Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu hlavní indexy zpevnily
Západoevropské akciové trhy se v závěru týdne na směru neshodly. Pod nulou skončila londýnská burza, naproti tomu pařížský trh navzdory přetrvávající politické nejistotě uzavřel v plusu. V týdenním horizontu hlavní benchmarky skončily shodně v zelených číslech.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,18 % na 520,47 bodu, německý DAX zpevnil o 0,13 % na 20 384,61 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,31 % na 7 426,88 bodu, zatímco britský FTSE 100 odepsal 0,49 % a uzavřel na 8 308,61 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se v závěru týdne dařilo mimo jiné akciím společností Ubisoft Entertainment (+13,07 %), Valeo (+6,92 %) nebo Kering (+5,96 %). Pod nulou naopak skončily cenné papíry firem Subsea 7 (-3,73 %), Norsk Hydro (-3,70 %) či AIB Group (-2,96 %).
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 přidal dvě procenta, FTSE 100 vzrostl o 0,26 %, DAX zpevnil o 3,86 % a CAC 40 posílil o 2,65 %.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Hrubý domácí produkt eurozóny v třetím čtvrtletí v souladu s očekáváním meziročně vzrostl o 0,9 %, což je nejlepší výsledek od prvního čtvrtletí roku 2023. Proti předchozím třem měsícům ekonomika eurozóny vzrostla o 0,4 %, což je nejsilnější tempo růstu za dva roky. V předběžném odhadu to v pátek na základě sezónně přepočtených údajů uvedl statistický úřad Eurostat.
- Hodnota norského státního investičního fondu se v pátek vyšplhala na rekordních 20 bilionů norských korun (zhruba 42,7 bilionu Kč). Za pět let se tak zdvojnásobila, a to díky pokračujícím příjmům z ropy a plynu a růstu na akciových trzích. Informovala o tom agentura Reuters.
- Průmyslová výroba v Německu v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem klesla o jedno procento po propadu o dvě procenta v září. Analytici naopak čekali růst výroby. Za poklesem je hlavně produkce energií, nižší byla také výroba v automobilovém průmyslu. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil spolkový statistický úřad. Zpráva podle analytiků zmařila naděje, že by se kondice průmyslu největší evropské ekonomiky mohla začít zlepšovat.
- Britská energetická společnost BP zvažuje prodej až 49% podílu ve své síti plynovodů, aby snížila zadlužení, které dosáhlo 24,3 miliardy USD. Firma reaguje na tlak investorů a plánuje další prodeje v solární a větrné energetice.
- Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) prohledal kanceláře mnichovské pobočky italské banky UniCredit v rámci vyšetřování možného daňového podvodu v hodnotě kolem 200 milionů eur. Agentuře Bloomberg to řekl zdroj obeznámený se situací.
- Německý kancléř Olaf Scholz dnes opět odmítl, že by jako někdejší primátor Hamburku vyvíjel politický vliv na daňové řízení s tamní bankou Warburg zapletenou do skandálu kolem takzvaných cum-ex transakcí s cennými papíry. Před vyšetřovacím výborem hamburského zemského sněmu, který se kauzou zabývá, se stejně vyjádřil o případu kdysi státní banky HSH Nordbank. Scholz jako svědek vypovídal před výborem, který ukončí svou činnost v únoru, už potřetí.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax v listopadu meziměsíčně klesl o 1 % (odhad: +1,2 %, říjen: -2 % revidováno z -2,5 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Více než 10 000 zaměstnanců automobilky Volkswagen v Německu se v pondělí zapojilo do výstražné stávky. Na výzvu odborového svazu IG Metall přerušili práci v devíti z deseti závodů koncernu v Německu, včetně ústředí ve Wolfsburgu či tří továren v Sasku. Stávka byla naplánována pokaždé zhruba na dvě hodiny a opakovat se má v každé směně. Odboráři protestují proti ohlášenému rozsáhlému propouštění, snižování mezd a pravděpodobnému zavírání továren automobilky v Německu.
- Česká společnost Czechoslovak Group se dostala do stovky největších světových zbrojovek. Ve zprávě o mezinárodním obchodu se zbraněmi za loňský rok to v pondělí uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru. Česká firma je na 89. místě a v první stovce je poprvé. Podle zprávy 100 největších zbrojních firem loni zvýšilo prodej meziročně o 4,2 % na 632 miliard dolarů.
- Eurozóna: Nezaměstnanost v říjnu v souladu s očekáváním zůstala na 6,3 %
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide v listopadu meziročně stoupl o 3,7 % (odhad: +2,4 %, říjen: +2,4 %) a meziměsíčně se zvýšil o 1,2 % (odhad: +0,2 %, říjen: +0,1 %).
- Nálada v německém automobilovém průmyslu se v listopadu výrazně zhoršila. Vyplývá to z průzkumu, který v úterý zveřejnil hospodářský institut Ifo. Index podnikatelské nálady se minulý měsíc snížil na -32,1 bodu z -28,6 bodu. Podnikatelé hodnotí svou aktuální situaci hůře než v říjnu a na příští půlrok hledí s ještě větším pesimismem.
- Dánský pivovar Carlsberg se dohodl na prodeji svého podílu v ruském pivovaru Baltika dvěma dlouholetým vedoucím zaměstnancům Baltiky v rámci manažerského odkupu. Kromě vlastnických podílů převezmou i pozice generálního manažera a zástupce generálního manažera. Dánský pivovar to uvedl v dnešním oznámení s tím, že součástí dohody je převedení vlastnických podílů Baltiky v ázerbájdžánské a kazachstánské divizi Carlsbergu na skupinu Carlsberg.
- Švýcarsko: Meziroční inflace v listopadu vzrostla na 0,7 % (odhad: 0,8 %, říjen: 0,6 %).
- Celosvětové zadlužení v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostlo o více než 12 bilionů dolarů na rekordních téměř 323 bilionů dolarů. Informoval o tom podle agentury Reuters v úterní zprávě Institut pro mezinárodní finance (IIF). K růstu zadlužení podle zprávy přispěl mimo jiné pokles úrokových sazeb.
- Maďarsko požádalo Spojené státy, aby ruské společnosti Gazprombank poskytly výjimku ze sankcí u plateb za dodávky zemního plynu. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Varoval, že tyto sankce by mohly mít negativní dopad na některé spojence USA.
- Šéf německého koncernu Volkswagen Oliver Blume ve středu na setkání se zaměstnanci závodu ve Wolfsburgu hájil plány vedení na úspory, které počítají i se snižováním platů a propouštěním. Odbory, které v pondělí uspořádaly v Německu výstražnou stávku, vyzval ke kompromisu. Jejich návrh řešení, který vylučuje uzavírání závodů, podle něj ale k řešení krize v největší evropské automobilce nestačí.
- Globální ekonomika v letošním roce vykáže růst o 3,2 procenta, v dalších dvou letech pak tempo růstu hrubého domácího produktu mírně zrychlí a dosáhne 3,3 procenta. Ve svém výhledu světové ekonomiky to ve středu uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Upozornila nicméně, že rizikem je sílící protekcionismus v mezinárodním obchodě. České ekonomice na letošek předpovídá růst o jedno procento, v příštím roce zrychlení tempa na 2,4 procenta a v roce následujícím na 2,6 procenta.
- Index nákupních manažerů (PMI) ve službách od společnosti S&P Global v listopadu podle finálních dat klesl na 49,5 bodu z říjnových 51,6 bodu. Pokles byl ale mírnější, než uváděl předběžný PMI (49,2 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. Kompozitní index nákupních manažerů, který zahrnuje vedle služeb i výrobu, klesl podle finálních dat na 48,3 bodu z 50 bodů (flash: 48,1 bodu).
- Aktivita v ruském sektoru služeb se v listopadu pátý měsíc za sebou zvýšila, index aktivity se ocitl nejvýše od ledna. Přispěl k tomu hlavně nárůst nových zakázek. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky ve středu zveřejnila společnost S&P Global.
- Americká farmaceutická společnost Novavax podepsala smlouvu o prodeji svého závodu v České republice dánské firmě Novo Nordisk za 200 milionů USD. Oznámila to ve středu v tiskové zprávě. Novavax koupil továrnu v obci Bohumil nedaleko středočeských Jevan v roce 2020. Dokončení transakce se očekává 30. prosince.
- Eurozóna: Výrobní ceny v říjnu meziročně klesly o 3,2 % (odhad: -3,3 %, září: -3,4 %), meziměsíčně se v souladu s odhady zvýšily o 0,4 % (září: -0,6 %).
- Pád vlády francouzského premiéra Michela Barniera snižuje pravděpodobnost konsolidace veřejných financí a prohlubuje patovou situaci na francouzské politické scéně. Pro rating Francie je tato událost negativní, uvedla agentura Moody's. Obavy o veřejné finance dala najevo i konkurenční ratingová agentura Standard & Poor's, dopady dění ve Francii na evropskou ekonomiku jsou ale podle Evropské komise slabé.
- Německé továrny automobilky Volkswagen musí fungovat efektivněji, uvedl finanční ředitel firmy Arno Antlitz. Jinak bude nutné snížit počet zaměstnanců a spolu s nižším ziskem bude klesat i dividenda, varoval podle agentury Reuters na konferenci banky Goldman Sachs v Londýně.
- Ruská ropná společnost Rosněfť v poslední době investovala v Indii 20 miliard USD. Podle agentury Reuters to bez dalších podrobností uvedla indická vláda, která se odvolává na slova ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten už v lednu uvedl, že Rosněfť plánuje svoji přítomnost v Indii rozšířit. Indičtí vládní představitelé pak v červenci oznámili, že Indie se snaží posílit vazby v energetice s Ruskem a že by mohla usilovat o dohodu s Rosněftí a dalšími ropnými společnostmi.
- Evropská komise v reakci na sporné rumunské prezidentské volby posílí kontrolu sociální sítě TikTok. Informovala o tom ve čtvrtek exekutiva Evropské unie, která vyzvala čínského provozovatele platformy, aby uchoval data související s možnými riziky pro volby a společenskou debatu v unijních zemích.
- Dánská vláda ve čtvrtek opět zlepšila výhled domácí ekonomiky, která v poslední době těží z rychlého růstu dánského farmaceutického průmyslu, zejména výrobce přípravků na hubnutí Novo Nordisk. Předpokládá nyní, že hrubý domácí produkt Dánska se v letošním roce zvýší o tři procenta, v srpnu letošní růst odhadovala na 1,9 %. Oznámilo to podle agentury Reuters dánské ministerstvo hospodářství.
- Britská energetická společnost Shell a norský gigant Equinor vytvoří společný podnik na těžbu ropy a plynu, který bude největší svého druhu v Británii. Denní produkce z příbřežních oblastí a na moři přesáhne 140 000 barelů ropného ekvivalentu, snahou firem je v oblasti zachovat těžbu z fosilních paliv. Shell to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě.
- Britský antimonopolní úřad CMA schválil spojení britských telekomunikačních aktivit společností Vodafone a Hutchison. Oznámil to ve čtvrteční tiskové zprávě. Transakce v hodnotě 19 miliard dolarů vytvoří největšího mobilního operátora v Británii, uvedla agentura Reuters.
- Německo: Průmyslové zakázky v říjnu meziročně vzrostly o 5,7 % (září: +4,2 %, revidováno z +1 %) a meziměsíčně se snížily o 1,5 % (odhad: -2 %, září: +7,2 %, revidováno z +4,2 %).
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu meziročně stouply o 1,9 % (odhad: +1,7 %, září: +3 % revidováno z +2,9 %), meziměsíčně se snížily o 0,5 % (odhad: -0,3 %, září: +0,5 %).
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v listopadu vzrostl na 55,2 bodu (odhad: 53,4 bodu, říjen: 54,3 bodu).
- Švýcarsko: Nezaměstnanost v listopadu zůstala na 2,6 %.
Zdroj: CNBC