US MARKETOtevírá za: 7 h 39 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

ČSÚ potvrdil lednové zpomalení meziročního růstu tuzemských spotřebitelských cen, podle analytiků ale boj s inflací nekončí

Spotřebitelské ceny v České republice v lednu meziročně vzrostly o 2,8 %, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v prosinci. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,3 %. Vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin a nealkoholických i alkoholických nápojů a tabáku. Finální údaje odpovídají očekávání analytiků i předběžným odhadům Českého statistického úřadu (ČSÚ). Přestože meziroční inflace v lednu klesla, struktura zdražování podle analytiků naznačuje, že boj s inflací není u konce.

Meziměsíční růst byl ovlivněn vyššími cenami v potravin a nealkoholických nápojů, kde vzrostly především ceny zeleniny (o 7,1 %), ovoce (o 6,5 %), nealkoholických nápojů (o 4,1 %), sýrů a tvarohů (o 4,1 %), drůbeže (o 5,7 %) či vepřového masa (o 3 %). V oddíle alkoholické nápoje, tabák vzrostly ceny lihovin o 10,8 %, vína o 13 %, piva o 3,5 % a tabákových výrobků o 0,4 %. Vývoj cen v oddíle rekreace a kultura byl ovlivněn především vyššími cenami dovolených s komplexními službami o 5,7 %. Naopak na meziměsíční snižování celkové cenové hladiny měly v lednu největší vliv ceny v oddíle odívání a obuv, kde byly meziměsíčně nižší ceny oděvů o 1,9 % a obuvi o 2,7 %. Z potravin byly nižší ceny vajec (o 6,6 %). Ceny zboží celkově vzrostly o 1,5 % a ceny služeb o procento.

"Lednový meziroční vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněn cenami potravin a bydlení. Ceny potravin pokračovaly v meziročním růstu a oproti loňskému lednu byly vyšší o téměř 5 %. Naopak růst cen bydlení zpomalil, oproti loňsku byly vyšší o 1,3 %," uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo především v oddíle bydlení (částečně vlivem výraznějšího růstu cen v lednu loňského roku). Ceny vodného v lednu vzrostly o 4,2 % (v prosinci růst o 10,9 %), stočného o 3,7 % (v prosinci růst o 13,4 %), tepla a teplé vody o 4,7 % (v prosinci růst o 8,5 %). Ceny elektřiny přešly z prosincového růstu o 8 % v pokles o 4,7 % v lednu. Ceny zemního plynu klesly o 7,7 % (v prosinci pokles o 5,5 %). V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje naopak u většiny sledovaných položek meziroční cenový růst zrychlil nebo se zmírnil meziroční pokles. Ceny ve skupině mléko, sýry, vejce v lednu vzrostly o 8 % (v prosinci růst o 5,4 %) a ovoce zdražilo o 7,4 % (v prosinci růst o 5,9 %). Ceny zeleniny v lednu meziročně klesly o 0,7 % (v prosinci pokles o 5,1 %), ceny cukru se snížily o 21,6 % (v prosinci pokles o 30,4 %) a mouka zlevnila o 5,8 % (v prosinci pokles o 10,3 %). Ceny masa v lednu vzrostly o 3,5 % (v prosinci pokles o 1,1 %).

Na meziroční růst cenové hladiny měly v lednu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde (kromě již výše zmíněného) vzrostly ceny vajec (o 24,7 %), másla (o 40,5 %) a čokolády a čokoládových výrobků (o 27,8 %). 

Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde se zvýšily ceny lihovin o 3,6 %, vína o 0,4 %, piva o 1,8 % a tabákových výrobků o 7,4 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 5,2 % a ubytovacích služeb o 8,7 %. V oddíle bydlení se kromě již dříve uvedeného zvýšily ceny nájemného z bytu o 6,6 % a výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 3,4 %.

Vývoj cen v oddíle rekreace a kultura byl ovlivněn především vyššími cenami dovolených s komplexními službami o 3,6 %. Na meziroční snižování celkové cenové hladiny v lednu opět působily ceny v oddíle odívání a obuv, kde klesly ceny oděvů o 1,2 % a obuvi o 4,3 %.

Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 2,9 % (v prosinci o 1,7 %) zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 102,8 %. 

Ceny zboží úhrnem meziročně vzrostly o 1,7 % a ceny služeb se zvýšily o 4,7 %.

Průměrná míra inflace za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v lednu 2,5 % (v prosinci 2,4 %).

Analytici:  Inflace klesá, ale boj s rostoucími cenami ještě neskončil

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozorňuje, že přestože inflace klesla, některé inflační tlaky přetrvávají. "Inflace je tři desetiny procentního bodu nad nejnovější prognózou ČNB, což ponechává důvody k opatrnosti při dalším postupu centrální banky," říká Dufek. Upozorňuje, že zdražování ve službách s meziročním růstem 4,7 % je stále silné a že se nově do inflace začíná propisovat i růst cen nových bytů prostřednictvím tzv. imputovaného nájemného.

Na druhou stranu Dufek pozitivně hodnotí pokles cen energií. "K plynu se konečně přidala i elektřina, takže tentokrát už energie začínají inflaci brzdit," dodává. Náklady na bydlení však i přesto pokračují v růstu, zejména nájemné.

Podobně situaci vidí i analytik z ČSOB Dominik Rusinko. Podle něj lednová inflace potvrzuje normalizaci cenového růstu, jelikož meziměsíční růst spotřebitelských cen o 1,3 % byl nejnižší lednový výsledek od roku 2019. "V nejbližších měsících očekáváme stabilizaci inflace v rozmezí 2,5 až 3 %," říká Rusinko.

Upozorňuje ale na rizika spojená s cenami služeb a potravin. "Očekáváme, že ČNB bude nadále postupovat obezřetně, ale s poklesem sazeb ještě neřekla poslední slovo. Počítáme s ještě jednou redukcí sazeb o čtvrt procentního bodu na 3,50 %, případně nižší terminální sazbou mezi 3,00 a 3,25 %, pokud evropské sazby zamíří dolů razantněji," predikuje Rusinko.

Analytik v Raiffeisenbank Martin Kron poukazuje na to, že i když inflace klesla, ceny potravin se chovají jinak. "Z potravin jsme si nejvíce připlatili za zeleninu, ovoce, drůbež, sýry a tvarohy či vepřové maso," uvedl Kron. K tomu se přidává i zdražení nealkoholických nápojů, zatímco v segmentu alkoholu a tabáku výrazně vzrostly ceny vína a lihovin.

Naopak pozitivní zprávou je snížení cen energií, včetně elektřiny a plynu. Ceny obuvi a oděvů pokračují v poklesu, ale spotřebitelská poptávka v těchto segmentech zůstává slabá. "Ceny potravin budou působit v letošním roce proinflačně, což se předpokládalo, nicméně cenové tlaky v tomto segmentu mohou být silnější, než jsme predikovali," dodává Kron.

Lednová inflace potvrdila, že cenová hladina se stabilizuje, ale k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ještě zbývá kus cesty. Zatímco pokles cen energií pomáhá inflaci brzdit, zdražování služeb a potravin drží celkovou cenovou hladinu výše. Centrální banka tak bude muset postupovat opatrně - a to nejen při rozhodování o sazbách, ale i při vyhodnocování dalších inflačních rizik v ekonomice.

Zdroj: ČSÚ, Raiffeisenbank, ČSOB, Banka Creditas

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika