Podmínky v českém průmyslu se v říjnu opět zhoršily, útlum byl slabší než v září
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v říjnu opět zhoršily, pokračuje tak oslabení sektoru, které trvá nepřetržitě od června 2022. Útlum byl ale pomalejší než v září, když index nákupních manažerů (PMI) vzrostl na 47,2 bodu ze zářijových 46 bodů. V pátek o tom informovala společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.
S&P Global upozornila, že tempo poklesu průmyslového sektoru bylo v říjnu nejnižší od června 2022. "Česká výroba na začátku posledního čtvrtletí roku vykázala mírnější zhoršení výkonu. I přes útlum poptávky byly poklesy výroby i nových zakázek mezi nejpomalejšími za téměř dva a půl roku díky známkám jistého ústupu zdrženlivosti v některých odvětvích. Pomaleji klesly také zaměstnanost a nákup vstupů," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Sian Jones.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka se zřejmě situace v českém průmyslu začíná stabilizovat, na optimistické hodnocení je ale přes zvýšení PMI ještě brzy. "V průmyslu sice panují pozitivní očekávání pro rok 2025, avšak dokud nebudou podložené objednávkami, půjde jen pocity. Problémem je, že současný útlum průmyslu už není jen cyklický, ale také strukturální. Ztráta konkurenceschopnosti evropských producentů, s nimiž tuzemské firmy spolupracují, vytváří novou ekonomickou realitu," uvedl Dufek.
Výkon sektoru omezovala zhoršená poptávka. Zájem byl stále slabý na domácím trhu, snížily se také prodeje na zahraničních trzích. Čeští výrobci sice zůstávali optimističtí v očekávání výroby v příštím roce, jejich důvěra ale proti předchozímu období poklesla. V automobilovém průmyslu je optimismus nejslabší za posledních devět měsíců.
Tlumená poptávka se projevila poklesem výroby i úbytkem nových zakázek. Firmy také pokračovaly v propouštění, jeho tempo se ale proti září zmírnilo.
Kvůli vyšším cenám energií potravin a materiálu vzrostly v říjnu průmyslovým podnikům vstupní náklady. Slabá poptávka a tlak konkurence ale firmám neumožňují přenášet tyto náklady na odběratele, výrobci naopak v říjnu snižovali ceny svých produktů. Za poslední čtyři měsíce se ceny výstupů snížily potřetí, pokles byl nejnižší od února, uvedla S&P Global. Firmy podle ní doufají, že nižší ceny přilákají odběratele a povedou k získání nových zakázek.
Zdroj: ČTK