US MARKETOtevírá za: 16 h 0 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

DeepSeek vyvolává prodejní vlnu na akciovém trhu. Že by právě včas?

Akcie technologických firem po víkendu výrazně ztrácejí. Pokroky čínského startupu DeepSeek v oblasti umělé inteligence (AI) vyvolávají stále větší pochybnosti o tom, zda si USA budou schopny udržet vedoucí postavení v této oblasti tím, že do ní budou investovat stovky miliard dolarů. Startup tvrdí, že dosáhl výkonu srovnatelného s vedoucími americkými AI modely, ale za malý zlomek nákladů. Tento čínský pokrok zpochybňuje dosud převažující přesvědčení, že jsou USA ve vývoji AI zhruba 6 měsíců napřed oproti Číně.

Andrej Rády
Andrej Rády
27. 1. 2025 | 13:37
Americké akcie

Společnost DeepSeek, kterou založil manažer hedgeového fondu Liang Wenfeng, minulý týden zveřejnila podrobný dokument, ve kterém vysvětluje, jak vytvořit rozsáhlý jazykový model, který by se mohl automaticky učit a zdokonalovat. Firma přitahuje stále větší pozornost a minulý týden zveřejnila svůj nejnovější model AI, který vykazuje srovnatelný výkon s nejlepšími modely amerických konkurentů OpenAI, Meta či Google. Čínský startup tvrdí, že dosáhl pokroku v trénování modelů s použitím mnohem menšího počtu čipů NVIDIA než američtí konkurenti, což vyvolává otázky ohledně velice drahých nákupů hardwaru souvisejícího s AI v Silicon Valley a ohledně návratnosti těchto investic.

DeepSeek se o víkendu vyšplhala na první místo v žebříčku stažených aplikací v App Storu společnosti Apple v USA. Nedávné zveřejnění nového modelu R1 vyvolalo v Silicon Valley bouřlivou debatu o tom, zda lépe vybavené americké společnosti zabývající se touto problematikou mohou obhájit svůj domnělý technologický náskok. Liang se i díky tomu stává v Číně ústřední postavou oblasti technologií. Společnost DeepSeek přitom dosud nezískala peníze z externích fondů ani neučinila žádné významné kroky k zpeněžení svých modelů a zaměřuje se čistě na výzkum a inženýring. 

V roce 2021 začal Liang nakupovat tisíce grafických procesorů (GPU) NVIDIA pro svůj vedlejší projekt AI, zatímco provozoval fond High-Flyer věnující se kvantovému obchodování. Lidé z oboru ho považovali za výstředního miliardáře, který si hledá nového koníčka. Obecně se má za to, že vytvářet výkonné AI modely dokáží jen giganty jako Google a Microsoft nebo jejich čínští konkurenti ByteDance a Alibaba. Ve společnosti High-Flyer Liang vybudoval jmění pomocí AI a algoritmů k identifikaci vzorců, které by mohly platit pro vývoj cen akcií. Jeho tým se tedy zdokonalil v používání čipů NVIDIA během vydělávání peněz na obchodování s akciemi.

V roce 2023 Liang založil společnost DeepSeek a oznámil záměr vyvinout umělou inteligenci na úrovni člověka. Sestavil výjimečný tým specialistů a pozval do firmy své nejlepší lidi z fondu High-Flyer. Liang údajně používá výnosy ze svého obchodování na vyplácení velice vysokých platů pro nejlepší talenty v oboru umělé inteligence. Spolu s firmou ByteDance, která vlastní TikTok, je DeepSeek známá tím, že poskytuje nejvyšší odměny dostupné inženýrům AI v Číně.

Liang označuje DeepSeek za jedinečnou "domácí" společnost, ve které pracují doktorandi z nejlepších čínských škol, nikoli odborníci z amerických institucí. Poté, co Washington zakázal společnosti NVIDIA vyvážet její nejvýkonnější čipy do Číny, byly místní firmy zabývající se AI nuceny hledat inovativní způsoby, jak maximalizovat výpočetní výkon při omezeném počtu čipů. A to byl problém, který Liangův tým již uměl vyřešit. Inženýři společnosti DeepSeek podle všeho vědí, jak využít potenciál GPU, i když to nejsou ty nejmodernější.

V jakém stavu je akciový trh?

V pondělí ráno zamířily ceny akci po celém světě níže. Trhy táhnou dolů zejména velké technologické firmy, pro které DeepSeek může znamenat hrozbu. Americký akciový index S&P 500, ve kterém mají velkou váhu firmy jako NVIDIA, Microsoft, Alphabet nebo Meta Platforms, zakončil uplynulý týden prakticky na historickém maximu. Futures v pondělí okolo poledne indikovaly otevření o zhruba 130 bodů níže.

S&P 500 - týdenní graf a Fibonacciho úrovně

Obavy investorů přicházejí v době, kdy je ocenění amerického akciového trhu (z velké části právě díky firmám navázaným na téma AI) tak vysoké, že se v mezinárodních srovnáních analytici uchylují třeba i k tomu, že ostatní národní indexy přepočítávají podle vah a zisků firem z indexu S&P 500. Pak totiž americký trh nepůsobí tak draze.

Světové akcie - srovnání ocenění po očištění o rozdíly v sektorovém složení

Váha firem vyrábějících polovodiče na americkém akciovém trhu dosahuje díky optimismu ohledně AI nových maxim.

Váha polovodičových firem na americkém akciovém trhu

A stejně tak rekordní byly před víkendem i samotné ceny akcií v sektoru polovodičů.

Ceny akcií polovodičových firem

zdroj: Duality Research

Někteří analytici ale upozorňují, že reakce trhu je přehnaná a že pokroky společnosti DeepSeek budou nakonec pro výrobce čipů typu Nvidie pozitivní. Snížení nákladů na trénink a provoz modelů AI v dlouhodobém horizontu usnadní a zlevní zavádění aplikací AI pro formy i spotřebitele. Pokroky v efektivitě trénování tak umožňují další škálování a šíření Al.

Američtí konkurenti navíc také nestojí na místě. Budují mega clustery čipů Blackwell nové generace od Nvidie, čímž vytvářejí výpočetní výkon, který slibuje opět navýšit výkonnostní rozdíl oproti čínským rivalům. Společnost OpenAI, která stojí za modelem ChatGPT, vstupuje do společného podniku s japonskou SoftBank a Oraclem nazvaného Stargate, v rámci kterého by mělo být v USA investováno minimálně 500 miliard dolarů za infrastrukturu AI. A třeba společnost xAI Elona Muska masivně rozšiřuje svůj superpočítač Colossus, který bude mít přes milion grafických procesorů, aby pomohl trénovat její modely umělé inteligence Grok. A nemusíme jít daleko ani pro spekulaci nad tím, co na čínské pokroky a hrozby pro americkou firemní elitu bude říkat sám americký prezident Donad Trump.

Zatímco DeepSeek má tedy jedno z největších pokročilých výpočetních center v Číně, její náskok se se zákazem vývozu nejmodernějších čipů může časem zmenšit. Ačkoli mladá čínská firma oznámila působivé novinky a dosáhla jich s omezenými zdroji, zůstává otázkou, zda může být nadále konkurenceschopná v oblasti, která se neustále prudce rozvíjí.

A pokud jde o ceny amerických akcií, v posledních již bezmála šestnácti letech byl vždy nějaký dobrý důvod k panice a výprodejům. Graf z loňského léta končí strachem z konce carry trade s japonským jenem. Vzpomene si na to ještě někdo?

S&P 500 - důvody k prodeji

Ten současný by asi měl na konci logo společnosti DeepSeek. Uvidíme, jak hluboký a široký zářez na něm obavy z ne až tak prudkého růstu všeho, co nějak souvisí s AI, nakonec zanechá. Alespoň střednědobý oddechový čas by si býci při současných vysokých valuacích klidně vybrat mohli.

Zdroj: BH Securities, TOPDOWN CHARTS, All Star Charts, Goldman Sachs, Duality Research

Americké akcieČínaPolovodičeS&P 500SektoryTechnická analýzaUmělá inteligence (AI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa