Čínská lidová banka po sedmi měsících snížila sazby, chce podpořit ekonomiku
Čínská centrální banka (PBoC) poprvé od loňského října snížila základní úrokové sazby. Jednoletá referenční sazba (LPR) klesla z 3,1 % na 3,0 % a pětiletá sazba z 3,6 % na 3,5 %. Krok je součástí širšího balíčku opatření na podporu hospodářského růstu, mezi něž patří snížení požadavků na rezervy bank a poklesu úroků u hypoték podporovaných státem.
Před snížením základních sazeb došlo také k poklesu sazeb u vkladů u velkých státních komerčních bank, a to až o 25 bazických bodů. Tyto změny mají vytvořit prostor pro levnější úvěry a stimulovat spotřebu i investice, zvláště v době, kdy Čína čelí poklesu spotřebitelských i výrobních cen.
Díky oslabujícímu americkému dolaru a zmírnění obchodního napětí se podařilo stabilizovat čínský jüan, který od rekordního minima v dubnu posílil o bezmála 3 %. Ekonomové očekávají další postupné uvolňování měnové politiky, podle odhadů může jít až o 40 bazických bodů do konce roku.
Navzdory snížení sazeb analytici upozorňují, že bez větší fiskální podpory zůstane efekt těchto opatření omezený. Čínská vláda je ale zatím opatrná ohledně dalšího navyšování rozpočtových výdajů, a to i přes dubnové zlepšení ekonomických dat.
Obchodní napětí mezi Čínou a USA se zmírnilo po dohodě o 90denním pozastavení většiny cel. To vedlo investiční banky ke zvýšení odhadů růstu čínského HDP, například Nomura zvedla odhad pro druhé čtvrtletí na +4,8 %. Přesto zůstávají rizika, jako je stagnující realitní trh a možnost obnovení amerických celních tlaků.
Zdroj: CNBC