US MARKETOtevírá za: 16 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském sektoru v lednu zpomalil

Index nákupních manažerů v tuzemském zpracovatelském sektoru vykázal v lednu nárůst na 46,6 bodu z prosincových 44,8 bodu. Výsledek tak výrazně překonal tržní očekávání (45,7 bodu). I přes toto zlepšení ale index zůstává "bezpečně" v pásmu kontrakce (pod 50 body), a pro nadcházející období tak indikuje další ochlazování průmyslové aktivity, což platí nepřetržitě od června roku 2022.

"Čeští zpracovatelé si nadále stěžují na chladnou poptávku a slabý příliv nových zakázek, speciálně pak těch ze zahraničí, jmenovitě z Německa. Výrobní vstupy pokračují ve zdražování, ovšem ve jménu zachování odbytu jsou firmy nuceny namísto promítnutí vyšších nákladů do cen spíše zlevňovat, což dostává pod tlak jejich ziskovost. Na tuto situaci pak reagují snižováním stavu zaměstnanců, omezováním nákupů a zásob. Jediným světlým momentem pak byla pokračující víra v brzké zlepšení situace," napsal v komentáři hlavní ekonom společnosti CYRRUS Vít Hradil.

"Vyznění indexu nákupních manažerů je podobné jako u ostatních indikátorů průmyslové sentimentu - situace je obtížná, poptávka slabá, ale na horizontu se již pomalu rýsuje oživení. Je pravdou, že tuzemská spotřeba domácností se zvedá a velmi pravděpodobně bude v tomto trendu pokračovat, a české i evropské úrokové sazby pokračují v cestě dolů, což by mělo oživit investiční i spotřební aktivitu. Na druhou stranu z německé ekonomiky nepřestávají chodit špatné zprávy a bez jeho růstu můžeme jen těžko čekat v Česku zázraky," doplnil Hradil a dodal: "Aktuální průzkum navíc ještě nemohl zachytit nejnovější konfrontační vyjádření amerického prezidenta Trumpa, který v souladu s předvolebními sliby již začal narušovat mezinárodní obchod novými celními bariérami. Prozatím je 'schytaly' Mexiko, Kanada a Čína, nicméně Evropa je podle všeho na řadě. Právě český zpracovatelský průmysl by případnými plošnými protievropskými cly trpěl nejvíce. I samotná hrozba jejich uvalením pak zhoršuje atmosféru nejistoty a může odrazovat od investiční aktivity."

zdroj: ČSOB

zdroj: ČSOB

"Lednový PMI ve zpracovatelském průmyslu dopadl lépe, než se obecně čekalo, ale zatím nelze říct, že by to byl bod obratu. Český průmysl pravděpodobně čeká další náročný rok, jelikož bariéry růstu nezmizely. Nejdůležitější je zejména nízká zahraniční poptávka (zejména z Německa), přičemž oživení v eurozóně stojí na poměrně křehkých základech a predikce ekonomického růstu ohledně Německa se podobně jako v minulém roce rychle snižují směrem k nule. Navíc hrozí celní válka, jejíž první epizodu právě pozorujeme. Bude-li se týkat také Evropy, německý a s ním i český průmysl budou mít další problém," potvrdil analytik Martin Kron z Raiffeisenbank.

"Zatímco v roce 2023 průmyslová produkce v Česku klesla o 0,8 %, za rok 2024 odhadujeme její pokles na 1,5 % a pro rok 2025 předpovídáme další snížení o 1,3 %. Příčiny jsou jak cyklické, tak strukturální. Cyklickou příčinou je celosvětové oslabení poptávky po průmyslovém zboží v souvislosti s přísnějšími měnovými podmínkami a poklesem kupní síly domácností zapříčiněným vysokou inflací. Ze strukturálních příčin lze uvést vysoké ceny energií, závislost na nedostatkové a již relativně drahé pracovní síle, stejně tak celkovou podinvestovanost českého průmyslu. Všechny tyto faktory snižující konkurenceschopnost se přitom v ještě větší míře týkají průmyslu v sousedním Německu, jehož trh je pro české podniky nejdůležitějším zahraničním odbytištěm. A to ještě více komplikuje situaci domácího průmyslu," doplnila ekonomka Jana Steckerová z Komerční banky.

Zdroj: CYRRUS, Raiffeisenbank

Česká ekonomikaIndexy nákupních manažerů (PMI)Průmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa