Aktivita zpracovatelského průmyslu v Číně i v Rusku se v říjnu vrátila k růstu
Aktivita zpracovatelského průmyslu v Číně se v říjnu vrátila k růstu. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky v pátek zveřejnila společnost S&P Global ve spolupráci s časopisem Caixin. Tyto výsledky přicházejí po čtvrteční zprávě čínského statistického úřadu, podle které se aktivita v říjnu zvyšovala poprvé od dubna. Páteční údaje S&P Global ukázaly, že k růstu se v říjnu vrátila rovněž aktivita zpracovatelského průmyslu v Rusku, která v září zaznamenala první pokles za více než dva roky.
Index Caixin/S&P Global pro aktivitu zpracovatelského průmyslu v Číně se v říjnu zvýšil na 50,3 bodu ze 49,3 bodu v září. Vrátil se tak nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity. Překonal rovněž očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters jeho říjnovou hodnotu odhadovali v průměru na 49,7 bodu.
Peking v posledních týdnech představil řadu opatření na podporu domácí ekonomiky, která se potýká mimo jiné s negativními důsledky krize na realitním trhu. Ve třetím čtvrtletí meziroční růst čínské ekonomiky zpomalil na 4,6 procenta ze 4,7 procenta v předchozích třech měsících. Cílem čínské vlády je přitom dosáhnout v celém letošním roce pětiprocentního růstu ekonomiky.
Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden předpověděl, že růst čínské ekonomiky v letošním roce zpomalí na 4,8 procenta z loňských 5,2 procenta. V příštím roce pak fond počítá s dalším zpomalením růstu, a to na 4,5 procenta.
Index S&P Global pro aktivitu ruského zpracovatelského průmyslu se v říjnu zvýšil na 50,6 bodu ze 49,5 bodu v září, kdy se poprvé od dubna 2022 dostal pod padesátibodovou hranici. Za říjnovým nárůstem indexu je hlavně výrazné oživení exportních zakázek. "Poptávka v sousedních zemích údajně zesílila, což podpořilo zájem o ruské zboží," uvedla S&P Global podle agentury Reuters.
Rusko se kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany Evropské unie, Spojených států i dalších západních zemí. Ruský zpracovatelský sektor ale těží z toho, že Moskva nyní vynakládá vysoké částky na výrobu zbraní a dalšího vojenského vybavení.
Zdroj: ČTK