US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,23 %
NASDAQ+0,80 %
DOW JONES+0,34 %
PX-0,05 %
ČEZ-0,62 %
NVIDIA+5,11 %

Mezičtvrtletní růst ekonomiky eurozóny v třetím čtvrtletí zrychlil na 0,4 %

Hrubý domácí produkt eurozóny se v třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,4 %. Tempo jeho růstu se tak zdvojnásobilo z 0,2 % v druhém kvartálu. V celé Evropské unii nicméně tempo hospodářského růstu zůstalo na 0,3 %. Uvedl to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak své údaje z konce října. V České republice růst v třetím čtvrtletí zpomalil na 0,3 % z 0,4 % v druhém kvartálu.

Redakce IW
Redakce IW
14. 11. 2024 | 11:48
Eurozóna

Nejprudší mezičtvrtletní nárůst ekonomiky v rámci EU podle dostupných údajů zaznamenalo v třetím čtvrtletí Irsko, kde se HDP zvýšil o dvě procenta. Nejvýraznější hospodářský pokles naopak vykázalo Maďarsko, a to o 0,7 %. HDP se v třetím čtvrtletí oproti předchozím třem měsícům snížil také v Polsku, Lotyšsku a Švédsku.

Středeční údaje Eurostatu rovněž potvrdily, že v meziročním srovnání se HDP eurozóny v třetím čtvrtletí zvýšil o 0,9 %. Růst tak zrychlil z 0,6 % v druhém kvartálu. V EU se HDP v třetím čtvrtletí podle čtvrtečních údajů meziročně zvýšil o procento, zatímco podle předchozí zprávy růst činil pouze 0,9 %. V druhém kvartálu ekonomika EU meziročně vzrostla o 0,8 %.

Zdroj: tradingeconomics.com

Eurozóna - mezičtvrtletní vývoj HDP (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Mezinárodní měnový fond minulý měsíc zhoršil hospodářský výhled pro eurozónu. Předpověděl, že v letošním roce se HDP eurozóny zvýší o 0,8 %, zatímco v dřívější prognóze růst odhadoval na 0,9 %. Odhad růstu ekonomiky eurozóny pro příští rok snížil na 1,2 % z dříve předpokládaných 1,5 %.

Evropská centrální banka v letošním roce zahájila snižování úrokových sazeb, aby podpořila hospodářský růst v eurozóně. Úroky zatím v letošním roce zredukovala třikrát, její depozitní sazba tak klesla celkem o 0,75 procentního bodu na 3,25 %.

Zdroj: ČTK

EurozónaEvropská ekonomikaHDPHospodářský růst
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh