Pražská burza v pátek stagnovala, dařilo se akciím ČEZ. Za týden index PX stoupl o procento a čtvrt
Pražská burza v závěru týdne stagnovala, index PX se v pátek zvýšil, ale jen o 0,03 bodu na 1 647,72 bodu. Dařilo se zejména akciím energetické společnosti ČEZ, vzrostla i Erste Group Bank nebo zbrojovka Colt CZ Group. Ztrácely naopak MONETA Money Bank a Komerční banka. Celkem si za celý týden index PX polepšil o 1,25 %.
Celkový objem obchodů v pátek na pražském trhu dosáhl 336 milionů korun. Dvě třetiny z toho připadly na cenné papíry ČEZ, které se po závěrečné aukci zhodnotily o 1,66 % na 916 korun.
"Co se aktivity týče, u bankovních titulů bylo v pátek obchodování klidnější, když celkem bankovní trio skončilo se zobchodovaným objemem 103 milionů korun," uvedl analytik z Fio banky Martin Singer. Erste Group Bank přidala 0,28 % na 1 242,50 Kč. Komerční banka si pohoršila o 0,31 % na 810,50 Kč a MONETA Money Bank klesla o 1,16 % na 119,20 Kč.
Akcie zbrojovky Colt CZ Group zdražily o 0,32 % na 618 korun. Se ziskem zakončila obchodování také solární skupina Photon Energy. V červeném naopak uzavřely nápojářská Kofola ČeskoSlovensko či metalurgická společnost Gevorkyan.
Týden na BCPP: Index PX +1,25 %, ČEZ +6,02 %, Photon Energy -3,28 %
Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 1,25 %, nejvíce si připsaly akcie ČEZ, nejvýraznější ztrátu naopak zaznamenaly akcie Photon Energy. V předchozím týdnu index PX posílil o více než dvě procenta.
Ziskovému obchodování pomohly především akcie ČEZ, a to po vyjádření Andreje Babiše, že bude usilovat o odkup podílů minoritních akcionářů energetické společnosti, zvítězí-li jeho strana v parlamentních volbách. Akcie ČEZ v mezitýdenní bilanci posílily o 6,02 %.
Pozadu nezůstaly ani akcie Monety po příznivých hospodářských výsledcích za třetí čtvrtletí, což v kombinaci s oznámením z konce minulého týdne o návrhu vyplatit mimořádnou dividendu poslalo titul na nová maxima nad 120 korun. Za týden cenné papíry Monety zpevnily o 4,56 %.
Dále o 2,49 % stouply akcie zbrojovky Colt CZ Group a o 0,88 % zpevnily cenné papíry Philip Morris ČR.
Naopak nejvýraznější ztrátu zaznamenaly akcie Photon Energy, klesly o 3,28 %. Akcie Erste oslabily o 2,28 %, a ukončily tak předchozí pětitýdenní růst. Následovaly akcie Pilulky se ztrátou 1,65 % a akcie Primoco UAV, které oslabily o 1,12 %.
Akcie Komerční banky v týdnu klesly o 0,61 %, akcie Kofoly zlevnily o 0,60 % a cena akcií VIG se snížila o 0,52 %.
Zdroj: ČTK