Americké akciové indexy v pondělí po volatilním průběhu udržely zisky přes půl procenta, pomohly jim cenné papíry Applu
Akcie v USA v pondělí posílily, a to zejména díky technologickým firmám, které podpořila překvapivá výjimka z celních opatření. Obchodování ale bylo hodně volatilní.
Index Dow vzrostl o 0,78 % na 40 524,79 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,79 % na 5 405,97 bodu a technologický Nasdaq Composite zpevnil o 0,64 % na 16 831,48 bodu. Index volatility VIX klesl o 17,76 % na 30,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o jedenáct bazických bodů na 4,384 %. Ceny ropy nepatrně vzrostly, zlato zlevnilo o 0,8 % a stříbro naopak zdražilo o mírných 0,2 %. Index amerického dolaru pokračoval v poklesu a ztratil zhruba 0,2 % na 99,704 bodu. Bitcoin přidal přes procento na asi 84 620 USD.
Investory potěšilo, že se nové "reciproční" tarify podle pokynů americké celní správy nebudou vztahovat na smartphony, počítače, polovodiče a další zařízení. Trump však později uvedl, že výjimky nejsou trvalé, a zmínil, že produkty budou stále podléhat stávajícím 20% "fentanylovým" clům, jen budou přeřazeny do jiné kategorie.
Přesto posílily akcie Applu (+2,21 %) nebo Dellu (+3,98 %). Technologický sektor jako celek zpevnil téměř o procento. Podle Jeda Ellerbroeka, portfoliomanažera z Argent Capital Management, poslední vývoj naznačuje, že americká administrativa možná ustupuje od nejtvrdších celních návrhů, což je veskrze pozitivní zpráva. V pondělí večer Donald Trump hovořil dokonce o možnosti pozastavit cla na dovoz aut proto, aby automobilky lépe zvládly jím kýžený přesun výroby do USA.
Trhy se stále vzpamatovávají z předchozích otřesů, které způsobilo oznámení cel na začátku dubna. Minulý týden byl jedním z nejbouřlivějších v historii a index S&P 500 zaznamenal ve středu třetí největší denní růst od druhé světové války. Navzdory tomu ale hlavní indexy od začátku dubna nadále ztrácejí, konkrétně S&P 500 3,67 %. Podle většiny analytiků stále není jasné, zda dosavadní dubnové dno bylo již v tomto cyklu definitivní.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Morgan Stanley a Citigroup výrazně snížily své odhady zisků amerických firem pro rok 2025. Investory znepokojují nová celní opatření a možné zpomalení globálního obchodu a s tím spojená zvýšená ekonomická nejistota. Citigroup nově odhaduje, že index S&P 500 dosáhne letos 5 800 bodů, dosud vyhlížela 6 500 bodů. Zisk na akcii firem v indexu má podle nového výhledu dosáhnout 255 USD oproti dřívějšímu odhadu 270 USD. Morgan Stanley pak snížila svůj výhled zisku na akcii podniků v S&P 500 na 257 USD z 271 USD.
- Farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že zastavuje vývoj své experimentální pilulky na hubnutí danuglipron poté, co jeden pacient v klinické studii vykázal známky možného poškození jater. Přestože pacient nepociťoval žádné symptomy, testy ukázaly zvýšené jaterní enzymy, které se po vysazení léku rychle normalizovaly.
- Apple se v prvním čtvrtletí stal globálním lídrem v prodeji chytrých telefonů, ukazují data společnosti Counterpoint Research. Úspěch přinesly uvedení modelu iPhone 16e a silná poptávka na klíčových trzích, jako jsou Japonsko a Indie. Přesto analytici očekávají pokles trhu kvůli ekonomické nejistotě a dopadům celní politiky prezidenta Donalda Trumpa.
- Společnost Intel je podle informací obeznámených se situací blízko uzavření dohody o prodeji většinového podílu v divizi programovatelných čipů Altera fondu Silver Lake. K oznámení může dojít už tento týden. Prodej je součástí širší restrukturalizace Intelu, jejímž cílem je zbavit se vedlejších aktivit a soustředit se na klíčové oblasti podnikání.
- NVIDIA oznámila plán investovat až 500 miliard dolarů do budování infrastruktury pro umělou inteligenci ve Spojených státech během příštích čtyř let. V rámci této iniciativy vybuduje dva nové závody na výrobu superpočítačů v Texasu.
Výsledková sezóna
- Americká investiční banka Goldman Sachs oznámila za první čtvrtletí nárůst čistého zisku o 15 % na 4,74 miliardy USD neboli 14,12 USD na akcii. Výsledek překonal očekávání analytiků, kteří předpokládali zisk 12,35 USD na akcii. Výnosy z obchodování s akciemi vzrostly o 27 % na rekordních úroveň 4,2 miliardy USD, podpořené byly zvýšenou volatilitou na trzích v důsledku nových celních opatření USA.
Zdroj: CNBC