Evropské akciové indexy ve středu převážně rostly. Investoři doufají ve zmírnění cel a sázejí na vyšší výdaje na obranu
Evropské akcie ve středu uzavřely v zisku díky optimismu ohledně možného zmírnění 25% cel, která americký prezident Donald Trump uvalil na Kanadu a Mexiko. Důležité jsou také plánované změny německých fiskálních pravidel, které by umožnily vyšší výdaje na obranu a infrastrukturu.
Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,91 % na 556,09 bodu poté, co v úterý naopak zaznamenal pokles kvůli obavám z dopadů cel. Mimořádné oživení zažilo automobilové odvětví, jehož index vzrostl o 2,4 % po předchozím propadu téměř o 6 %. Britský akciový index FTSE 100 odepsal 0,04 % na 8 755,84 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,56 % na 8 173,75 bodu.
Německý index DAX přidal 3,38 % na 23 081,03 bodu, tažený mimo jiné akciemi firem Hochtief (+15,52 %), Kion Group (+20,18 %), Deutsche Bank (+12,36 %) a Siemens Energy (+8,14 %). Také obranný sektor pokračoval v růstu, index STOXX Aerospace and Defense vzrostl o 2,7 %.
Lídr německé CDU/CSU Friedrich Merz a předseda SPD Lars Klingbeil na tiskové konferenci v Berlíně oznámili plány na masivní investice. Merz, který je považován za pravděpodobného budoucího kancléře, uvedl, že jeho konzervativní blok CDU/CSU a SPD plánují vynaložit stovky miliard eur na obranu a ekonomiku.
V úterý se CDU/CSU a SPD, které se chystají vytvořit příští německou koaliční vládu, dohodly na reformě ústavní dluhové brzdy. Cílem je umožnit zvýšení obranných výdajů nad 1 % HDP. Merz rovněž oznámil záměr vytvořit speciální infrastrukturní fond v hodnotě 500 miliard eur, který by byl financován úvěry a měl by fungovat po dobu deseti let. Změny v pravidlech rozpočtové odpovědnosti jsou považovány za zásadní pro oživení ekonomiky a posílení obranných kapacit Německa, nicméně zůstávají politicky kontroverzním tématem.
Výnosy německých státních dluhopisů na zprávy reagovaly prudkým růstem. Výnosy těch 10letých vzrostly o 24 bazických bodů na 2,723 %, dvouleté výnosy poskočily o 15 bazických bodů. Euro si proti dolaru připsalo 0,84 %, což ho dostalo na čtyřměsíční maximum, i když následně část zisků odevzdalo a obchodovalo se s nárůstem 0,77 %.
Hlavní středeční události v Evropě
- Evropská komise potvrdila svůj záměr, aby od roku 2035 byla všechna nově prodávaná osobní a lehká užitková vozidla v Evropské unii bez emisí CO2. Zároveň představila opatření na posílení konkurenceschopnosti evropského automobilového sektoru. Mimo jiné oznámila, že vyčlení 1,8 miliardy eur na vybudování bezpečného a stabilního dodavatelského řetězce surovin potřebných pro výrobu baterií.
- Prodeje elektromobilů Tesla v Německu v únoru meziročně spadly o 76 % na 1 429 vozů. Pokles poptávky zaznamenala automobilka přitom již v lednu. Elon Musk, šéf Tesly, před únorovými parlamentními volbami v zemi podporoval stranu Alternativa pro Německo, která je považována za krajně pravicovou.
- Index nákupních manažerů v oblasti služeb v eurozóně v únoru klesl na 50,6 bodu (leden: 51,3 bodu, odhad: 50,7 bodu). Index za celou ekonomiku zůstal na 50,2 bodu.
- Výrobní ceny v zemích platících eurem v lednu meziměsíčně stouply o 0,8 % (prosince: +0,5 %, odhad: +0,5 %), meziročně se zvýšily o 1,8 % (prosinec: +0,1 %, odhad: +1,4 %).
- Maloobchodní tržby v Itálii v lednu meziměsíčně klesly. Oproti prosinci se tržby italských maloobchodů v lednu snížily o 0,4 % (prosinec: +0,6 %, odhad: +0,1 %), meziročně ale stouply o 0,9 % po 0,6% růstu v prosinci.
- HDP Itálie v loňském čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o 0,1 % (odhad: 0 % po 0 % ve 3Q2024), meziročně se zvedl o 0,6 % po +0,5 % ve třetím kvartálu (čekalo se stejné tempo, tedy +0,5 %).
- Průmyslová produkce ve Francii v lednu oproti prosinci klesla o 0,6 % po prosincovém měsíčním sesunu o 0,5 %. Čekal se naopak mírný růst o 0,3 %.
- Inflace ve Švýcarsku byla v únoru vyšší, než se čekalo. Index spotřebitelských cen meziročně vzrostl o 0,3 % (odhad: +0,2 % po lednových +0,4 %), meziměsíčně ceny vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,5 % po lednových -0,1 %). Jádrová meziroční inflace dosáhla stejně jako v lednu 0,9 % (odhad: +0,7 %).
- Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu akcií Erste z 69 na 76 eur, doporučení ponechala na stupni "koupit".
Výsledková sezóna
- Německá agrochemická a farmaceutická společnost Bayer by se k růstu zisků měla dopracovat až příští rok. Letos firma podle svého prohlášení očekává naopak pokles. To by mohlo prověřit trpělivost investorů s restrukturalizačními snahami generálního ředitele Billa Andersona.
- Tržby Adidasu porostou letos pomaleji, uvedla firma. Oproti silnému roku 2024 o méně než 10 %. To vedlo během ranního obchodování k poklesu ceny akcií sportovní značky. Nižší je i výhled pro provozní zisk. Měl by se pohybovat mezi 1,7 a 1,8 miliardy eur. Analytici přitom očekávali 2,04 miliardy eur. Výhled nezahrnuje příjmy a zisky značky Yeezy.
Zdroj: CNBC