Americké akciové indexy v pátek přidaly okolo půl procenta, celý týden byl ale pro S&P 500 nejhorší od září
Americký akciový trh byl v pátek rozkolísaný, v závěru ale smazal ztráty navzdory nejistotě spojené s obchodní politikou prezidenta Trumpa. Hlavní indexy se zotavily poté, co šéf Fedu Jerome Powell uvedl, že centrální banka nespěchá se snižováním sazeb, ačkoli ekonomický výhled zůstává nejistý kvůli obchodním sporům. Celý týden byl ale pro hlavní indexy silně ztrátový.
Index Dow v pátek stoupl o 0,52 % na 42 801,72 bodu, S&P 500 přidal 0,55 % na 5 770,20 bodu, Nasdaq Composite zpevnil o 0,70 % na 18 196,22 bodu a Russell 2000 se zvedl o 0,43 % na 2 075,48 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,03 % na 23,37 bodu a výnos 10leých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva bazické body na 4,304 %. Ceny ropy se zvedly více než o procento, zlato zakončilo den na zelené nule a stříbro odepsalo 0,3 %. Index amerického dolaru byl o zhruba 0,15 % níže na 103,91 bodu a bitcoin na konci dne ztrácel bezmála čtyři procenta a stál zhruba 86 740 USD.
Obchodování bylo v pátek velice volatilní, index Dow se v průběhu dne propadl o více než 400 bodů, než odpoledne přišla rally. S&P 500 a Nasdaq během dne ztratily přes procento, odpoledne se ale vyšvihly do plusu.
Investoři ignorovali slabší než očekávaná data z trhu práce, jež podtrhla sílící obavy ze zpomalení ekonomiky. Počet pracovních míst mimo zemědělství vzrostl v únoru o 151 000, což bylo méně než očekávaných 160 000. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 4,1 %. Ministr financí Scott Bessent pro CNBC přiznal, že ekonomika může začít "trochu zpomalovat", přičítá to ale přechodu od politiky předchozí administrativy. Zdůraznil, že jakákoli zavedená cla budou pouze "jednorázovou cenovou úpravou" a nevyvolají trvalou inflaci.
Po čtvrtečním oznámení hospodářských výsledků výrazně posílily akcie společnosti Broadcom (+8,64 %). Tesla (-0,30 %) naopak uzavřela mírnou ztrátou další týden poklesu, ji sedmý v řadě. To je pro společnost nový negativní rekord.
Trhy v týdnu zaznamenaly výraznou volatilitu kvůli obavám investorů z celní politiky prezidenta Donalda Trumpa. Ve čtvrtek oznámil, že zboží z Kanady a Mexika, na které se vztahuje Severoamerická obchodní dohoda (USMCA), bude do 2. dubna dočasně osvobozeno od cel. Tím se zmírnily původní plány na zavedení cel vůči těmto zemím i Číně, přesto trh zůstal pod tlakem kvůli nejistotě a nejasnostem ohledně dlouhodobého vývoje. "Trh nemá rád nejistotu," připomněl Glen Smith, investiční ředitel GDS Wealth Management. Dodal, že ačkoli očekává zotavení z propadu způsobeného celní politikou, investoři by se měli připravit na další výkyvy.
Index S&P 500 má za sebou nejhorší týden od září, klesl o 3,10 %. Dow ztratil 2,37 %, Nasdaq Composite spadl o 3,45 % a zahájil korekci (pokles o 10 % z maxima) a Russell 2000 odevzdal 4,05 %. Index volatility VIX za týden stoupl o 19,05 %.
Hlavní páteční události v USA
- Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v únoru stoupla o desetinu procentního bodu na 4,1 %, čekala se její stagnace. Mimo zemědělství za měsíc přibylo zhruba 151 tisíc pracovních míst. To je méně, než se čekalo (160 tisíc), ale více než v lednu (125 tisíc, revidováno ze 143 tisíc). Údaje v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Objem spotřebitelských úvěrů v USA v lednu stoupl o 18,08 miliardy USD (leden: 37,05 miliardy USD po revizi z +40,85 miliardy USD, odhad: +14,5 miliardy USD).
- Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell v pátek uvedl, že centrální banka nemusí spěchat se změnou úrokových sazeb a může nejprve sledovat, jak se projeví agresivní politická opatření prezidenta Donalda Trumpa. Vzhledem k nejistotě spojené se cly a dalšími kroky Bílého domu Powell zopakoval, že Fed má trpělivý přístup k měnové politice. Zdůraznil, že Trumpova administrativa provádí významné změny v obchodní, imigrační a fiskální politice a regulacích, což ovlivní ekonomiku i rozhodování Fedu.
- Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní nařízení o vytvoření Strategické bitcoinové rezervy. Jde o zásadní změnu v americké politice v oblasti digitálních aktiv. Rezerva bude financována výhradně bitcoiny zabavenými v trestních a občanskoprávních řízeních, aby se předešlo zátěži pro daňové poplatníky. Vedle této rezervy bude ministerstvo financí spravovat nově vzniklou zásobu digitálních aktiv, do níž budou zařazeny i další zabavené kryptoměny. To vyvolalo obavy některých investorů, protože Trump dříve zmínil, že součástí strategické rezervy by mohly být také ether, XRP, solana a cardano. V reakci na oznámení tak trh s kryptoměnami reagoval výprodejem.
Hlavní události týdne v USA
- Donald Trump oznámil, že Spojené státy od úterý 4. března zavedou 25% dovozní clo na produkty z Kanady a Mexika. Platit má začít také dodatečné 10% clo na zboží dovážené z Číny. "Vše je připraveno, v úterý cla začnou platit," uvedl Trump.
- Donald Trump na své sociální síti Truth Social napsal, že od 2. dubna hodlá zavést nová dovozní cla na zemědělské produkty směřující do USA. Zpráva, kterou přinesla agentura DPA, ale neupřesňuje, zda se opatření budou týkat všech zemí, nebo zda některé státy získají výjimky. Trump v minulosti často využíval cla jako nástroj při vyjednávání, aby dosáhl ústupků od obchodních partnerů.
- Donald Trump oznámil investici 100 miliard USD společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing. Peníze mají jít na výstavbu nových továren na výrobu čipů v USA během příštích čtyř let. Trump v minulosti opakovaně obviňoval Tchaj-wan z krádeže americké výroby čipů a propagoval cla na dovoz polovodičů.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od S&P Global v únoru 52,7 bodu (leden: 51,2 bodu, odhad: 51,6 bodu). Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od ISM v únoru 50,3 bodu (leden: 50,9 bodu, odhad: 50,5 bodu).
- Stavební výdaje v lednu meziměsíčně klesly o 0,2 % (leden: +0,5 %, odhad: +0,0 %).
- Americký ministr obrany Pete Hegseth vydal pokyn armádě USA, aby ukončila kybernetické operace namířené proti Rusku. Krok pravděpodobně souvisí se snahou Washingtonu podpořit dialog s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ohledně míru na Ukrajině.
- Spojené státy v úterý 4. března uvalily nové celní sazby na dovoz z Kanady a Mexika, a to ve výši 25 %. Zároveň zvýšily tarifní zatížení čínského zboží o dalších 10 %. V reakci na to Čína oznámila, že od 10. března zavádí odvetná cla ve výši 10-15 % na vybrané americké výrobky. Kanadský premiér Justin Trudeau již předtím avizoval, že Ottawa v reakci zatíží 25% clem americký dovoz v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů.
- Mexiko bude ragovat na zavedení cel ze strany USA, připojuje se tak ke Kanadě a Číně. Pro nová cla na dovoz z Mexika neexistuje podle tamní prezidentky Claudie Sheinbaumové důvod. V neděli proto oznámí odvetná opatření.
- Zavedete cla a odstřihneme vás od elektřiny, pohrozil premiér Ontaria Spojeným státům. Ontario je velkým vývozcem elektřiny do New Yorku, Michiganu a Minnesoty. Jeho premiér Doug Ford je připraven zavést příplatek na každý megawatt energie, který z jeho státu USA odeberou. Nebojí se ani zrušit smlouvu v hodnotě 100 milionů dolarů s internetovou společností Starlink Elona Muska.
- Atlantský Fed ve svém sledovaném modelu vývoje americké ekonomiky vyhlíží nově za první kvartál propad amerického HDP o 2,8 % anualizovaně. Důvodem je snížení odhadovaného příspěvku osobní spotřeby a fixních investic. Skutečnost nemusí být tak negativní, model ale naznačuje silná rizika pro růst americké ekonomiky, protože nemusí jít pouze o efekt předzásobení se dovozy z Kanady a Mexika před zavedením platnosti cel.
- Ekonomická aktivita v USA od poloviny ledna mírně vzrostla. Spotřebitelské výdaje klesly, přičemž poptávka po základním zboží byla silná, ale lidé byli citlivější na ceny u zbytného zboží. Výroba mírně rostla, bankovnictví bylo mírně aktivnější a realitní trh vykazoval smíšené výsledky, zatímco stavebnictví mírně zpomalilo. Uvádí to Béžová kniha, situační zpráva Fedu o stavu amerického hospodářství.
- Průmyslové zakázky v USA v lednu překvapily mírně pozitivně. Meziměsíčně přibylo zakázek o 1,7 % (prosinec: -0,6 %, odhad: +1,6 %). Zakázky bez těch dopravních vzrostly oproti prosinci o 0,2 % po předchozím růstu o 0,3 %.
- Index nákupních manažerů S&P Global v oblasti služeb v únoru 51 bodů (leden: 52,9 bodu, odhad: 49,7 bodu), ukazatel pro celou ekonomiku 51,6 bodu (leden: 52,7 bodu, odhad: 50,4 bodu). Index ISM za oblast služeb 53,5 bodu (leden: 52,8 bodu, odhad: 52,6 bodu).
- V americké soukromé sféře vzniklo v únoru 77 tisíc pracovních míst. Uvedla to společnost ADP, která statistiku každý měsíc zpracovává. Analytici čekali vytvoření zhruba 140 tisíc pracovních míst po 186 tisících v lednu (revidováno ze 183 tisíc).
- Bílý dům oznámil měsíční výjimku z nových severoamerických cel pro automobilky po Trumpově jednání s vedením General Motors, Fordu a Stellantisu. Automobilky požádaly o výjimku pro vozidla splňující pravidla dohody USMCA, aby nebyly ekonomicky znevýhodněny.
- Kanada podala stížnost k Světové obchodní organizaci (WTO) kvůli novým americkým 25% clům na dovoz z Mexika a Kanady. WTO potvrdila, že obdržela žádost o konzultace, což je první krok k řešení sporu. Konzultace mají stranám umožnit najít dohodu bez nutnosti soudního řízení.
- Konsorcium vedené společností BlackRock koupilo za 22,8 miliardy dolarů podíly v přístavech kolem Panamského průplavu od hongkongského konglomerátu CK Hutchison Holdings. Splnila se tak jedna z priorit amerického prezidenta Donalda Trumpa.
- Prodeje elektromobilů Tesla v Německu v únoru meziročně spadly o 76 % na 1 429 vozů. Pokles poptávky zaznamenala automobilka přitom již v lednu. Elon Musk, šéf Tesly, před únorovými parlamentními volbami v zemi podporoval stranu Alternativa pro Německo, která je považována za krajně pravicovou.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl v posledním únorovém týdnu o 21 000 oproti předchozímu týdnu na 221 000, což bylo výrazně pod analytiky očekávanými 235 000. Počet žádostí se tak vrátil na historicky nízké úrovně po dvouměsíčním maximu zaznamenaném v předchozím období. Počet pokračujících žádostí vzrostl o týden dříve o 42 000 na 1 897 000 (odhad: 1 880 000).
- USA zaznamenaly v lednu 2025 rekordní obchodní deficit 131,4 miliardy USD, což je nárůst oproti revidovanému schodku 98,1 miliardy USD v prosinci 2024 a více, než se očekávalo (127,4 miliardy USD).
- Američtí zaměstnavatelé oznámili v únoru celkem 172 017 propuštění, nejvíce od července 2020 a výrazně více oproti lednovým 49 795 propuštěním. Letos tak bylo zatím propuštěno nejvíce lidí za první dva měsíce roku od krizového roku 2009 (221 812).
- Velkoobchodní zásoby v USA v lednu vzrostly více, než se čekalo. Meziměsíčně se zvedly o 0,8 % (odhad: +0,7 %) po prosincovém poklesu o 0,4 % (revidováno z -0,5 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky Best Buy (v úterý -13,30 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,58 USD (odhad: 2,40 USD), tržby 13,95 miliardy USD (odhad: 13,68 miliardy USD).
- Výsledky Target (v úterý -3,00 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,26 USD), tržby 30,92 miliardy USD (odhad: 30,78 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch ve 4Q: Zisk na akcii 3m57 USD (odhad: 3,54 USD), tržby 1,58 miliardy USD (odhad: 1,57 miliardy USD).
- Výsledky Campbell's Co. ve 2FQ: Zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 2,685 miliardy USD (odhad: 2,738 miliardy USD).
- Výsledky Foot Locker ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 2,25 miliardy USD (odhad: 2,32 miliardy USD).
- Výsledky Broadcom v 1QFY2026: Zisk na akcii 1,60 USD (odhad: 1,49 USD), tržby 14,92 miliardy USD (odhad: 14,61 miliardy USD).
- Výsledky Costco Wholesale v 2QFY2026: Zisk na akcii 4,02 USD (odhad: 4,09 USD), tržby 63,72 miliardy USD (odhad: 63,03 miliardy USD).
- Výsledky Kroger v 4QFY2025: Upravený zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 34,30 miliardy USD (odhad: 34,51 miliardy USD).
- Výsledky Hewlett Packard Enterprise v 1QFY2026: Zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 7,85 miliardy USD (odhad: 7,81 miliardy USD).
Zdroj: CNBC