Evropské akcie ve čtvrtek odevzdaly část úvodních zisků, i tak hlavní indexy výrazně zpevnily
Akcie na západoevropských burzách čtvrteční obchodování zahájily prudkým posílením, hlavní indexy se v úvodu seance zvyšovaly o 6 až 8 %. Investoři reagovali na středeční rozhodnutí Donalda Trumpa s okamžitou platností pozastavit na 90 dní takzvaná reciproční cla nad základních 10 %. Během dne benchmarky o část zisků přišly, i tak ale uzavřely přesvědčivě nad nulou.
Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 3,70 % na 487,28 bodu. To je jeho nejvýraznější posílení za tři roky. Britský index FTSE 100 se zvýšil o 3,04 % na 7 913,25 bodu, německý DAX přidal 4,53 % na 20 562,73 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 3,83 % na 7 126,02 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům, růst táhly bankovní odvětví, průmyslový sektor a technologické odvětví.
Americké akciové indexy ale kolem 18.00 SELČ prudce oslabovaly poté, co ve středu naopak skokově posílily. Dow klesal o více než tři procenta, širší S&P 500 odepisoval kolem pěti procent a index technologického trhu Nasdaq Composite ztrácel šest procent.
Středeční pozastavení platnosti cel se netýká Číny, na tu naopak šéf Bílého domu uvalil další dodatečné clo 21 % poté, co Peking potvrdil reciproční cla na americký dovoz v celkové výši 84 % s platností od čtvrtka.
Americký ministr financí Scott Bessent prohlásil, že pozastavení platnosti cel je důkazem ochoty Spojených států jednat. Odmítl přitom, že by šlo o reakci na masivní výprodeje na burzách. Naopak řekl, že Trump s pozastavením platnosti cel nad základních 10 % počítal už ve chvíli, kdy takzvané reciproční tarify oznámil. "Celou dobu to byla strategie," uvedl šéf státní kasy.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na pozastavení amerických cel ve čtvrtek oznámila, že také EU pozastavuje odvetná cla vůči USA, reagující na 25% tarify na dovoz oceli a hliníku, která vstoupila v platnost minulý měsíc, na 90 dní. "Vnímáme rozhodnutí prezidenta Trumpa. Chceme dát jednáním šanci," uvedla von der Leyenová. Zároveň ale zdůraznila, že pokud výsledek vyjednávání nebude uspokojivý, EU je připravena protiopatření uplatnit.
Ekonomové z investiční banky Goldman Sachs v reakci na Trumpův poslední krok hned ve středu snížili odhad pravděpodobnosti hospodářské recese v USA na 45 % ze 65 %.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská unie na 90 dní pozastaví přijetí plánovaného balíčku odvetných cel vůči Spojeným státům americkým. Ve čtvrtek to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová - jen den poté, co prezident Donald Trump oznámil 90denní zmírnění nových amerických cel vůči většině obchodních partnerů. Brusel tak dává prostor k jednáním, ale varuje, že je připraven opatření obnovit.
- Čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao oznámil, že Čína a Evropská unie zahájí debatu o cenách elektromobilů. Prohlášení přišlo po jeho videohovoru s eurokomisařem pro obchod Marošem Šefčovičem, uvedlo čínské ministerstvo obchodu. Wang ujistil, že Peking má zájem rozšířit spolupráci s EU v oblasti obchodu, investic a průmyslu.
- Pět předních německých ekonomických institutů očekává, že největší evropská ekonomika letos přidá jen 0,1 %, což je výrazné zhoršení výhledu oproti dřívějším odhadům. Nejistota kolem amerických cel pod vedením prezidenta Trumpa navíc ohrožuje i příští rok.
- Skupina Prada ve čtvrtek oznámila uzavření dohody o koupi ikonického italského módního domu Versace od americké luxusní skupiny Capri Holdings. Transakce oceňuje značku Versace na 1,25 miliardy eur (1,4 miliardy USD) a představuje strategické posílení portfolia Prada Group, které již zahrnuje značky Prada a Miu Miu.
Výsledková sezóna
- Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen v prvním čtvrtletí dosáhl zhruba 2,8 miliardy eur. Před rokem byl 4,6 miliardy eur. Skupina to ve středu večer uvedla v předběžné výsledkové zprávě. Čísla ovlivnilo zaúčtování významných jednorázových položek.
Zdroj: CNBC