla ke snížení sazeb.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Švédskému prodejci oděvů H&M klesl ve třetím finančním čtvrtletí provozní zisk na 3,51 miliardy švédských korun (SEK, 7,8 miliardy Kč) z 4,74 miliardy SEK ve stejném období loni. Výsledky zaostaly za očekáváním analytiků a firma současně v čtvrtečním sdělení varovala, že se jí u provozní marže nepodaří dosáhnout celoročního cíle.
Zdroj: CNBC, ČTK