Český průmysl bojuje s útlumem a nejistými vyhlídkami
Podmínky v českém průmyslu se ke konci roku opět zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na 44,8 bodu z listopadových 46 bodů. Podle analytiků za poklesem stojí především slábnoucí poptávka, zejména ze zahraničí, která se odráží na omezené výrobě, snižování zaměstnanosti i zhoršeném investičním klimatu.
"Pesimistická nálada (pod 50 body) přetrvala nejen po celý minulý rok, ale táhne se již od poloviny roku 2022. Pozitivní zprávou je alespoň fakt, že v průběhu roku 2024 se nálada měla přece jen tendenci trendově mírně zlepšovat, třebaže z nízkého základu," uvedl Dominik Rusinko, analytik z ČSOB.
Největším problémem zůstává slabá poptávka na hlavních exportních trzích, která se odráží v poklesu výroby i nových zakázek. "Nižší prodeje a rostoucí volná kapacita měly za následek pokračující snižování počtu zaměstnanců," dodal Rusinko.
Slabá zahraniční poptávka se odráží také na výsledcích tuzemských firem, které bojují s optimalizací zásob, propouštěním a omezením investic. "Opět se ukázalo, že podzimní zlepšení bylo jen krátkým záchvěvem, který nemělo oporu v nových zakázkách, a proto nemohlo mít ani dlouhého trvání," komentoval Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.
Hlavní riziko podle něj představuje především situace v německém průmyslu, který je klíčovým partnerem českých firem. "Průmysl v Německu se potýká s dlouhodobými strukturálními problémy, jejichž řešení si vyžádá delší čas. Bez obratu trendu v Německu nelze počítat s výraznějším oživením ani v Česku," doplnil Rusinko.
Analytici se shodují, že v první polovině roku zůstane český průmysl v útlumu a tahounem tuzemské ekonomiky tak nadále bude spotřeba domácností.