US MARKETOtevírá za: 0 h 37 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Jak vidí svět hlavní ideolog americké obchodní politiky Peter Navarro?

V pondělí jsme dostali ochutnávku volatility, která v nejbližších dnech bude pravděpodobně "novým normálem". Zpráva o možném odkladu cel Donalda Trumpa o 90 dní na trzích spustila nadšení, které ale velmi rychle opadlo ve chvíli, kdy se ukázalo že jde o plané naděje. Trump nic nemění, naopak začal hrozit Číně dodatečným 50% clem, pokud Peking neodvolá své odvetné clo ve výši 34 %. Čína přes noc přispěchala s prohlášením, že je odhodlána "bojovat do konce". To je špatná zpráva ukazující na další eskalaci napětí. Pondělní seance v zásadě potvrzuje, že trhy potřebují pro stabilizaci vidět zmírnění agresivního postoje stávající americké administrativy. Bohužel zatím nic takového nepřichází.

Pokud chcete pochopit, proč se vše děje, doporučuji si přečíst temný komentář hlavního ideologa Bílého domu přes zahraniční obchod Petera Navarry. Donald Trump bohužel pod jeho vlivem velmi špatně vnímá principy globálního obchodu, v kterém spatřuje primárně "nástroj pro okrádání Spojených států".

Merkantilistická optika obchodu jako soutěže o největšího exportéra ho vede k tomu, že nevidí výrazné přínosy dovozů pro americkou ekonomiku. Ať už jde o pozitivní dopad na nabídku zboží pro americké spotřebitele (avokádo z Mexika, automobil z Koreje), konkurenceschopnost amerického byznysu (který se může spolehnout na levnější vstupy z dovozů) nebo o výhody ze specializace amerického byznysu na činnosti s vyšší přidanou hodnotou (firmy jako NIKE nebo Apple se mohou v USA soustředit na vývoj, design a další klíčové procesy, zatímco na "jednoduchou" výrobu neplýtvají domácí práci a kapitál a přenáší ji do levnějších asijských zemí).

Navíc Trumpovo "reciproční narovnání spravedlnosti" (taktéž nese rukopis Petera Navarry) vychází z mylné představy, že americké obchodní deficity mají původ ve vyšších clech a ostatních bariérách uplatňovaných vůči USA (nástroje okrádání). Primárním důvodem amerických obchodních deficitů však byl a stále je nedostatek domácích úspor a příliv zahraničního kapitálu do USA. Ten souvisí na jedné straně s americkým úspěchem - na rozdíl od Evropy v posledních dvou dekádách v USA rychle rostla produktivita a dynamicky se rozvíjela nová odvětví. Proto chtělo velké množství investorů do USA kapitál posílat. Na druhé straně je americký obchodní deficit také odrazem výrazně deficitního hospodaření americké vlády, která systematicky odčerpává domácímu byznysu dostupné úspory. Reagovat na přirozený důsledek amerického úspěchu a rozpočtových deficitů frontálním útokem na globální obchod, ze kterého americká ekonomika nesmírně těží, nedává smysl.

Peter Navarro a Donald Trump však mají zcela jinou optiku vidění světa a nehledě na rostoucí tlak zevnitř i zvenku si zatím pevně stojí za svým. Pokud tomu tak bude nadále, nečekají globální ekonomiku a trhy pěkné dny.

Americká ekonomikaDonald TrumpGeopolitikaMezinárodní obchodSpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa