Americké akcie v pátek zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly
Americké akcie v pátek oslabily poté, co investoři reagovali na oznámení prezidenta Trumpa ohledně nových cel. To zasáhlo firmy s expozicí vůči Kanadě, Mexiku a Číně. K negativnímu sentimentu přispěly i slabé hospodářské výsledky Chevronu a ExxonMobilu. Navzdory pátečnímu poklesu ale hlavní akciové indexy zakončily leden v plusu. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali mimo jiné nárůst jádrové inflace.
Index Dow v pátek odepsal 0,75 % na 44 544,66 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,50 % na 6 040,53 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite korigoval o 0,28 % na 19 627,44 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,72 % na 16,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 4,541 %.
Akcie v pátek během dne ztratily své úvodní zisky poté, co tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt oznámila, že cla začnou platit již v sobotu 1. února. Trump zavede 25% cla na Kanadu a Mexiko a zároveň 10% clo na Čínu. Index Dow v průběhu obchodního dne dosáhl maximálního nárůstu o 170 bodů. Akcie firem s expozicí vůči těmto trhům reagovaly poklesem, například výrobce piva Corona, společnost Constellation Brands (-1,91 %) a řetězec mexických restaurací Chipotle Mexican Grill (-1,08 %).
"Je to velice podobné tomu, co jsme viděli v pondělí v souvislosti s DeepSeek. Byla zveřejněna zpráva a první reakcí byl výprodej," uvedl Tom Hainlin, hlavní investiční stratég U.S. Bank Asset Management Group. "Máme pouze titulky o clech, ale neznáme podrobnosti. Nevíme, zda jsou dočasná, či trvalá, ani jaká bude reakce Kanady, Mexika nebo Číny. Naše strategie je vyčkat na realitu samotné politiky."
Investoři se zaměřili také na Apple, jehož akcie nejprve sílily poté, co firma svými čísly za fiskální první čtvrtletí překonala očekávání. Ačkoli prodej iPhonů byl slabší, příjmy ze služeb vzbudily pozitivní ohlasy. Akcie Applu (-0,67 %) ale nakonec v páteční seanci oslabily. Stejně tak cenné papíry společností Chevron (-4,56 %) a ExxonMobil (-2,50 %) zaznamenaly poklesy po zveřejnění slabých výsledků za čtvrté čtvrtletí.
Páteční vývoj navázal na volatilní vývoj tří hlavních akciových indexů. V týdnu byl v centru pozornosti sektor technologií, a to kvůli pondělnímu prudkému výprodeji vyvolanému zprávami o čínském startupu DeepSeek zaměřeném na umělou inteligenci a zveřejněním výsledků klíčových technologických firem.
"Myslím si, že pondělní propad byl přehnaný," uvedl Jay Hatfield, generální ředitel Infrastructure Capital Advisors. "Panika kolem DeepSeek ustupuje a očekáváme, že bude dále slábnout, zejména když příští týden budou reportovat své výsledky Amazon, Google a později NVIDIA. Zůstáváme optimističtí. Stále máme před sebou značné množství firemních výsledků. Obecně platí, že během výsledkové sezóny se vyplatí být v dlouhých pozicích, a proto zůstáváme optimističtí i na prahu února."
V pátek byly zveřejněny údaje o prosincovém indexu cen výdajů na osobní spotřebu (PCE), což je preferovaný inflační ukazatel americké centrální banky. Inflace v USA byla na konci roku 2024 vyšší, než by si Fed přál. Meziroční růst cen dosáhl 2,6 %, což je tempo o 0,2 procentního bodu vyšší než v listopadu, nicméně v souladu s očekáváním trhu. Bez zahrnutí cen potravin a energií (takzvaná jádrová PCE inflace) se index meziročně zvýšil o 2,8 %, tedy stejně jako v předchozím měsíci a v souladu s předpověďmi.
Za celý týden Dow stoupl o 0,27 %, S&P 500 odepsal 1,00 % a Nasdaq Composite se snížil o 1,64 %. Během ledna Dow stoupl o 4,70 %, S&P 500 si připsal 2,70 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,64 %.
Dolar v pátek posílil
Měnový pár EUR/USD se v pátek kolem 23.00 SEČ obchodoval okolo 1,03585. Dolar si tak připisoval 0,35 %. Dolarový index ve stejnou dobu posiloval přibližně o 0,7 % na 108,52 bodu.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump v sobotu 1. ledna podepíše rozhodnutí o uvalení 25% cla na dovoz do Spojených států z Kanady a Mexika. Potvrdila to v pátek mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Současně Trump uvalí 10% clo na dovoz z Číny. Informaci, že dojde k odkladu účinnosti cel na začátek března, Leavittová označila za nepravdivou.
- Americká inflace zakončila rok 2024 na vyšší úrovni, než by si centrální banka USA přála. Meziroční růst cen měřený indexem výdajů na osobní spotřebu (PCE), který je Fedem preferovaným inflačním ukazatelem, dosáhl 2,6 %, což je tempo o 0,2 procentního bodu vyšší než v listopadu, nicméně v souladu s očekáváním trhu.
- Osobní příjmy ve Spojených státech loni v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,4 %. To odpovídá očekávání trhu a navazuje na listopadový růst tempem 0,3 %. Kompenzace pracovníkům kumulovaně narostly o 0,4 %, což byl o desetinu procentního bodu mírnější růst než v listopadu, růst táhly mzdy a platy v soukromém sektoru (+0,4 % oproti +0,5 %).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v lednu stoupl na 39,5 bodu (odhad: 40 bodů, prosinec: 36,9 bodu).
Výsledková sezóna
- Americký ropný gigant ExxonMobil vykázal za čtvrté čtvrtletí zisk 7,39 miliardy dolarů, čímž překonal odhady analytiků. Celoroční zisk však klesl na 33,46 miliardy dolarů kvůli nižším rafinérským maržím a slabším cenám ropy.
- Americká ropná společnost Chevron nedosáhla na očekávaný čtvrtletní zisk, když slabá poptávka po palivech, zejména leteckém, zatížila marže a její rafinérská divize skončila ve ztrátě.
- Energetická společnost Phillips 66 vykázala za čtvrté čtvrtletí výrazný pokles zisku, především kvůli nižším rafinačním maržím a urychlenému odpisu rafinerie v Los Angeles, kterou plánuje uzavřít koncem roku. Čistý zisk společnosti klesl na osm milionů dolarů, přičemž analytici očekávali ještě hlubší ztrátu.
- Výsledky Charter Communications v 4Q: Zisk na akcii 10,10 USD (odhad: 9,21 USD), tržby 13,93 miliardy USD (odhad: 13,88 miliardy USD).
- Výsledky Colgate Palmolive v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 4,94 miliardy USD (odhad: 4,98 miliardy USD).
- Výsledky AbbVie v 4Q: Zisk na akcii 2,16 USD (odhad: 2,12 USD), tržby 15,1 miliardy USD (odhad: 14,8 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Pokroky čínského startupu DeepSeek v oblasti umělé inteligence vyvolávají stále větší pochybnosti o tom, zda si USA budou schopny udržet vedoucí postavení v této oblasti tím, že do ní budou investovat stovky miliard dolarů. Startup tvrdí, že dosáhl výkonu srovnatelného s vedoucími americkými AI modely, ale za malý zlomek nákladů. Tento čínský pokrok zpochybňuje dosud převažující přesvědčení, že jsou USA ve vývoji AI zhruba 6 měsíců napřed oproti Číně.
- Americká automobilka Tesla podala žalobu na Evropskou unii kvůli clům na dovoz elektromobilů z Číny, čímž se připojila k německé BMW a čínským výrobcům. O žalobě informovala agentura Reuters s odkazem na dokumenty podané k Soudnímu dvoru Evropské unie. Cla byla zavedena Evropskou unií na podzim loňského roku.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v prosinci meziměsíčně klesl o 0,7 % na celoročně přepočtené tempo 1,482 milionu (listopad: +5,2 % na 1,493 milionu).
- Prodeje nových rezidenčních nemovitostí v USA v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočtené tempo 698 tisíc jednotek (listopad: +9,6 % na 674 tisíc jednotek).
- Index aktivity chicagského Fedu v prosinci stoupl na 0,15 bodu (listopad: -0,01 bodu, revidováno z -0,12 bodu).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v lednu vzrostl na 14,1 bodu (prosinec: 3,4 bodu).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně klesly o 2,2 % (odhad: +0,6 %, listopad: -2 %), bez dopravních prostředků +0,3 % (odhad: +0,4 %, listopad: -0,2 %), bez obranných prostředků -2,4 % (listopad: -1,3 %).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v listopadu meziročně klesl o 0,1 % (říjen: -0,2 %). Index cen rezidenčních nemovitostí FHFA meziměsíčně stoupl o 0,3 % (odhad: +0,2 %, říjen: +0,5 %, revidováno z +0,4 %).
- Index spotřebitelské důvěry v USA od Conference Board v lednu klesl na 104,1 bodu (odhad: 105,6 bodu, prosinec: 109,5 bodu).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v lednu stoupl na -4 body (odhad: -8 bodů, prosinec: -10 bodů).
- Americká centrální banka na lednovém měnověpolitickém jednání podle očekávání potvrdila nastavení úrokových sazeb, hlavní sazba je v pásmu 4,25-4,50 %. V prohlášení zveřejněném na závěr jednání měnový výbor Fedu zopakoval, že "inflační vývoj zaznamenal pokrok na cestě k 2% cílí, avšak tempo růstu cen zůstává zvýšené". Rozhodnutí centrální banky kontrastuje s nedávným vyjádřením Donalda Trumpa, který prohlásil, že by si přál okamžité snížení úrokových sazeb.
- Trump Media and Technology Group oznámila expanzi do oblasti finančních služeb včetně investičních produktů a kryptoměn. Nová divize s názvem Truth.Fi bude založena s kapitálem až 250 milionů dolarů, který bude uložen u makléřské společnosti Charles Schwab.
- Velkoobchodní zásoby v USA v prosinci podle finálních dat klesly o 0,5 % (odhad: +0,2 %, listopad: -0,1 %).
- Obchodní bilance USA se zbožím v prosinci skončila deficitem 122,11 miliardy USD (odhad: -105,4 miliardy USD, listopad: -103,5 miliardy USD).
- Americký HDP se v posledním loňském čtvrtletí anualizovaně zvýšil o 2,3 %. Růst ekonomiky tak výrazně zpomalil z 3,1 % v třetím čtvrtletí a zaostal za odhadem ekonomů 2,6 %. Ve čtvrtek o vývoji HDP v posledním loňském kvartálu informovalo v prvním odhadu americké ministerstvo obchodu.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se ve Spojených státech v týdnu do 25. ledna snížil na 207 tisíc z 223 tisíc v předchozím týdnu. Čekal se pokles jen na 220 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 18. ledna se snížil na 1,858 milionu z 1,900 milionu (revidováno z 1,899 milionu), když se čekal výsledek 1,890 milionu.
- Rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí v USA v prosinci meziročně klesly o 5 % (listopad: +6,4 %), meziměsíčně se snížily o 5,5 % (odhad: stagnace, listopad: +1,6 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky SoFi Technologies v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,05 USD (odhad: 0,04 USD), tržby 739,1 milionu USD (odhad: 674,6 milionu USD).
- Výsledky AT&T v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 32,3 miliardy USD (odhad: 32 miliard USD).
- Výsledky General Motors v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,92 USD (odhad: 1,85 USD), tržby 47,7 miliardy USD (odhad: 44,98 miliardy USD).
- Výsledky Kimberly-Clark v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,50 USD (odhad: 1,51 USD), tržby 4,928 miliardy USD (odhad: 4,855 miliardy USD).
- Výsledky Lockheed Martin v 4Q: Upravený zisk na akcii 7,67 USD (odhad: 6,62 USD), tržby 18,62 miliardy USD (odhad: 18,91 miliardy USD).
- Výsledky Royal Caribbean Group v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,63 USD (odhad: 1,50 USD), tržby 3,76 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Boeing v 4Q: Ztráta na akcii 5,90 USD (odhad: 3,22 USD), tržby 15,2 miliardy USD (odhad: 16,6 miliardy USD).
- Výsledky Starbucks v 4Q: Zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 9,4 miliardy USD (odhad: 9,31 miliardy USD).
- Výsledky VF v 3QFY2025: Zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 2,83 miliardy USD (odhad: 2,75 miliardy USD).
- Výsledky T-Mobile US v 4Q: Zisk na akcii 2,57 USD (odhad: 2,29 USD), tržby 21,872 miliardy USD (odhad: 21,333 miliardy USD).
- Výsledky IBM v 4Q: Zisk na akcii 3,92 USD (odhad: 3,78 USD), tržby 17,55 miliardy USD (odhad: 17,56 miliardy USD).
- Výsledky ServiceNow v 4Q: Zisk na akcii 3,67 USD (odhad: 3,65 USD), tržby 2,96 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Tesla v 4Q: Zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 25,70 miliardy USD (odhad: 27,25 miliardy USD).
- Výsledky Microsoft v 2QFY2025: Zisk na akcii 3,23 USD (odhad: 3,10 USD), tržby 69,6 miliardy USD (odhad: 68,8 miliardy USD).
- Výsledky Meta Platforms v 4Q: Zisk na akcii 3,56 USD (odhad: 3,10 USD), tržby 75,6 miliardy USD (odhad: 68,8 miliardy USD).
- Výsledky United Parcel Service v 4Q: Zisk na akcii 2,75 USD (odhad: 2,52 USD), tržby 25,30 miliardy USD (odhad: 25,41 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard v 4Q: Upravený zisk na akcii 3,82 USD (odhad: 3,69 USD), čisté výnosy 7,50 miliardy USD (odhad: 7,39 miliardy USD).
- Výsledky Altria Group v 4Q: Zisk na akcii 1,29 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 5,97 miliardy USD (odhad: 5,05 miliardy USD).
- Výsledky Dow v 4Q: Zisk/ztráta na akcii 0,00 USD (odhad: +0,24 USD), tržby 10,40 miliardy USD (odhad: 10,53 miliardy USD).
- Výsledky Southwest Airlines v 4Q: Zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 6,93 miliardy USD (odhad: 6,91 miliardy USD).
- Výsledky Valero Energy v 4Q: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 30,76 miliardy USD (odhad: 30,02 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar v 4Q: Zisk na akcii 5,14 USD (odhad: 5,06 USD), tržby 16,22 miliardy USD (odhad: 16,64 miliardy USD).
- Výsledky Apple v 1QFY2025: Zisk na akcii 2,40 USD (odhad: 2,34 USD), tržby 124,3 miliardy USD (odhad: 124 miliard USD).
- Výsledky Visa v 1QFY2025: Zisk na akcii 2,75 USD (odhad: 2,66 USD), tržby 9,51 miliardy USD (odhad: 9,34 miliardy USD).
- Výsledky Intel v 4Q: Zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 14,26 miliardy USD (odhad: 13,83 miliardy USD).
Zdroj: CNBC